Čas prípravy: 1,5 hodiny
Čas varenia: 1 hodina 
Počet porcií: 30 ks
 
Vyskúšajte náš fotorecept na najlepšie fašírky v rúre, ktoré budú šťavnaté a zachutia celej rodine. Naučte sa pripraviť výborné bravčové fašírky. 

Fašírky 

Hoci sa niektorým z vás môže zdať, že pripraviť ich je jednoduché a rýchle, nie je to úplne tak. Niektorí si mylne myslia, že stačí všetko zmiešať, urobiť guľky a dať piecť. Avšak naozaj chutné fašírky majú svoje tajomstvo.

V podstate každá kuchárka má ten svoj overený spôsob prípravy fašírok. Základom tohto jedla je kombinácia mäsa, staršieho chleba a vajíčok. Niektorí ľudia siahajú po rôznych druhoch pečiva, avšak ani rožky nie sú dobrou voľbou na fašírky. Najlepší je starý chlieb, ktorý je už trošku suchý, a ten sa ďalej namáča do vody. Pokiaľ doma nemáte chlieb, použite aj iné pečivo, ale najlepší výsledok dosiahnete s chlebom.

Dostatočné množstvo vajíčok tvorí ďalší kľúčový bod na dosiahnutie dokonalých fašírok. Na 1 kilogram mäsa budete potrebovať 4 vajíčka. Posledným dôležitým krokom je zvoliť správne mäso. Mäso by malo mať minimálne 30 % tuku. Obvykle sa používa kombinácia stehna alebo pliecka s bôčikom. 

Fašírky sa dajú podávať samostatne ako hlavné jedlo, ale často sa používajú aj ako ingrediencia v iných jedlách. Môžu byť súčasťou sendvičov, hamburgerov, roliek alebo plnených paprík.

Sú obľúbené aj preto, že sú veľmi variabilné a môžu byť prispôsobené podľa preferencií jednotlivca. Môžete do nich pridať rôznu zeleninu, syry, korenie alebo omáčky, aby ste dosiahli želanú chuť.

Prílohu si k fašírkam môžete zvoliť podľa chuti. Väčšinou ľudia obľubujú zemiakovú kašu, tí, ktorí si strážia váhu, si k fašírkam pripravujú šalát. Je to naozaj na vás. Skúste aj recept na šťavnaté fašírky v rúre.

Skvelé domáce fašírky. Foto - Slávka
Skvelé domáce fašírky. Foto – Slávka

Zaujímavosti o fašírkach 

Fašírky ani zďaleka nie sú populárnym jedlom len u nás. Pripravujú sa na rôzne spôsoby v rôznych častiach sveta. Zhrnuli sme pre vás zopár zaujímavostí.

 • Pôvodné slovo „fašírka“ pochádza z francúzskeho výrazu „farcir“, čo znamená „plniť“. Tento výraz sa používal na označenie mäsových plnených jedál.

 • V niektorých kuchyniach tradične plnia inými prísadami okrem mäsa. Napríklad v Indii sa pripravujú fašírky z hrozienok, zemiakov alebo syra.

 • Vo vegetariánskych a vegánskych kuchyniach sa často používajú alternatívy k mäsu na prípravu fašírok. Napríklad sa používa tofu, šošovica, cícer alebo iné rastlinné zložky.

 • V niektorých kultúrach sa používajú aj ako súčasť špeciálnych osláv a sviatkov. Napríklad v Švédsku sa tradične podávajú na sviatok Lucia v decembri.

K fašírkam si tiež môžete pripraviť ako prílohu špargľu na 2 rôzne spôsoby. Okrem najlepšieho receptu na bravčové fašírky máme pre vás aj iné recepty, ktoré stoja za vyskúšanie, ako napríklad šťavnaté fašírky na panvici, jednoduché bolonské špagety, najlepšia kulajda či cuketové fašírky so syrom v rúre. Skúste aj recept na výbornú pečenú sekanú

Odporúčame vám vyskúšať aj tento sladký dezert z nášho webu – výborná jablková štrúdľa z lístkového cesta. Alebo recept na vegetariánske fašírky.

Tak, pustime sa do varenia!

Ingrediencie

 • 2 kg mleté bravčové mäso (1,5 kg zo stehna alebo pliecka + 0,5 bôčiku),
 • 4 krajce starší chlieb,
 • 8 ks vajcia,
 • 1 ks stredne veľká cibuľa,
 • 6 strúčikov cesnaku,
 • 100 g strúhanka,
 • 1 PL soľ,
 • 1 ČL čierne mleté korenie, 
 • bravčová masť na vymastenie plechu

Postup receptu: bravčové fašírky

Chlieb si predom namočíme, dobre vyžmýkame a dáme do misky. K chlebu pridáme mleté mäso.

Zmiešame mäso a chlieb. Foto - Slávka

2K zmesi pridáme vajíčka, soľ a čierne korenie. 

Pridáme vajíčka, soľ a korenie. Foto - Slávka

3

K zmesi pridáme nastrúhanú cibuľku a pretlačený cesnak. 

Pridáme cibuľu a cesnak. Foto - Slávka

4

Následne pridáme približne 50 g strúhanky, aby bola zmes hustejšia. Všetko spolu poriadne premiešame. 

Pridáme strúhanku a premiešame. Foto - Slávka

5Zo zmesi vytvarujeme guľky, ktoré sa následne obalia v strúhanke. Položíme ich na vymastený plech. 

Vytvarujeme guľky a dáme na plech. Foto - Slávka

6Pečieme ich v rúre približne hodinu na 180 °C dozlatista. Podávame s varenými zemiakmi, zemiakovou kašou, alebo chlebom.

Pečieme. Foto - Slávka

Bravčové fašírky sú hotové. Dobrú chuť. Vyskúšajte aj tipy na obed z portálu Ženy v meste – výborné bravčové karé alebo najlepšie pečené kuracie stehná

Videorecept na fašírky

Ako pripraviť šťavnaté fašírky?

Šťavnaté fašírky vznikajú kombináciou rôznych faktorov a ingrediencií počas ich prípravy. Tu je niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k vzniku šťavnatých fašírok:

Výber mäsa: Použite šťavnaté mäso s vyšším obsahom tuku, ako napríklad bravčové plece, mleté hovädzie mäso s vyšším obsahom tuku alebo kombináciu oboch. Tuk obsiahnutý v mäse prispieva k šťavnatosti a chuti fašírok.

Zvlhčujúce zložky: Do mäsa môžete pridať zvlhčujúce zložky, ako napríklad jemne nasekanú cibuľu, nasekanú zeleninu (napríklad papriku, mrkvu) alebo namočený chlieb alebo strúhanku. Tieto zložky dodávajú vlhkosť a zlepšujú šťavnatosť fašírok.

Dochucovadlá a korenie: Správne použitie dochucovadiel a korenia, ako napríklad soľ, korenie, bylinky, cesnak, paradajková omáčka, prispieva k bohatšej chuti a šťavnatosti fašírok.

Správna tepelná úprava: Dôležitým faktorom je aj správna tepelná úprava fašírok. Môžete ich piecť v rúre, grilovať alebo smažiť na panvici. Dôležité je dodržiavať správny čas a teplotu, aby sa mäso správne prepieklo a zachovala sa jeho šťavnatosť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu