Čas prípravy: 10 minút
Čas varenia: 40 minút
Počet porcií: 5

Najlepší fazuľový prívarok so zemiakmi. Nech sa páči, vyskúšajte náš fazuľový prívarok bez mäsa a so zemiakmi, ktorého príprava je nenáročná a rýchla. Pripravíte si tak chutný obed či večeru a spokojná bude celá rodina. Chutné recepty majú pre vás tie najlepšie recepty.

Fazuľový prívarok

Prívarky sa nám často spájajú s detstvom a školskou jedálňou, kde boli na pravidelnom poriadku. Prívarky sú totiž skvelá možnosť ako si pripraviť niečo rýchle a sýte. Viete si ich pripraviť s mäsom, ale aj bez mäsa, tak, ako ten náš fazuľový. Tak či onak, chutí výborne. 

Fazuľový prívarok môže byť zdravou voľbou, pretože fazuľa je bohatá na živiny a obsahuje veľa vlákniny. Fazuľa je významným zdrojom bielkovín, vitamínov (napríklad B-skupiny) a minerálov (vrátane železa, draslíka a horčíka). Vláknina z fazule môže pomôcť udržiavať zdravý tráviaci systém a znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

Prívarok je tiež veľmi výživný a sýty, čo môže pomôcť pri udržiavaní zdravej hmotnosti. Fazuľa má tiež nízky glykemický index, čo znamená, že pomaly uvoľňuje energiu do tela a pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi.

Je však dôležité mať na pamäti, že príprava a dochutenie fazuľového prívarku môže ovplyvniť jeho výživovú hodnotu. Mnoho receptov na fazuľový prívarok obsahuje mastné prísady, ako je slanina alebo maslo, ktoré môžu zvýšiť obsah tuku a kalórií. Ak sa snažíte udržiavať zdravú stravu, môžete zvážiť nízkotučné varianty prípravy fazuľového prívarku a vyhnúť sa nadmernému pridávaniu soli.

Celkovo vzaté, fazuľový prívarok môže byť súčasťou vyváženej stravy a zdravého životného štýlu, avšak je dôležité zohľadniť aj ďalšie zložky jedálnička a spôsob prípravy jedla. Nič sa však nemení na tom, že fazuľový prívarok je naozaj zdravý a je vhodné ho zaradiť do jedálnička, pretože strukoviny by sme mali konzumovať aspoň raz za čas, ideálne raz do týždňa. 

Obľúbené prívarky

Prívarok si viete pripraviť aj z iných surovín, čo prispieva k ich obľúbenosti. Zhrnuli sme si pre vás tipy na tie najobľúbenejšie prívarky, ktoré sú rýchle a jednoduché na prípravu. Navyše vás veľmi dobre zasýtia a dostanete do tela potrebné vitamíny. Nech sa páči, to je niekoľko tipov:

  1. Cuketový prívarok: Cuketový prívarok je obľúbeným jedlom pre tých, ktorí uprednostňujú zdravé a ľahké jedlá. Jeho svieža chuť a výživové hodnoty sú dôvodom, prečo si ho ľudia často vyberajú ako súčasť svojho jedálnička. Je veľmi obľúbený počas sezóny cukiet. Okrem iného je cuketa zdravou voľbou, pretože je nízko-kalorická, obsahuje veľa vody a vlákniny a je bohatá na vitamíny a minerály.
     
  2. Zemiakový prívarok: Zemiakový prívarok je populárne jedlo, ktoré obsahuje zemiaky varené a rozpustené vo vývare s cibuľou, korením a bylinkami. Zemiaky sú bohaté na vitamín C, vlákninu a minerály, a prívarok môže byť zdravou voľbou, keď je pripravený bez nadmerného pridania tuku a soli. Môže slúžiť ako chutný a sýty obed, najmä, keď je podávaný s mäsom.
     
  3. Špenátový prívarok: Špenátový prívarok je lahodný jedálenský pokrm, ktorý je bohatý na vitamíny A, C, K a minerály, ako je železo a vápnik. Špenát je tiež zdrojom vlákniny, ktorá podporuje zdravie tráviaceho systému. Príprava špenátového prívarku zahŕňa dusenie špenátu s cibuľou, cesnakom a korením, čo z neho robí chutnú a výživnú prílohu alebo samostatné jedlo.
     
  4. Šošovicový prívarok: Šošovicový prívarok je vynikajúci zdroj bielkovín, vlákniny, vitamínov (najmä skupiny B) a minerálov (ako železo a draslík). Šošovica má nízky obsah tuku a je obľúbenou voľbou pre vegetariánov a vegánov. Príprava šošovicového prívarku zahŕňa varenie šošovice s cibuľou, zeleninou a korením, čo vytvára výživný a sýty jedálenský pokrm.
     
  5. Kelový prívarok: Kelový prívarok je zdravý a výživný jedálenský pokrm, pretože kel obsahuje veľa vitamínu C, vitamínu K, vlákniny a antioxidantov. Kelový prívarok je tiež bohatý na minerály, ako je vápnik a železo, a môže posilniť imunitný systém a podporiť zdravie kostí. Jeho príprava zahŕňa dusenie kelu s cibuľou, cesnakom a zeleninovým vývarom, čo vytvára chutnú a zdravú prílohu alebo samostatné jedlo.
     

Prívarky sú veľmi rozmanité a vďačné jedlo. Určite sa ich oplatí variť častejšie, a to z mnohých dôvodov. Chutia výborne, sú jednoduché na prípravu, viete si do nich pridať mäso a obsahujú veľmi veľa vitamínov. Zaraďte ich do svojho jedálnička napríklad aj ako fazuľový prívarok.

Vyskúšajte napríklad aj šošovicový prívarok z portálu Ženy v meste, ktorý máte hotový bleskovo rýchlo. Kto miluje kôpor, tomu odporúčame kôprový prívarok so špargľou

Tak, pustime sa do varenia!

Ingrediencie

  • plné hrsť suchej fazule,
  • 4 ks zemiak strednej veľkosti,
  • na dochutenie: soľ – podľa potreby, 3 guličky celé čierne korenie, štipka celej alebo drvenej rasce, 1 ks bobkový list, citrónová šťava alebo ocot

Na smotanovú zálievku

  • 1 ks šľahačková smotana (180 – 250 ml – podľa balenia), 
  • 300 ml mlieko – podľa potreby a hustoty prívarku aj viac/menej,
  • 1 PL hladká špaldová múka (kopcovitá lyžica) alebo 1 ČL solamyl,
  • na zjemnenie prívarku: 1 PL maslo

Postup receptu: fazuľový prívarok

Fazuľu najprv namočíme do studenej vody na niekoľko hodín, aby sa napučala (ideálne cez noc). Keď sa napučí, vodu zlejeme. Tým, že si ju vopred namáčame do vody, zbavíme ju jej plynatosti. 

Namočíme fazuľu. Foto - Nela

2K napučanej fazuli pridáme celé čierne korenie, rascu, bobkový list a zalejeme vodou, aby bola fazuľa vo vode. Osolíme ju až na úplný koniec. 

Okoreníme. Foto - Nela

3

Fazuľu varíme do polomäkka. To trvá niekedy dlhšie, závisí to od druhu fazule. Zemiaky si očistíme, umyjeme a nakrájame na malé kocky. 

Fazuľu varíme a pridáme zemiaky. Foto - Nela

4

K fazuli (polomäkkej) pridáme zemiaky. Pridať môžeme aj trochu horúcej vody, aby boli zemiaky ponorené. Takto všetko spolu varíme, až kým to nebude mäkké. 

Varíme. Foto - Nela

5

V smotane a mlieku si dobre rozmiešame múku (alebo Solamyl) tak, aby sa nám nevytvorili hrudky. Prilejeme to k prívarku a varíme ešte 10 minút, aby prívarok zhustol.

Pripravíme zálievku. Foto - Nela

6

Ak sa vám bude zdať prívarok riedky, zahustiť ho môžete znova múkou, ak sa vám bude zdať, naopak, hustý, pridajte mlieko. Prívarok nakoniec jemne zjemníme maslom a dochutíme soľou a citrónovou šťavou. Nech sa páči, toto je výsledok – fazuľový prívarok.

Dokončíme prívarok. Foto - Nela

Fazuľový prívarok je hotový a my vám prajeme dobrú chuť. Hodiť sa k nemu bude napríklad volské oko, vajce na tvrdo, pečená klobáska alebo špekáčik. Poprípade aj čerstvý chrumkavý chlieb. Skúste aj náš recept na kovbojskú fazuľu s klobásou, hrachový prívarok, polievku z bielej fazule alebo zemiaky na kyslo.

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu