6x hlasované

Krémová polievka je veľmi obľúbený prvok slovenskej kuchyne. Polievky majú u nás svoje nezastupiteľné miesto. Vybrali sme pre vás 10 najobľúbenejších receptov webu chutné recepty.

Krémová polievka

Krémové polievky sú medzi mnohými ľuďmi obľúbené vďaka ich hladkej a zamatovej textúre, ktorá môže pôsobiť luxusne a lákavo. Táto jemná konzistencia je ideálna pre chladnejšie dni alebo keď sa človek necíti najlepšie, prinášajúc pocit útulnosti a pohody.

Ich bohatá chuť, ktorá kombinuje hlavnú prísadu s mliekom, smotanou alebo vývarom, ponúka komplexnú paletu chutí, ktorá poteší chuťové bunky. Esteticky príťažlivý vzhľad krémových polievok, obzvlášť keď sú ozdobené bylinkami alebo krutónmi, dodáva stolu eleganciu.

Krémové polievky sú navyše výnimočne všestranné; možno ich pripraviť z rôznych ingrediencií, čo umožňuje experimentovanie a variabilitu v závislosti od sezónnej dostupnosti zeleniny alebo osobných preferencií.

Z nutričného hľadiska sú často bohaté na vitamíny a minerály, poskytujú energiu a sýtia. Pre mnohých tiež evokujú teplé spomienky na detstvo, rodinné večere a pocit domova. Tieto kombinované faktory robia krémové polievky obľúbeným výberom v rôznych kultúrach po celom svete.

Prečo?

Krémová polievka môže byť veľmi zdravý nápad z viacerých dôvodov. Dali sme dokopy tie základné:

 • Obsah zeleniny: Mnohé krémové polievky sú základom založené na zelenine, ako sú brokolica, špargľa, mrkva alebo šampiňóny. Zelenina je bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu, ktoré sú dôležité pre celkové zdravie.
 • Nízky obsah tuku: Hoci krémové polievky často obsahujú smotanu, je možné ich pripraviť s nízkotučnými alternatívami, ako je mlieko alebo jogurt, čím sa znižuje ich celkový obsah tuku.
 • Proteínový obsah: Krémová polievka môže obsahovať aj zdroje bielkovín ako mäso, hydina, tofu alebo strukoviny, ktoré poskytujú esenciálne aminokyseliny potrebné pre stavbu a opravu tkanív.
 • Hydratácia: Polievky sú kvapalné a môžu pomôcť pri hydratácii tela, čo je obzvlášť dôležité v chladnejších mesiacoch, keď môžeme skloniť k menej pitia. Sýtosť a nízky obsah kalórií: Vďaka svojej konzistencii môžu krémové polievky sýtiať, a to aj pri relatívne nízkom obsahu kalórií, čo môže byť užitočné pre tých, ktorí sledujú svoj príjem kalórií.
 • Nízky obsah soli: Aj keď mnohé komerčné verzie môžu byť vysoko soľné, domáce krémové polievky môžu byť pripravené s obmedzeným množstvom soli, čo je lepšie pre srdcovo-cievny systém.

Pokiaľ je krémová polievka pripravovaná s vedomím a zámerom vytvoriť zdravý pokrm, môžu byť výživnou a vynikajúcou súčasťou vyváženej stravy. Vyskúšajte niektorý z našich receptov, vybrali sme pre vás 10 najpopulárnejších. Skúste aj naše recepty na obed bez mäsa. Alebo aj recepty na rýchlu večeru.

10 top receptov

Na Slovensku je mnoho polievok, ktoré sú populárne a milované, a medzi nimi niekoľko krémových polievok, ktoré sa tešia obľube. Tu sú niektoré z nich:

 1. Cesnaková krémová polievka: Aj keď cesnaková polievka môže byť pripravená rôznymi spôsobmi, krémová varianta je často vyrobená s vývarom, cesnakom, zemiakmi a smotanou.
  Cesnaková polievka. Foto - Pixabay
  Cesnaková polievka. Foto – Pixabay
 2. Krémová šampiňónová polievka: Táto polievka sa zvyčajne pripravuje z šampiňónov, cibule, smotany a môže byť ochutená korením ako je napríkald muškátový oriešok.
  Krémová šampiňónová polievka. Foto - Chocomia
  Krémová šampiňónová polievka. Foto – Chocomia
 3. Brokolicová krémová polievka: Brokolica, zemiaky, cibuľa a smotana sú hlavné ingrediencie tejto krémovej polievky.
  Brokolicová krémová polievka. Foto - Michal Trško
  Brokolicová krémová polievka. Foto – Michal Trško
 4. Bryndzová polievka – Táto polievka je veľmi jednoduchá na prípravu, hotovú ju budete mať rýchlo a pochutí si na nej naozaj každý milovník tradičnej slovenskej kuchyne.
  Bryndzová polievka. Foto - Katarína
  Bryndzová polievka. Foto – Katarína
 5. Šalátová krémová polievka – Rýchly a jednoduchý recept, ktorý obsahuje hlávkový šalát, maslo, cibuľu, cesnak a šľahačkovú smotanu si obľúbite ihneď. Polievka vás nielen zahreje, ale aj zasýti.
  Šalátová polievka. Foto - Nela
  Šalátová polievka. Foto – Nela
 6. Tekvicová polievka: Obzvlášť populárna na jeseň, táto polievka je pripravená z tekvice hokaido, cibule, zemiakov a smotany. Môže byť ochutená korením ako je zázvor alebo koriander.
  Kyslá tekvicová polievka. Foto - Andrea
  Kyslá tekvicová polievka. Foto – Andrea
 7. Špargľový krém: Táto polievka môže byť mimoriadne zdravá, keď je pripravený z kvalitných a vyvážených surovín. Špargľa je bohatá na vitamíny a minerály pri súčasne nízkom obsahu kalórií, čo ju predurčuje ako výbornú voľbu pre zdravú stravu.
  Špargľový krém. Foto - Michal Hornický
  Špargľový krém. Foto – Michal Hornický
 8. Zemiaková polievka na kyslo: Zemiaková polievka na kyslo je tradičný slovenský recept, ktorý kombinuje zemiaky s kyslou smotanou alebo kyslým mliekom a je často ochutená cesnakom a majoránom. Táto sýta polievka je známa svojou charakteristickou kyslastou chuťou a je obľúbenou súčasťou slovenského jedálnička, obzvlášť počas chladnejších mesiacov.
  Zemiaková polievka na kyslo. Foto - Tak ma mama naučila
  Zemiaková polievka na kyslo. Foto – Tak ma mama naučila
 9. Mrkvový krém: Krémová polievka pripravená z mrkvy, cibule, zemiakov a často s prídavkom zázvoru alebo iných korenín a následne vyhladenej do krémového stavu.
  Mrkvový krém. Foto - Denča
  Mrkvový krém. Foto – Denča
 10. Kulajda: Je to tradičná česká polievka charakteristická svojou kombináciou hub, zemiakov, kôpru a smotany, často dochutená octom a podávané s vajíčkom na tvrdo. Táto krémová a zároveň kyslastá polievka je obľúbená v Českej kuchyni a často sa podáva ako súčasť tradičných českých pokrmov.
  Kulajda. Foto - Michal Trško
  Kulajda. Foto – Michal Trško

Tieto krémové polievky sú často podávané s čerstvým pečivom a môžu byť ozdobené pažítkou, bylinkami, semienkami alebo krutónmi. Vďaka ich sýtej konzistencii a bohatej chuti sú obľúbeným jedlom počas chladnejších mesiacov. Tu je zase slovenská kulajda. A tu je aj kráľovská krémová cesnaková polievka.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu