Čas prípravy: 10 minút
Čas varenia: 35 minút
Počet porcií: 4 – 6

Skvelá zemiaková polievka na kyslo podľa knihy Tak ma mama naučila. Pripravte si s nami tento tradičný recept, ktorý sa mnohým z nás spája s detstvom, keďže zemiaková polievka na kyslo patrí k tým najtradičnejším. Tento recept sa určite zíde do každej domácnosti. 

Zemiaková polievka na kyslo

Tradičná polievka, ku ktorej sa mnohí vracajú s radosťou. Určite sa ju oplatí naučiť pripraviť si pre seba a svoju rodinu. Nie je vôbec náročná na prípravu a výsledok naozaj stojí za to. Autorka knihy, Lucia Chrenko, spája tradičné recepty s modernými časmi a inak tomu nebolo ani pri tomto recepte, pripravte si ho s nami. 

Zemiaková polievka na kyslo má svoje korene v strednej Európe a je typická najmä pre českú, slovenskú, rakúsku a poľskú kuchyňu. Každá krajina môže mať trochu odlišnú verziu receptu s rôznymi prídavkami. Táto polievka bola v minulosti chudobnou a lacnou polievkou, ktorú si ľudia pripravovali zo zemiakov a ďalších prístupných surovín. Dnes je to uznávaná tradičná polievka, ktorú sa často podáva v reštauráciách alebo pri špeciálnych príležitostiach.

Ak chcete polievku ešte obohatiť o ďalšie chute, môžete pridať čerstvé bylinky, ako napríklad petržlen alebo kôpor, ktoré dodajú polievke svieži a aromatický charakter.

Zemiaková polievka na kyslo. Foto - Tak ma mama naučila
Zemiaková polievka na kyslo. Foto – Tak ma mama naučila

Pripravte si aj zemiaky na kyslo alebo zemiakový prívarok.

Polievky na kyslo 

Polievky na kyslo, ako napríklad zemiaková polievka na kyslo a iné podobné recepty, majú niekoľko výhod a výživových prospechov:

 1. Osviežujúci a chutný zážitok: Charakteristická kyslá chuť polievok na kyslo je osviežujúca a zároveň skvele pôsobí na chuťové poháriky. Je to ideálny spôsob, ako pridať do každodennej stravy odlišnú a príjemnú chuť.

 2. Tradičné a kultúrne hodnoty: Polievky na kyslo sú často spojené s kultúrnou a tradičnou kuchyňou niektorých európskych krajín. Podávajú sa pri rôznych príležitostiach a oslavách, čo im dodáva nostalgickú hodnotu a spája ich s kultúrnymi tradíciami.

 3. Výživná hodnota: Tieto polievky sú často pripravované s čerstvou zeleninou, ako sú zemiaky, mrkva, cibuľa a kyslé uhorky alebo kapusta. Zelenina je bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny, ktoré sú dôležité pre náš organizmus.

 4. Ľahko stráviteľné: Polievky na kyslo sú obvykle ľahké a rýchla sa strávia. Ich kyslá chuť môže pomôcť podporiť trávenie a zlepšiť chuť do jedla.

 5. Zvláštna a rôznorodá chuť: Existuje mnoho variácií polievok na kyslo, a preto môžete objavovať rôzne chute a prispôsobiť si ich podľa svojich preferencií. Od klasických zemiakových polievok na kyslo po verzie s hubami, zeleninou alebo inými prísadami.

 6. Zbavujú nás stresu: Niekedy môžu polievky na kyslo pôsobiť aj ako osviežujúci relaxačný „nástroj“. Kyslé chute môžu pomôcť uvoľniť stres a zmierňovať únavu.

Je však dôležité poznamenať, že jednotlivé reakcie na chuť polievok na kyslo môžu byť subjektívne, pretože nie každý preferuje kyslé jedlá. Pre niektorých ľudí môže byť táto chuť príliš intenzívna, pretože každý má odlišné chuťové preferencie.

Celkovo možno povedať, že polievky na kyslo majú svoje miesto v kulinárskom svete ako zaujímavá a chutná alternatíva medzi inými typmi polievok. Ak máte radi kyslú chuť a zemiakové jedlá, určite stojí za to vyskúšať zemiakovú polievku na kyslo alebo iné podobné varianty, ako napríklad šošovicovú polievku na kyslo alebo fazuľovú polievku na kyslo.

Ingrediencie 

 • 250 – 300 g zemiaky,
 • 600 ml plnotučné mlieko,
 • 250 ml šľahačková smotana,
 • 3 PL polohrubá múka,
 • 5 ks bobkový list,
 • 1 ČL trstinový cukor,
 • soľ a ocot podľa chuti

Postup receptu

Očistíme si zemiaky a nakrájame ich na malé kúsky. Následne ich dáme variť do osolenej vody spolu s bobkovými listami.

2Keď sa nám zemiaky uvaria, pridáme k nim aj 500 ml mlieka, cukor a necháme to všetko zovrieť.

3

Medzitým si pripravíme zátrepku, a to tak, že do šálky dáme múku, šľahačkovú smotanu, zvyšné mlieko a vymiešame do hladka. Zátrepku vylejeme do polievky a miešame, až kým polievka nezhustne. 

4

Týmto máme polievku hotovú. Ocot na dochutenie pridávame až do vychladnutej polievky a podľa chuti. 

Zemiaková polievka na kyslo. Foto - Tak ma mama naučila
Zemiaková polievka na kyslo. Foto – Tak ma mama naučila

Zemiaková polievka na kyslo je hotová a my vám prajeme dobrú chuť. Vyskúšajte naše recepty na husté polievky.

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu