9x hlasované

Babičkine recepty na polievky často spájame s tradičnými jedlami nášho detstva. Vybrali sme recepty, ktoré slovenskú kuchyňu charakterizujú.

Babičkine recepty na polievky

Ak vyberáme babičkine recepty na polievky, tak by určite malo byť jasné na základe čoho. Skúsili sme vybrať zopár charakteristík, ktoré ich robia špeciálnymi a unikátnymi.

 • Tradícia a autenticita: Babičkine recepty na polievky by určite mali byť vernými zachovávateľmi tradičných jedál a receptov, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu. U nás doma takou rozhodne bude kyslá šošovicová polievka.
 • Jednoduchosť: Väčšina takýchto receptov sa spolieha na jednoduché suroviny a postupy, ktoré sú ľahko pochopiteľné a vykonateľné.
 • Domáckosť: Recepty na polievky od babičky by mali zdôrazňovať pocit domova a teplo, ktoré spájame s kuchyňou u starej mamy. A použitie bežných surovín, ktoré boli k dispozícii aj v minulosti, prispieva k pocitu nostalgie.
 • Chuť: Babičkine polievky majú zvyčajne výraznú a hlbokú chuť, ktorá pochádza z použitých korenín, bylín a dlhého varu. Ochutnávanie a pridávanie korenín podľa chuti je dôležitou súčasťou procesu.
 • Dobrá výživa: Babičkine recepty na polievky často obsahujú veľa zeleniny, bylín a iných prírodných zložiek, ktoré prispievajú k ich výživovým hodnotám.
 • Flexibilita: Tieto recepty sú zvyčajne prispôsobené sezóne, dostupnosti surovín a osobným preferenciám. Niektoré môžu byť variabilné v zase závislosti od toho, čo je k dispozícii v špajzi, alebo chladničke.
 • Záznam rodinných príbehov: Väčšina z nás spája s babičkami aj príbehy z minulosti. Babičkine recepty na polievky tak môžu obsahovať aj malé zápisky o tom, ako sa jedlá do rodiny dostali a akým spôsobom sa príprava jedla spája s rodinnými zážitkami.
 • Zmysel pre detail: Babičky sa zvyčajne venovali podrobnostiam a mali rady a triky, ako dosiahnuť najlepšiu chuť a konzistenciu. Takéto tipy rozhodne receptom veľmi pomôžu.
 • Láska a starostlivosť: Babičkine recepty prinášajú nielen výnimočnú chuť, ale aj pocit lásky a starostlivosti, ktorý je do jedla vložený.

Každá babička mala a dodnes má svoje vlastné zaujímavé prístupy a recepty, ktoré sú špecifické pre jej región, kultúru a osobný vkus. Táto jedinečnosť je to, čo robí tieto recepty tak osobitými a vzácnymi.

Vyskúšajte aj naše recepty na husté polievky. Prípadne aj naše nápady čo na obed rýchlo a lacno. A tu je naša kapustnica s klobásou. A tu je naša rýchla zeleninová polievka.

Držková polievka perfektne reprezentuje babičkine recepty na polievky. Foto - Michal Trško
Držková polievka perfektne reprezentuje babičkine recepty na polievky. Foto – Michal Trško

Polievky z receptov od babičky

Babičkine recepty na polievky často spájame s chutnými a tradičnými jedlami. Tu sú niektoré nápady:

 1. Držková polievka: Táto polievka okrem toho že zaujíma potrebné miesto v skupine babičkine recepty na polievky, je zaujímavá aj svojím charakteristickým a výrazným chuťovým profilom. Táto polievka je vytvorená z držkov (čo sú časti tráviaceho systému zvierat, ako sú žalúdky a črevá), ktoré sú varované do mäkkosti a spoločne s dochucovadlami tvoria silnú a bohatú chuť. Pre niektorých môže táto polievka pôsobiť ako výzva vzhľadom na svoj netradičný základ, no pre mnohých je to jedlo s hlbokými historickými koreňmi a autentickou chuťou, ktorá prichádza z tradičných kuchýň.

 2. Kapustnica: Slovenská kapustová polievka s klobásou a mäsom, často pripravovaná na Vianoce. Kapustnica je výsledkom prípravného procesu, ktorý zahŕňa nakladanie kapusty, prípravu bujónu a postupné pridávanie a varenie ingrediencií. Tento postup pridáva jedlu na výnimočnej chuti. Existuje niekoľko variant kapustnice, ktoré môžu obsahovať rôzne druhy mäsa (ako klobásy, klobásky, bravčové mäso) a zeleniny. Táto variabilita umožňuje rôznym kuchárom prispôsobiť jedlo svojim preferenciám.
 3. Kurací vývar s rezancami: Jednoduchá kuracia polievka s domácimi rezancami a zeleninou. Kurací vývar má v mnohých kultúrach tradičný význam ako liečivý a posilňujúci nápoj, čo mu dodáva ďalšiu dimenziu zaujímavosti. Okrem toho, že je dokonalou súčasťou sviatočného obedu v slovenských domácnostiach je aj vynikajúcim zdrojom bielkovín a živín. Obsahuje esenciálne aminokyseliny, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie tela.

 4. Zemiaková polievka na kyslo: Klasická kyslá zemiaková polievka s kyslou smotanou. Kombinácia kyslej chuti so sladkosťou zemiakov vytvára výrazný chuťový kontrast, ktorý osviežuje ale dokáže aj zahriať. Táto polievka je často na Slovensku spojená s kultúrou a tradíciami, a mnohí ľudia ju pripravujú, aby si uchovávali a oživovali spomienky. Napríklad aj na detstvo u starej mamy.
 5. Fazuľová polievka: V našej krajine nesmierne obľúbená fazuľová polievka, často s údeným mäsom a klobásou. Klasický reprezentant v skupine babičkine recepty na polievky. Fazuľa je výborným zdrojom bielkovín, vlákniny a živín. Fazuľová polievka tak môže slúžiť ako vyvážený a výživný obed. Existuje mnoho druhov fazule, vrátane čiernej, červenej alebo bielej. Každý druh má svoju charakteristickú chuť, čo umožňuje rôznorodé príležitosti pri príprave tejto polievky. Existuje naozaj obrovské množstvo receptov ako si túto obľúbenú polievku pripraviť.
 6. Hrachová polievka: Polievka z hrachu napríklad aj s klobásou a zeleninou, ktorá sa často pripravuje v období jarnej zeleninovej sezóny. Táto polievka tak môže byť pripravená so sezónnymi zeleninovými prísadami, čo dokonale podporuje jej pestrosť. Hrachovú polievku je možné variabilne prichystať s rôznymi prísadami, čo jej dáva priestor k rôznym chuťovým kombináciám.
 7. Cesnačka: Chuťová cesnaková polievka s krutónmi. Polievka, ktorá má naozaj výraznú a intenzívnu chuť. Tento recept má korene v mnohých kuchynských tradíciách po celom svete, často aj preto, že ju ľudia považujú za účinný prostriedok na podporu imunitného systému a zdraviu nesmierne nápomocnú. Vo svete existuje mnoho variácií cesnakovej polievky, vrátane krémových, čínskych, francúzskych a ďalších kuchynských štýlov.

 8. Zeleninová polievka: Jednoduchá polievka z rôznych druhov zeleniny, ktorá zohrieva a osviežuje. Zeleninová polievka je ľahko prispôsobiteľná rôznym chuťiam a potrebám. Môžete ju variabilne prichystať so zeleninou, ktorú máte práve k dispozícii. V minulosti nesmierne populárne vlastnosti.
 9. Kyslá šošovicová polievka: U nás doma nesmierne obľúbená polievka. Ide pritom o pomerne jednoduchý recept, čo umožňuje rýchlu prípravu. Vždy to bolo veľkým plusom po náročnom dni, alebo počas týždňa. Táto polievka je výborným príkladom skvelej večere. Kyslá šošovicová polievka je aj skvelou voľbou v chladných mesiacoch, vďaka svojmu bohatému zloženiu a osviežujúcej kyslosti. Ak si do nej ešte pridáte kúsok mäsa, zastane bez problémov aj funkciu hlavného jedla.
 10. Gulášová polievka: Existuje mnoho regionálnych a národných variant tejto obľúbenej polievky, ktoré zahŕňajú rôzne druhy mäsa, mletého či pokrájaného na kúsky, rlzne druhy korenín a zeleniny. Toto poskytuje gulášovej polievke rôznorodé chute a textúry. Od regiónu k regiónu sa jej recept líši. Gulášová polievka je zároveň skvelá pre večierky alebo rodinné stretnutia, pretože je relatívne jednoduchá na prípravu vo väčšom množstve a má široký záber chutí. Jednoducho skvelý zástupca medzi v skupine babičkine recepty na polievky.

Tieto sú len niektoré príklady, a samozrejme, každá rodina či región má svoje osobité recepty a variácie. Babičkine recepty na polievky majú často špeciálnu chuť a nostalgickú hodnotu, ktorá ich robí jedinečnými a obľúbenými.

Môžno by ste pridali aj brokolicovú krémovú polievku, hokkaido, hubovú, rascovú, alebo napríklad aj paradajková, či demikát.

Určite by sa sem hodili aj niektoré ďalšie, 10 sme však museli vybrať. Recepty na babičkine polievky máme však aj na iné, prelistujte si ich všetky nižšie. Dobrú chuť. Skúste aj naše staré slovenské recepty.

Babičkine recepty na polievky majú často aj emocionálnu hodnotu. Foto - Michal Trško
Babičkine recepty na polievky majú často aj emocionálnu hodnotu. Foto – Michal Trško

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu