Skúste naše recepty s vajcami. Ak máte doma veľa vajec a už neviete, čo s nimi, pripravili sme si pre vás výber 11 receptov s vajcami, vďaka ktorým si pripravíte chutný obed alebo jednoduchú večeru. 

Recepty s vajcami

Vajcia predstavujú vynikajúcu surovinu, ktorá môže obohatiť vašu stravu nielen svojou výživovou hodnotou, ale aj všestranným využitím v rôznych receptoch. Sú skvelým zdrojom bielkovín, čo ich robí ideálnym doplnkom k jedlám zameraným na zvýšenie príjmu bielkovín. Táto všestrannosť v kuchyni umožňuje využiť vajcia od raňajok po večeru a od sladkých po slané jedlá.

Pridanie vajec do pečenia a varenia môže zlepšiť textúru a chutnosť jedál, a to nielen ako základ pre sladké pečivo, ale aj ako viazacia prísada, ktorá prispieva k vlhkosti pokrmov. S relatívne nízkou kalorickou hodnotou sú vajcia vhodnou voľbou pre tých, ktorí dbajú na diétu.

Okrem bielkovín obsahujú vajcia aj rôzne vitamíny a minerály, vrátane vitamínov A, D, E, B-komplex a živín ako železo a zinok. Pre ľudí s diabetom predstavujú vajcia vhodnú alternatívu, keďže majú nízky obsah sacharidov a môžu pomôcť udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi.

Kombinovaním vajec s rôznymi prísadami a koreninami v kuchyni môžete vyjadriť svoju kreativitu a vytvárať jedinečné recepty prispôsobené vašim chuťovým preferenciám. Vajcia obsahujú tiež cholín, dôležitý pre zdravie mozgu a pamäť, čím podporujú kognitívne funkcie.

S rýchlym a jednoduchým spôsobom prípravy sa vajcia stávajú ideálnou voľbou pre zaneprázdnené dni. Od omeliet a vajíčkových sendvičov po pečenie a varenie, možnosti využitia vajec v receptoch sú široké a umožňujú variabilitu v jedálničkoch. Celkovo platí, že vajcia sú cenovo dostupnou a výživnou surovinou, ktorá môže pridať zaujímavosť a výživovú hodnotu do každodenných gurmánskych skúseností. Pozrite si naše tipy na recepty s vajcami. 

Prečo si vybrať vajcia?

Vajcia sú v kuchyni považované za skvelú surovinu z viacerých dôvodov, čo zahŕňa ich všestrannosť, výživovú hodnotu a schopnosť zlepšovať textúru a chuť potravín. Preto sú recepty s vajcami veľmi obľúbené. Tu sú niektoré dôvody, prečo sú vajcia takou obľúbenou ingredienciou:

 1. Bielkoviny: Vajcia sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre rast, opravy tkanív a udržanie svalovej hmoty. Obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny.

 2. Všestrannosť: Vajcia sú neuveriteľne všestrannou surovinou, ktorú možno použiť v širokej škále receptov od raňajok až po dezerty. Môžu byť varené, pečené, opražené, vyprážané, zamiešané do cesta alebo použité v omáčkach.

 3. Vylepšenie textúry a štruktúry: Vajcia majú schopnosť viazať a zlepšovať textúru potravín. Sú často používané v pečení na dodanie vlhkosti, nadýchanosti a jemnej textúry do cesta a koláčov.

 4. Nízka kalorická hodnota: Vajcia majú relatívne nízku kalorickú hodnotu, čo ich robí vhodným zdrojom výživy s minimálnym príspevkom kalórií.

 5. Jednoduchá príprava: Vajcia sú jednoduché a rýchlo pripravené, čo umožňuje ľahko ich integrovať do rôznych jedál. Varenie vajec je jednou z najrýchlejších a najjednoduchších kuchynských úloh.

 6. Podpora chuti a farby: Žĺtok vajca pridáva bohatú farbu a chuť do mnohých jedál. Je to dôležitý príspevok k celkovému gastronomickému zážitku.

 7. Vhodné pre diétu: Vajcia sú vhodné pre rôzne diéty, vrátane keto a paleo diéty, pretože majú nízky obsah sacharidov a vysoký obsah bielkovín.

Vďaka týmto vlastnostiam sú vajcia neoceniteľnou surovinou v kuchyni, ktorá prispieva k výživnosti, výrazu chuti a vytvára možnosti pre kulinárske experimenty. Pozrite si naše top recepty s vajcami a inšpirujte sa nimi.

11 najlepších receptov

Recepty s vajcami sa na Slovensku tešia veľkej obľube a niet sa čomu čudovať. Vajcia sú veľmi zdravé, viete si ich pripraviť na veľmi veľa spôsobov a zahrnúť do množstva receptov. Tu sú niektoré tipy na tie najlepšie recepty s vajcami:

 1. Hemendex so šunkou: Tento chutný recept kombinuje vajcia so šunkou a je skvelým tipom na chutné a výdatné raňajky alebo ľahšiu večeru. Hemendex si viete okoreniť presne podľa svojej chuti a výborne chutí aj s čerstvou zeleninou.
  Hemendex. Foto - Nela
  Hemendex. Foto – Nela
 2. Cuketový prívarok s vajcom: Cukety sú veľmi obľúbené a dá sa z nich pripraviť množstvo jedál. Jedným z tých obľúbených je aj cuketový prívarok, ktorý je výborne dotvorený vajcom.
  Cuketový prívarok. Foto - Michal Trško
  Cuketový prívarok. Foto – Michal Trško
 3. Špagety s vajcom a slaninou: Tento recept predstavuje zaručene chutný obed alebo večeru a nič ním nepokazíte. Cestoviny sú veľmi obľúbené a v kombinácii so syrom, vajcom a slaninou predstavujú nebíčko v papuľke.
  Špagety s vajcom. Foto - Kristýna
  Špagety s vajcom. Foto – Kristýna
 4. Vajíčková pomazánka: Niet nad domácu vajíčkovú pomazánku, ktorá najlepšie chutí na čerstvom pečive. Je veľmi jednoduchá na prípravu, a ak potrebujete spotrebovať vajíčka, je to skvelý spôsob, ako na to.
  Vajíčková pomazánka. Foto - Nela
  Vajíčková pomazánka. Foto – Nela
 5. Vajíčkový šalát: Dokonalá kombinácia majonézy a vajec vytvára naozaj božský šalát, ktorý obľubuje tak veľmi veľa ľudí. Skúste si ho pripraviť spolu s nami!
  Vajíčkový šalát. Foto - Nela
  Vajíčkový šalát. Foto – Nela
 6. Opekané ryžové rezance bez mäsa: Recepty s vajcami zahŕňajú aj rôzne netradičné jedlá, ako napríklad tieto ázijské rezance, ktorú sú však mimoriadne obľúbené.
  Opekané ryžové rezance. Foto - Freepik
  Opekané ryžové rezance. Foto – Freepik
 7. Čerstvé lečo: Výborná večera v podobe leča s vajcami. Počas leta si lečo môžete pripraviť aj z čerstvej zeleniny, čo mu dodá znova inú chuť. Skúste!
  Čerstvé lečo. Foto - Martina
  Čerstvé lečo. Foto – Martina
 8. Rascová polievka s vajcami: Chutná a diétna polievka ako od babičky. Rasca má množstvo prospešných vlastností pre naše telo. Kto má rád halušky, tak si ich taktiež môže pripraviť do polievky.
  Rascová polievka s vajcom a haluškami. Foto - Kristýna
  Rascová polievka s vajcom a haluškami. Foto – Kristýna
 9. Zelerový šalát s ananásom: Vitamínová bomba, ktorá je skvelým tipom na ľahkú večeru alebo ako príloha k mäsu. Chuť sladkého so slaným sa prepája a vytvára neodolateľnú kombináciu, ktorej odolá len málokto.
  Zelerový šalát. Foto - Michal Trško
  Zelerový šalát. Foto – Michal Trško
 10. Fazuľový prívarok s volským okom: Prívarky sú veľmi obľúbené a dajú sa pripraviť z množstva zdravých surovín. Fazuľový prívarok je ďalší tip na recepty s vajcami, pretože je ozdobený volským okom, ktoré výborne dotvára jemné chute prívarku.
  Fazuľový prívarok. Foto - Nela
  Fazuľový prívarok. Foto – Nela

11. Vaječný likér: Posledným tipom na recepty s vajcami je vaječný likér. Je to skvelý spôsob ako využiť vajcia a pripraviť si niečo sladké na pitie. Obľúbený je najmä počas vianočného obdobia, ale aj mimo neho má svojich priaznivcov. Domáci vaječný likér je naozaj lepší ako ten kupovaný. 

Vaječný likér. Foto: Michal Trško
Vaječný likér. Foto: Michal Trško

Veríme, že si z týchto receptov vyberiete svojich favoritov a pripravíte si niečo chutné na obed alebo večeru, poprípade na raňajky. Recepty s vajcami by sme všeobecne mali zahrnúť do jedálnička, pretože sú veľmi prospešné pre naše zdravie, ale tak, ako to platí aj pri všetkom ostatnom, všetko s mierou.

Pripravte si spoločne s nami niečo chutné! Skúste aj naše recepty na obed bez mäsa. Skúste aj naše staré slovenské recepty. Alebo aj recepty na rýchlu večeru.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu