Najlepšie bryndzové pagáče bez kysnutia. Vyskúšajte skvelý bleskový recept z dielne kuchyne portálu Ženy v meste.
Bryndzové pagáče
Tieto bryndzové pagáče sú chutná pochúťka pre každého. Tieto skvelé domáce pagáče predstavujú vynikajúcu alternatívu k obvyklým snackom ako sú tyčinky a lupienky.
Sú to naozaj ideálne spoločníky k poháru piva alebo vína. Pripravte si doma lahodné bryndzové pagáčiky a užívajte si ich s rodinou alebo priateľmi.
je bielym pokladom pre naše zdravie, aj špaldová múka je oveľa výživnejšia a zdravšia. Chuť na slané koláčiky? Nech sa páči. Tak potom najlepšie bryndzové pagáčiky z webu .
Bryndza je skutočný zdravotný skvost, a špaldová múka plná výživy a zdravých benefitov sú ideálnou voľbou pre milovníkov slaných pochúťok. Predstavujeme vám najlepšie bryndzové pagáčiky webu Chutné recepty. A ak máte chuť na niečo iné s využitím bryndze, vyskúšajte našu bryndzovú polievku, bryndzové tyčinky alebo bryndzovú nátierku podľa jednoduchého receptu.
Ďalšie pagáče
Domáce pagáče sú obľúbenou súčasťou slovenskej a českej kuchyne, a vyznačujú sa širokou škálou variácií. Nielenže sa líšia v použitých prísadách, ale aj v spôsobe prípravy a dochucovania. Tu sú niektoré z najpopulárnejších druhov domácich pagáčov:
- Klasické pagáče: Tieto sú často pripravované z kysnutého cesta a obsahujú prísady ako maslo alebo bravčovú masť, mlieko a vajcia. Sú známe svojou mäkkou a nadýchanou textúrou.
- Syrové pagáče: Tento druh pagáčov obsahuje rôzne typy syra, často tvrdý syr ako napríklad eidam, gouda, alebo cheddar, ktoré sú do cesta nastrúhané alebo pridané v kockách.
- Oškvarkové pagáče: Charakteristické sú svojou výraznou chuťou, ktorá je daná prídavkom údeného mäsa, najčastejšie slaninových oškvarkov.
- Cibuľové pagáče: Obsahujú jemne nakrájanú alebo opraženú cibuľu, ktorá cestu ochutí a dodá mu špecifickú arómu. Kôprové pagáče: Sú obľúbené najmä vďaka svojej čerstvej a aromatickej chuti, ktorú získavajú prídavkom čerstvého alebo sušeného kôpru.
- Paprikové pagáče: Tieto pagáče majú výraznú chuť a farbu, ktorú získavajú vďaka prídavku mletej sladkej alebo pikantnej papriky.
- Orechové pagáče: Pre tých, ktorí uprednostňujú orieškovú chuť, existujú pagáče s prídavkom nasekaných orechov, ako sú vlašské orechy alebo lieskové orechy.
- Pagáče s bylinkami: Tieto pagáče sú ochutené rôznymi druhmi byliniek ako sú tymian, oregano, alebo rozmarín, čo im dodáva jedinečnú a sviežu chuť.
- Pesto pagáče: Moderná variácia, kde cesto je ochutené pestom, či už klasickým bazalkovým, alebo iným druhom pesto.
Každý z týchto druhov domácich pagáčov má svojich priaznivcov a je skvelou voľbou pre rôzne príležitosti, či už ide o rodinné posedenia, oslavy alebo len ako chutný snack k večernej televíznej relácii. Skúste aj ďalšie recepty z nášho portálu Chutné recepty.
Ingrediencie na bryndzové pagáče
- 125 g bryndze,
- 125 g masla,
- 125 g hladkej špaldovej (hladkej) múky,
- 1 žĺtok,
- trošku soli,
- malá lyžička sódy bikarbóny alebo prášku do pečiva (môžeme aj vynechať),
- na potretie: bielko,
- na posypanie bryndzových pagáčikov: celá rasca, pizza korenie, mletá paprika, sezam, chilli korenie,
Postup receptu
1
Pripravíme si bryndzové cesto na pagáčiky. Do misky pridáme bryndzu, nastrúhané maslo (vybraté z chladničky), hladkú špaldovú (hladkú) múku, žĺtok, soľ a sódu bikarbónu (prášok do pečiva). Vypracujeme vláčne cesto.
2 Cesto necháme odležať v chladničke približne 30 minút. Potom cesto preložíme na pomúčenú dosku a rozvaľkáme na hrúbku 3 mm. Vykrajujeme malé kolieska pohárikom alebo kolieskom v priemere 3 cm, môžeme aj väčšie.
3
Plech na pečenie vystelieme papierom na pečenie. Plech môžeme vymastiť aj tukom. Na plech ukladáme bryndzové kolieska, ktoré pri pečení ešte narastú. Pripravíme bielko a pierko, ktorým budeme bryndzové pagáče potierať.
4
Bleskové bryndzové pagáče potrieme bielkom a posypeme podľa chuti, celou rascou, pizza korením, mletou paprikou, sezamom, chilli korením. Takto pripravené pagáčiky pečieme pri teplote 175 oC približne 12-15 minút do zlata
5
Z tejto dávky si upečieme dva plechy, cca 80 pagáčikov. Môžeme si upiecť aj väčšie pagáčiky, je to len na nás. Po upečení necháme bryndzové pagáčiky vychladnúť. Sú vynikajúce nielen k vínku, pivku, ale aj na také zobkanie
Tip na záver: Cesto na bryndzové pagáčiky si môžeme pripraviť aj deň vopred. Potom ho stačí vybrať, nechať trochu zmäknúť a upiecť výborné domáce bryndzové pagáče.
Hotovo!
K čomu podávať bryndzové pagáče?
Bryndzové pagáče sú vynikajúcou pochúťkou, ktorá sa hodí na mnoho príležitostí. Tu je niekoľko nápadov, k čomu ich podávať:
Ako predjedlo alebo chuťovku k vínu alebo pivu: Ich slaná a bohatá chuť skvele dopĺňa chutné nápoje a poskytuje skvelý základ pre večerné posedenie s priateľmi.
Na rôzne spoločenské udalosti: Bryndzové pagáče sú obľúbeným snackom na oslavách, piknikoch alebo rodinných stretnutiach.
Ako súčasť slovenských a českých tradičných pokrmov: Pagáče sa často podávajú ako doplnok k tradičným jedlám ako súčasť bohatého stolovania.
S polievkami a vývarmi: Pagáče môžu byť skvelým doplnkom k lahodným polievkam a vývarom, dodávajú im textúru a zasýtia.
Ako snack do práce alebo školy: Sú vynikajúcou voľbou na desiatu alebo olovrant, keď potrebujete niečo rýchle, chutné a sýte.
K rôznym dipom a nátierkam: Bryndzové pagáče môžete ponúknuť s rôznymi nátierkami alebo dipmi ako sú napríklad cesnakové alebo bylinkové maslo, bryndzová nátierka alebo aj ľahšie zeleninové dipy.
Pagáče sú vďaka svojej všestrannosti a chutnosti vynikajúcou voľbou pre mnoho príležitostí a ľahko sa kombinujú s rôznymi druhmi pokrmov a nápojov.