4x hlasované
Čas prípravy: 10 minút
Čas varenia: 30 minút
Počet porcií: 5
 

Domáca kapustnica s hubami nesmie chýbať na žiadnom vianočnom stole a práve preto sme si pre vás pripravili tradičný recept, vďaka ktorému si uvaríte tú najlepšiu kapustnicu. Pravá slovenská kapustnica s hubami vám dodá energiu a posilní aj imunitu. Neváhajte a uvarte si ju podľa nášho jednoduchého receptu z webu Chutné recepty.

Kapustnica s hubami 

Kapustnica s hubami je široko-ďaleko obľúbená a nesmie chýbať v kuchárke žiadnej rodiny. Je to to pravé, ak sa blížia vianočné sviatky či Silvester. Milovníci húb si prídu pri tejto sýtej polievke na svoje. Kapustnica s hubami vám navyše posilní imunitný systém, dobije vás energiou a poteší vaše chuťové poháriky. Skúste si ju uvariť podľa nášho podrobného receptu, ktorý zvládne aj začiatočný kuchár či kuchárka. 

Kapustnica s hubami je tradičný slovenský pokrm, ktorý sa pripravuje najmä počas zimných sviatkov a špeciálnych príležitostí. Je to tradičný pokrm, ktorý sa pripravuje najmä na Štedrý deň a počas Vianoc. Je to jedno z hlavných jedál na slovenskom vianočnom stole.

Hlavnými ingredienciami kapustnice sú kyslá kapusta, huby (často sušené hríby), klobása alebo klobásová údenina, cibuľa, zemiaky a kyslá smotana. Existuje mnoho rôznych receptov na kapustnicu, pričom niektoré rodiny majú svoje vlastné tradičné verzie. Môžete ju variť s rôznymi druhmi húb, mäsa alebo údenín podľa vašich preferencií.

Kapustnica s hubami je jedným z tých jedál, ktoré sa s časom zlepšujú. Preto sa často varí v dostatočnom množstve a zvyšky sa môžu jesť aj niekoľko dní po Vianociach. Kapustnica s hubami je tiež výživným jedlom, pretože obsahuje mnoho zdravých zložiek ako vitamíny, minerály a vlákninu. Obsahuje tiež bielkoviny z húb a mäsa.

Ak ste vegetarián, môžete si pripraviť kapustnicu bez mäsa a pridať viac húb alebo iných rastlinných ingrediencií, aby ste dosiahli chuť a konzistenciu, ktoré vám vyhovujú.

Kapustnica je viac než len jedlo; má hlboké korene v slovenskej kultúre a tradícii. Je to spôsob, ako rodiny oslavujú Vianoce a spájajú sa pri stole v teplom a pohodlnom prostredí. Uvariť si s nami môžete tiež klasickú vianočnú kapustnicu, kapustnicu s pretlakom, kapustnicu s klobásou, kapustnicu bez mäsa, štedrovečernú kapustnicu alebo tradičnú jušku s hubami.

Sušené huby a ich benefity

Sušené huby sú vynikajúcim zdrojom mnohých živín a majú množstvo benefitov pre zdravie. Sú koncentrovaným zdrojom živín. Obsahujú vitamíny (napr. B-vitamíny, ako B2 a B3), minerály (najmä draslík, fosfor a železo) a vlákninu. Huby, vrátane sušených, obsahujú antioxidanty, ako je napríklad selén a vitamín C, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a redukovať oxidačný stres v tele.

Sušené huby obsahujú tiež polysacharidy a beta-glukány, ktoré môžu podporiť imunitný systém a pomôcť telu v boji proti infekciám. Okrem iného sú aj zaujímavým zdrojom rastlinných bielkovín, čo ich robí vhodnými pre vegetariánov a vegánov.

Vláknina obsiahnutá v sušených hubách môže pomôcť podporiť zdravý tráviaci systém a regulovať trávenie. Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia húb môže pomôcť znižovať hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi, čo je prospešné pre zdravie srdca.

Sušené huby obsahujú prírodné zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť pri regulácii hladiny cukru v krvi, čo je dôležité pre diabetikov. Niektoré druhy sušených húb, najmä huby shiitake, môžu byť bohatým zdrojom vitamínu D, ktorý je dôležitý pre zdravé kosti a imunitný systém.

Je však dôležité pripomenúť, že sušené huby sú často spracované a obsahujú väčšie množstvo soli, takže by ste mali sledovať svoj príjem soli, ak ich pravidelne konzumujete. Je tiež dôležité, aby ste sušené huby správne pripravovali a varili, aby ste minimalizovali riziko infekcie.

Vzhľadom na ich bohatú výživovú hodnotu a zdravotné výhody sa sušené huby môžu zahrnúť do rôznych jedál, ako sú polievky, omáčky, cestoviny, alebo jednoducho použiť ako dochucovadlo pre vaše obľúbené pokrmy.

Z húb si môžete pripraviť napríklad aj hubovú polievku, šampiňónový stroganov či slané palacinky so šampiňónmi. A tu je naša rýchla zeleninová polievka. Skúste s nami nájsť tajomstvo dokonalej kapustnice. A tu je silvestrovská kapustnica. Skúste aj naše nápady ako zahustiť kapustnicu.

Ingrediencie

Postup receptu

Pripravíme sušené huby, ktoré namočíme najprv do studenej vody približne na 15 minút, aby dostatočne zmäkli. Medzitým si očistíme cibuľu, ktorú nakrájame na drobno. Cesnak ošúpeme. 

Namočíme huby. Foto - Nela

Do hrnca dáme kyslú kapustu a zalejeme ju vodou (1,5 litra). Pridať môžeme aj šťavu z kyslej kapusty. Ak sa vám kapusta zdá príliš kyslá, tak ju premyjeme. 

Kapustu dáme do hrnca. Foto - Nela

3

Ku kapuste následne pridáme aj huby („vyžmýkame“ z nich vodu), koreniny a rozpolený cesnak. Polievku dáme variť a medzitým si na oleji pripravíme zápražku – opečieme cibuľu do sklovita a zasypeme ju červenou paprikou

Urobíme zápražku. Foto - Nela

4Po 20 minútach varenia polievky do nej pridáme zápražku. Kapustnicu môžeme ešte dochutiť alebo zriediť vodou, ak je príliš hustá. Prevaríme a podávame. 

Povaríme. Foto - Nela

Tip na záver: Ak nemáte radi huby, pokojne ich môžete vynechať. Kapustnica chutí výborne aj bez nich, poprípade si do nej môžete pridať klobásku. Najlepšia je na druhý deň, keď všetky chute prejdú.

Veríme, že sa vám kapustnica s hubami vydarila a prajeme vám dobrú chuť. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na kapustnicu s tofu. A tu je jednoduchá vianočná kapustnica.

Videorecept

Môžem pridať do kapustnice aj inú zeleninu?

Áno, do kapustnice môžete pridať aj inú zeleninu podľa vašej chuti a preferencií. Tradičná kapustnica s klobásou zvyčajne obsahuje kyslú kapustu, cibuľu, cesnak a korenie, ale mnohí ľudia pridávajú aj inú zeleninu ako sú mrkva, petržlen, zeler alebo paprika pre viac farby a chuti. Pridanie rôznej zeleniny môže obohatiť chuť a výživovú hodnotu polievky. Vždy však dbajte na to, aby zelenina bola vhodne uvarená a mäkká pred podávaním.

Aká je tradičná príloha ku kapustnici s hubami?

Tradičnou prílohou s ktorou sa konzumuje kapustnica s hubami je často slovenské pečivo, najmä domáce rožky alebo chlieb. Niekedy sa kapustnica podáva aj s domácimi zemiakovými plackami. V niektorých regiónoch môže byť tradičné pridávať do kapustnice aj opečené huby alebo slaninku, ktoré pôsobia ako doplnková príloha v samotnej polievke.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu