1x hlasované
Čas prípravy: 60 minút
Čas varenia: 30 minút
Počet porcií: 4
 

Hoci si väčšina ľudí pri pojme kvások predstaví chlieb alebo pečenie, v skutočnosti sa používa aj na varenie polievok. Kvásková polievka je skvelým príkladom polievky, v ktorej dominuje kvások. Ak ste si ju ešte nikdy neuvarili, recept portálu Chutné recepty vám s tým pomôže. 

Kvásková polievka

Táto polievka je výborným tipom ako využiť kvások. Kvásková polievka je polievka, ktorej základom je zákvas. Ten dodáva polievke tú jemne kyslú chuť, typickú pre polievky tohto typu. Ak vám chutí napríklad poľský žurek, tak kvásková polievka vám zachutí určite tiež. Máme pre vás recept s jednoduchým postupom plným fotiek, vďaka ktorým si zvládnete kváskovú polievku pripraviť naozaj jednoducho. 

Kvásková polievka, ktorej základom je zákvas, predstavuje jedinečný a užitočný prírodný produkt, ktorý prináša viac než len výbornú chuť do taniera. Zákvas, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou tejto polievky, je fascinujúcim fermentovaným produktom s bohatým obsahom prospešných mikroorganizmov.

Jedným z hlavných benefitov kváskovej polievky je jej vysoký obsah probiotík, ktoré prospievajú zdraviu tráviaceho systému. Tieto mikroorganizmy podporujú rovnováhu mikrobiómu čreva a posilňujú imunitný systém. Okrem toho, proces fermentácie, ktorým zákvas prechádza, zvyšuje dostupnosť živín a zlepšuje ich vstrebateľnosť, čím poskytuje organizmu ľahko dostupné živiny.

Výhody fermentácie siahajú aj do oblasti trávenia, keďže pomáha predtráviť zložité zložky potravy, čo uľahčuje trávenie a vstrebávanie živín. Táto vlastnosť môže byť špeciálne vítaná pre ľudí s citlivosťou tráviaceho systému. Okrem fyzických výhod môže kvásková polievka prispievať aj k psychickému zdraviu. Existuje spojenie medzi zdravím tráviaceho systému a duševným stavom, a probiotiká obsiahnuté v tejto polievke môžu mať pozitívny vplyv na celkovú pohodu.

Navyše, kvásková polievka ponúka bohatú variabilitu chutí a vôní, čo je výsledkom použitia rôznych druhov zákvasu a prídavku rôznorodých ingrediencií. Táto pestrosť môže obohatiť kulinársky zážitok a otvoriť cestu k objavovaniu nových chuťových kombinácií.

Pre tých, ktorí si radi vytvárajú veci sami, domáca výroba zákvasu je zábavným a vzdelávacím procesom. Udržiavanie a pestovanie zákvasu vyžaduje starostlivosť a pozornosť k detailom, čo môže byť pútavým dobrodružstvom v kuchyni.

V neposlednom rade, kvásková polievka môže byť výbornou alternatívou pre ľudí s intoleranciou lepku, pretože fermentačný proces môže pomôcť redukovať obsah lepku v potrave. Skúsenosť s kváskovou polievkou nie je len o jedle, ale o objavovaní nových dimenzií chutí a vôní, ktoré môžu pridať do každodennej stravy pestrý a zdravý nádych.

Recepty s kváskom

Výroba a využitie kváskového zákvasu otvára dvere k tvorbe chutných a prospešných jedál. Okrem klasického chleba môžete s týmto fermentovaným pokladom experimentovať a vytvárať rôznorodé delikatesy. Tu sú niektoré nápady, ako môžete využiť kváskový zákvas na prípravu jedinečných a chutných receptov.

  1. Kváskový chlieb: S vlastným zákvasom si viete pripraviť chutný kváskový chlieb. Pomocou tejto aktívnej kváskovej biokultúry dosiahnete jemnú textúru a bohatú chuť chleba, ktorý je ľahko stráviteľný a plný živín.

  2. Kváskové palacinky: Urobte svoje raňajky špeciálnymi s kváskovými palacinkami. Kváskové cesto poskytne nezameniteľnú textúru a jemnú kyslosť, čo vytvorí lahodný a zdravý štart do dňa.

  3. Kváskový koláč: Vytvorte lahodný kváskový koláč, kde zákvas pridá do cesta ľahkosť a špecifickú chuť. Tento dezert bude nielen sladký, ale aj prospešný pre tráviaci systém.

  4. Kváskové pizzové cesto: Pre vynikajúcu pizzu s unikátnou chuťou vyskúšajte kváskové cesto. Zákvas pridá do cesta ľahkosť a hlbokú arómu, čím vytvoríte pizzu s vynikajúcim chuťovým profilom.

  5. Kváskové bagety: Oživte svoje raňajky alebo obed s domácimi kváskovými bagetami. Kyslý nádych zákvasu pridá do pečiva zaujímavú chuť a krásnu štruktúru.

  6. Kváskové nátierky: Vytvorte jedinečné kváskové nátierky na chlieb alebo hrianky. Zákvas pridá do nátierky subtilnú kyslosť, ktorá skvele kontrastuje s rôznymi ingredienciami.

Experimentovanie s kváskovým zákvasom prinesie do vašej kuchyne nové chute a zážitky. S týmito receptami môžete vytvárať jedinečné jedlá, ktoré nielen potešia vaše chuťové bunky, ale aj prospejú vášmu tráviacemu systému. Otvorte si cestu ku kreativite v kuchyni a objavujte krásu kváskových receptov.

Uvarte si s nami napríklad aj kyslú polievku z bielej fazule, tekvicovú alebo zemiakovú polievku na kyslo, kyslú hokkaido polievku alebo kyslú fazuľovú polievku

Teraz je na rade kvásková polievka.

Ingrediencie

  • 200 ml ražný kvások,
  • 1 ks cibuľa,
  • 2 hrste sušené huby,
  • 1 l voda,
  • 2 PL olej,
  • 2 ks bobkový list,
  • 1 ČL sušený majorán,
  • 4 strúčiky cesnaku,
  • 3 ks neúdená klobása,
  • 1 ČL cukor – podľa chuti,
  • 4 ks vajcia,
  • soľ, mleté čierne korenie – podľa chuti

Postup receptu

1Pripravíme zákvas. Existuje viacero spôsobov, ako vytvoriť zákvas, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou tejto polievky:

a) hotový žur – jednoducho ho kúpime v poľskom obchode, vyrobený ich tradičnou receptúrou,

b) príprava z kvásku – ak máme doma kvások (ktorý sa používa na kváskovanie), príprava zákvasu sa podstatne skráti. Do vyššej misky dáme 100 g ražnej múky, 200 g vody, 4 ks bobkového listu, 2 strúčiky cesnaku a 2 PL kvásku (ktorý používame na kváskovanie), všetko riadne premiešame, prikryjeme utierkou a necháme kvasiť pri izbovej teplote, kým nám zdvojnásobí svoj objem (cca 24 hodín),

c) tretí spôsob je vytvorenie zákvasu, čo trvá cca 4 dni. Do vyššej misky nasypeme 100 g ražnej múky, pridáme 200 g vody, 4 ks bobkového listu, 2 prelisované strúčiky cesnaku, trocha soli. Všetko poriadne premiešame, kým vznikne hustá hmota. Misku prikryjeme utierkou a necháme kvasiť pri izbovej teplote, kým nám zdvojnásobí svoj objem (cca 4 dni).

Pripravíme zákvas. Foto - Denča

2

Sušené huby premyjeme a necháme namočené vo vode aspoň 2 hodiny, poprípade cez noc. Na oleji osmažíme do zlatista nakrájanú cibuľu, pridáme na kocky nakrájané zemiaky a huby, krátko spolu osmažíme, osolíme, okoreníme, pridáme bobkový list a zalejeme vodou. Necháme variť aspoň 20 minút.

Opečieme zemiaky a huby. Foto - Denča

3

Bielu, neúdenú klobásu pokrájame (na kocky alebo na polovicu) a pridáme do polievky. Majorán rozdrvíme v dlani, aby sa uvoľnila jeho typická vôňa, cesnak pokrájame na drobno a pridáme do hrnca.

Pridáme klobásu. Foto - Denča

4

Keď sú zemiaky mäkké, pridáme zákvas, vďaka ktorému získa polievka jedinečnú chuť. V tomto recepte je použitý hotový poľský žur, ktorý je veľmi kyslý a preto sme chuť polievky zjemnili sladkou smotanu. Necháme zovrieť a v prípade potreby dochutíme soľou a cukrom.

Pridáme zákvas. Foto - Denča

5

Do polievky môžeme pridať uvarené vajíčko. Dokonalú chuť polievky z kvásku dotvorí domáci kváskový chlieb. Kvásková polievka sa môže podávať.

Kvásková polievka. Foto - Denča

Veríme, že vám bude kvásková polievka chutiť, dobrú chuť. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na kváskové lievance

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu