Čas prípravy: 20 minút
Čas pečenia: 15 minút
Počet porcií: 2 rolády

Dokonalá perníková roláda so slivkovým lekvárom a orechmi. Takáto roláda vynikne na každom stole, a to nielen pre svoju škoricovo-perníkovú vôňu. Vyskúšajte recept portálu Chutné recepty na fantastickú perníkovú roládu, ktorej sa nebudete vedieť dojesť. 

Perníková roláda 

Jednoduchá a chutná – perníková roláda, ktorá sa hodí nielen na vianočný stôl. Na svoje si prídu okrem milovníkov perníka aj všetci ostatní, pretože perníkovej roláde odolá len málokto. So šálkou kávy alebo čaju vynikne jej chuť najviac, ale hodí sa aj ako desiata do školy či na cesty. Nečakajte do Vianoc a pripravte si roládu už dnes. Aspoň si overíte, že máme pravdu. 

Perníková roláda so slivkovým lekvárom je tradičný dezert, ktorý v sebe spája bohatú chuť korenistého perníka a sladkokyslého slivkového lekváru. Tento lahodný koláč má svoje korene hlboko v európskej kuchyni, kde perník patrí medzi obľúbené sladkosti už od stredoveku. Jeho výrazná aróma vzniká kombináciou korenín ako škorica, klinček, zázvor a muškátový oriešok, ktoré spolu vytvárajú charakteristickú chuť a vôňu. Slivkový lekvár, tradične pripravovaný počas jesene, pridáva roláde špecifickú sladkokyslú chuť, ktorá sa výborne dopĺňa s korenistým základom.

Táto kombinácia chutí nie je len gurmánskym zážitkom, ale aj výživnou pochúťkou. Slivkový lekvár je bohatý na vlákninu, vitamíny a minerály, ako sú vitamín C, K a draslík, a je známy svojimi pozitívnymi účinkami na trávenie. Perníkové cesto je zasa energeticky bohaté a obsahuje zložky, ktoré môžu povzbudiť náladu, napríklad škorica a med. Kultúrny význam tejto rolády je tiež nezanedbateľný – je symbolom sviatkov, rodinných stretnutí a osláv, kde sa často podáva ako sladká bodka na záver.

Moderné variácie perníkovej rolády zahŕňajú pridanie orieškov, čokolády alebo dokonca likéru, ktorý zvýrazňuje jej chuť. Povrch rolády možno ozdobiť čokoládovou polevou, práškovým cukrom či nasekanými orechmi, čo dodáva dezertu ďalší rozmer. Perníková roláda sa skvelo skladuje v chladničke a jej chuť sa časom ešte viac zvýrazní. Môže sa tiež zamraziť, takže je ideálnym riešením pre nečakané návštevy.

Vďaka svojej univerzálnosti je perníková roláda vhodná pre rôzne stravovacie preferencie – môže sa pripraviť bez lepku alebo bez cukru, čo z nej robí dostupnú lahôdku pre širšie spektrum ľudí. Perníková roláda so slivkovým lekvárom teda nie je len dezertom, ale aj nostalgickým spojením s tradíciami, ktoré prinášajú radosť a chutné spomienky na rodinné chvíle.

Estetická príprava a servírovanie rolády

Perníková roláda so slivkovým lekvárom nie je len chuťovým zážitkom, ale aj vizuálne príťažlivým dezertom, ktorý ozdobí každý stôl. Jej estetická príprava a servírovanie hrajú významnú úlohu, pretože správna prezentácia zvýrazňuje krásu dezertu a robí z neho ešte atraktívnejšiu pochúťku.

1. Špirálový vzor ako hlavný prvok:

  • Najväčšou estetickou črtou perníkovej rolády je jej špirálový vzor, ktorý vzniká pri zavinutí cesta so slivkovým lekvárom. Pri každom reze sa odhalí špirála, ktorá vytvára kontrast medzi tmavým perníkovým cestom a tmavšou náplňou z lekváru.
  • Tento vzor nielenže krásne vyzerá, ale tiež napovedá o rovnomernom rozložení chutí, čo robí každý kúsok rolády chuťovo vyváženým.

2. Dekorácie a ozdoby:

  • Roláda sa často zdobí jemným poprášením práškového cukru, ktorý pripomína zasneženú krajinu, čo je najmä počas zimných sviatkov veľmi skvelý nápad. Táto jednoduchá ozdoba pridáva dezertu jemnosť a eleganciu.
  • Na vrch rolády sa môže naniesť tenká vrstva čokoládovej polevy, ktorá dodáva lesk a dodatočnú chuť. Poleva môže byť hladká alebo jemne pokvapkaná v linkách, ktoré dodajú roláde moderný vzhľad.

3. Ozdobné doplnky:

  • Kúsok rolády sa často podáva na tanieri s čerstvými malinami, ríbezľami alebo plátkami sliviek, ktoré zvýrazňujú ovocnú náplň dezertu. Takéto ovocné akcenty nielenže dopĺňajú chuť, ale tiež pridávajú farebný kontrast na tanieri.
  • Na tanieri môže byť tiež šľahačka alebo malá kôpka vanilkovej zmrzliny, ktorá poskytuje krémovú konzistenciu a vyvažuje korenisté tóny perníka.

4. Podávanie na servírovacom riade:

  • Pre dokonalý vizuálny efekt sa perníková roláda môže podávať na ozdobných porcelánových tanieroch, drevených doskách alebo sklenených podnosoch, ktoré zdôraznia jej tradičný alebo moderný štýl.
  • Použitie rustikálnych servírovacích prvkov, ako sú drevené podložky alebo obrúsky s tradičnými vzormi, dokáže evokovať pocit domácej pohody a nostalgie.

5. Strih a usporiadanie:

  • Pre ešte efektný vzhľad sa môže perníková roláda krájať na rôzne hrúbky – od tenkých plátkov na ochutnávku až po hrubšie kúsky na sýtejšie porcie.
  • Plátky môžu byť usporiadané na podnose do vejárového tvaru alebo na sebe, čím sa zvýrazní špirálový vzor a zachová estetický dojem.

6. Kreatívne úpravy na sviatky:

  • Na Vianoce sa môže perníková roláda ozdobiť škoricovými tyčinkami, sušeným ovocím alebo drobnými ozdobami, ako sú cukrové hviezdičky či mini perníčky, čo dodáva dezertu sezónny šarm.
  • Pre narodeninové oslavy sa dajú použiť rôzne cukrové posypy, jedlé kvety alebo jemné strúhané biele a tmavé čokolády, ktoré z nej spravia niečo extra slávnostné.

Estetická príprava perníkovej rolády dodáva tomuto dezertu špeciálnu pridanú hodnotu. Každý detail od servírovania cez dekoráciu až po konečnú prezentáciu robí z perníkovej rolády skutočný vizuálny zážitok, ktorý láka nielen chuťové bunky, ale aj oči.

Ak máte radi rolády, vyskúšajte aj našu nepečenú kokosovú roládu, roládu s čerešňami alebo pudingom, zamatovú roládu bez múky, banánovú roládu a pre slané jazýčky máme recept na syrovú roládu so šunkou.

Ingrediencie

  • 350 g hladká špaldová múka (alebo klasická),
  • 100 g trstinový cukor (alebo práškový),
  • 2 ks vajcia,
  • 60 g maslo (roztopené),
  • 1 PL med,
  • 2 ČL perníkové korenie, 
  • 1 ČL mletá škorica, 
  • 1 ČL sóda bikarbóna,
  • na náplň: 2 poháre slivkový džem, 2 hrste sušené slivky, 2 hrste vlašské orechy,
  • na potretie: 1 ks vajce, 1 PL olej,
  • na posypanie: práškový cukor

Postup receptu

1Pripravíme si cesto na perníkovú roládu. Všetky suroviny vymiesime spolu vo väčšej miske do bochníčka, ktorý zabalíme do fólie a dáme aspoň na 5 hodín do chladu odpočívať.

Vymiesime cesto. Foto - Nela

2

Potom cesto premiesime a rozdelíme ho na 2 časti, ktoré rozvaľkáme na obdĺžniky veľkosti cca 45×25 cm. Pomôžeme si múkou, aby sa nám medové cesto nelepilo na dosku.

Rozvaľkáme cesto. Foto - Nela

3

Cesto potrieme hrubou vrstvou slivkového lekváru, poukladáme nadrobno nakrájané sušené slivky, ale aj nasekané vlašské orechy. Môžeme zvoliť aj iný druh orechov, podľa chuti.

Potrieme džemom. Foto - Nela

4

Perníkový závin opatrne zvinieme tak, že bočné strany cesta založíme do vnútra, aby nám slivkový lekvár nevytiekol. Robíme to pomaly. Cesto s náplňou si zvinieme do rolády.

Zrolujeme. Foto - Nela

5

Rolády preložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Perníkové záviny potrieme rozšľahaným vajcom zmiešaným s olejom. Vidličkou nakoniec medové rolády popicháme.

Popicháme vidličkou. Foto - Nela

6

Vidličkou ich picháme preto, aby mohla unikať počas pečenia para. Perníkové záviny pečieme pri teplote 180oC cca 25 minút, podľa potreby dozlatista. Budú nádherne rozvoniavať. Hotové záviny necháme vychladnúť, potom ich môžeme posypať práškovým cukrom alebo pomletým trstinovým cukrom a krájame. Naša perníková roláda chutí úžasne.

Pečieme. Foto - Nela

Tip na záver: Perníkové záviny môžeme naplniť aj iným sušeným ovocím, napr. brusnicami, hrozienkami, ktoré si namočíme aspoň na 20 minút do rumu.

Perníkové rolády sú hotové, prajeme vám dobrú chuť. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na kakaovú roládu bez múky

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu