Čas prípravy: 30 minút
Čas varenia: 20 minút
Počet porcií: 2

Hustá a zdravá šošovicová polievka bez múky a smotany. Máme pre vás overený recept na polievku, ktorá vás nielen zasýti, ale aj zahreje. Šošovicová polievka bez múky je vhodná pri rôznych diétach a stále chutí skvele. Pripravte si ju podľa receptu portálu Chutné recepty

Šošovicová polievka bez múky 

Táto polievka je veľmi jednoduchá v tom, že nepotrebuje žiadne zahusťovanie múkou ani smotanou a navyše je stále hustá a chutná. Je to výborná voľba či už na obed alebo na večeru. Hotovú ju budete mať do hodinky, takže si ju pokojne môžete pripraviť aj počas týždňa po náročnom dni v práci. Šošovicová polievka bez múky by nemala chýbať v žiadnom jedálničku. Poďte si ju uvariť s nami podľa nášho podrobného receptu.

Samotná šošovicová polievka je vynikajúca voľba pre tých, ktorí hľadajú zdravé a výživné jedlo. Šošovica je bohatá na bielkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Obsahuje veľké množstvo železa, ktoré je dôležité pre krvotvorbu, a tiež kyselinu listovú, ktorá je dôležitá pre ženy počas tehotenstva.

Pre ľudí trpiacich celiakiou alebo inou formou gluténovej intolerancie je šošovicová polievka bez múky výbornou voľbou, pretože neobsahuje múku ani iné zdroje lepku.

Existujú rôzne druhy šošovice, ako napríklad zelená, hnedá, červená či čierna. Každý druh má svoje vlastné vlastnosti a chuťové nuansy. Šošovicovú polievku môžete variť v rôznych variáciách. Môžete pridať rôzne druhy zeleniny, bylinky a korenie, aby ste vytvorili rôznorodé chute a textúry. Šošovicu je dobré namočiť pred varením, čo môže pomôcť zmierniť obsah antinutričných látok a zlepšiť pohlcovanie živín. Varením sa šošovica stane mäkkou a pripravenou na ďalšie spracovanie.

Šošovicová polievka bez múky môže byť nízko-kalorickou voľbou v porovnaní s inými hustými polievkami, pretože je bohatá na vlákninu a bielkoviny, čo môže pomôcť zabezpečiť pocit sýtosti. Vďaka komplexným sacharidom a bielkovinám v šošovici poskytuje dlhotrvajúcu energiu, čo je užitočné pre udržanie vitality počas dňa.

Šošovicová polievka bez múky sa môže podávať samostatne alebo ako súčasť pestrejšieho jedálnička. Môžete ju kombinovať s chlebom, syrom, čerstvou zeleninou alebo ďalšími bielkovinovými zdrojmi.

Uvarte si s nami aj šošovicovú polievku s párkom, šošovicovú na kyslo alebo šošovicový prívarok. Zaručene vám bude chutiť aj tradičná hŕstková polievka alebo gazdovská fazuľová

Obľúbenosť strukovinových polievok

Strukovinové polievky, ako napríklad šošovicová, fazuľová, hrachová a iné, získali popularitu z viacerých dôvodov:

 • Výživová hodnota: Strukoviny sú bohaté na bielkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Táto výživová hodnota robí strukoviny vhodnými pre tých, ktorí hľadajú zdravú a výživnú stravu.

 • Vegánska a vegetariánska voľba: Strukovinové polievky sú často preferované tými, ktorí dodržiavajú vegánsku alebo vegetariánsku stravu, pretože poskytujú dôležité živiny, ktoré by inak mohli pochádzať zo živočíšnych zdrojov.

 • Nízka energetická hustota: Strukovinové polievky majú často nízku energetickú hustotu, čo znamená, že obsahujú relatívne málo kalórií v porovnaní s ich objemom a hmotnosťou. To môže byť užitočné pre tých, ktorí sledujú svoju váhu.

 • Cena: Strukoviny sú často cenovo dostupné zdroje bielkovín a živín, čo ich robí atraktívnymi pre ľudí s obmedzeným rozpočtom.

 • Rôznorodosť chutí: Strukoviny sa dajú uvariť do rôznych chutí a textúr, čo umožňuje variabilitu v receptoch. Môžete vytvoriť rôznorodé chute a pridať rôzne druhy zeleniny, korenia a byliniek.

 • Sýtosť a nasýtenie: Vďaka vysokému obsahu vlákniny a bielkovín môžu strukoviny pomôcť udržiavať pocit sýtosti a nasýtenia, čo môže prispieť k lepšiemu kontrolovaniu príjmu potravy.

Všetky tieto faktory spolu prispievajú k obľube strukovinových polievok ako chutného, zdravého a vyváženého jedla.

Vyskúšajte našu hrachovú polievku, fazuľovú na kyslo alebo tradičnú krúpovú polievku. A tu je náš recept na fit šošovicovú polievku. A tu je zase naša rýchla zeleninová polievka.

Ingrediencie 

 • 200 g hnedá šošovica,
 • 1 ks cibuľa,
 • 2 strúčiky cesnaku,
 • 2 ks mrkva,
 • 2 ks bobkový list,
 • 2 ks zemiak strednej veľkosti,
 • drvená rasca – podľa chuti,
 • celá rasca – podľa chuti,
 • mleté čierne korenie, soľ – podľa chuti

Postup receptu

Pripravíme ingrediencie – Najprv premyjeme hnedú šošovicu v studenej vode. Nie je potrebné ju vopred namáčať. Očistíme mrkvu, zemiaky a cibuľu, a nakrájame ich. 

Pripravíme ingrediencie. Foto - Denča

2Smažíme – Na olivovom oleji orestujeme nakrájanú cibuľu dozlatista, pridáme k nej celú rasca, mrkvu a zemiaky. Jemne ich spolu osmažíme (asi minútu) a zalejeme studenou vodou. 

Smažíme. Foto - Denča

3

Ochutíme a varíme – Pridáme k nim aj premytú šošovicu, soľ, mleté čierne korenie, mletú rascu a bobkové listy. Pretlačíme aj dva strúčiky cesnaku a varíme do zmäknutia zemiakov

Ochutíme a varíme. Foto - Denča

4

Servírujeme – Po zmäknutí zemiakov je šošovicová polievka bez múky hotová a dochutiť ju môžeme ešte aj octom, jarnou cibuľkou a podávame s chlebom. Prajeme vám dobrú chuť!

Servírujeme. Foto - Denča

Fazuľová polievka bez múky je hotová a my veríme, že sa vám podarila. Vyskúšajte aj šošovicový prívarok bez smotany z webu Ženy v meste. 

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu