Hlasovať
Čas prípravy: 2 minúty
Čas varenia: 8 minút
Počet porcií: 1
 

Jednoduchý recept ako správne pripraviť hemendex so šunkou. Tento recept zvládnu aj začiatočníci, je naozaj rýchly a nenáročný. Hodí sa nielen na raňajky, ale aj na večeru. Už si ho stačí iba obložiť zeleninou a nachystať pečivo, a máme hotovo. Ak sa pečivo vynechá, tak je recept o čosi zdravší. Skúste recept portálu Chutné recepty na hemendex so šunkou. 

Hemendex so šunkou

Hemendex alebo „ham and eggs“ je obľúbený pokrm nielen na raňajky, ale aj na večeru. Hotový je za pár minút, ale za to vás zasýti aj na hodiny. Ak pečivo nahradíte zeleninou, pripravíte si tak fit jedlo. Nič vám však nebráni v tom, aby ste si ho vychutnali so zeleninou a pečivom súčasne. Máme pre vás recept ako si hemendex so šunkou pripraviť správne. Zvládnu ho aj všetci začiatočníci, pretože je naozaj veľmi jednoduchý na prípravu. Pripravme si ho spolu!

Hemendex nie je len jednoduchým pokrmom, ale zaujímavou kombináciou chutí a tradícií, ktoré sa prenášajú generáciami. Jeho história siaha stovky rokov do minulosti a je obľúbený v mnohých kuchyniach po celom svete. Táto jednoduchá, no výživná kombinácia šunky a vajec má aj svoje zdravotné benefity. Šunka poskytuje významné množstvo bielkovín a železa, zatiaľ čo vajcia dodávajú telu ďalšie bielkoviny, vitamíny B a ďalšie minerály. Vajcia sú zvlášť významným zdrojom cholínu, podporujúceho funkciu mozgu a ďalších telesných procesov.

Nielenže je hemendex bohatý na živiny, ale ponúka tiež priestor na kreativitu v kuchyni. Mnohí ľudia pridávajú do tejto kombinácie rôzne ingrediencie podľa svojich chuťových preferencií, ako sú syry, zelenina, koreniny alebo bylinky. V rámci kultúry môže byť hemendex vnímaný rôzne. V niektorých kultúrach sa konzumuje ako tradičné jedlo na raňajky alebo obed, zatiaľ čo v iných môže byť súčasťou špeciálnych osláv alebo sviatkov. Toto jedlo sa objavuje aj v popkultúre a mnohých filmoch, knihách a televíznych programoch, čo zdôrazňuje jeho význam a jedinečnosť.

Okrem toho sa hemendex často stáva predmetom kulinárskych inovácií. Kuchári sa snažia experimentovať s tradičnými receptami, čo vedie k vzniku moderných interpretácií hemendexu, ktoré sa môžu objaviť v reštauráciách a kulinárskych šou. Celkovo je hemendex viac než len strava, je to spojenie histórie, výživy, kultúry a kulinárskej tvorivosti. V každom kúsku hemendexu sa odráža bohatá paleta chutí a tradícií, ktoré nám pripomínajú, že jedlo je omnoho viac než len zdroj energie – je to spôsob, ako oslavovať a pripomínať si korene.

Na našom webe nájdete aj iné recepty, ktoré si môžete pripraviť na raňajky, napríklad mliečnu ryžu, bryndzovú pomazánku s domácou bagetou, vajíčkovú pomazánku s domácim chlebom, banánový chlieb pre milovníkov sladkého a mnoho iných tipov, ktoré nájdete na našom portáli. Skúste aj ďalšie naše recepty s vajcami.

Ako vznikol hemendex?

História hemendexu, alebo „ham and eggs“ (šunky a vajec), siaha do minulosti a má pestrý vývoj. Presný pôvod hemendexu nie je jednoznačne identifikovateľný, pretože podobné kombinácie šunky a vajec sú súčasťou mnohých kuchýň na svete. Pravdepodobne vznikol organicky v rôznych kultúrach, kde sa ľudia rozhodli spojiť chutné a ľahko dostupné ingrediencie.

V rôznych častiach sveta existujú tradičné varianty podobných jedál. Napríklad anglické raňajky často zahŕňajú vajcia a slaninu, zatiaľ čo v iných regiónoch sa môžu šunka a vajcia podávať s rôznymi doplnkami. Hemendex získal popularitu nielen pre svoju chutnú kombináciu, ale aj pre svoju jednoduchosť a univerzálnosť. Je to jedlo, ktoré sa často konzumuje nielen doma, ale aj v reštauráciách a kaviarňach.

Okrem toho sa stal aj symbolom určitého spôsobu stravovania. V mnohých kultúrach sa spája s raňajkami alebo jednoduchým, ale uspokojivým jedlom, ktoré poskytuje potrebnú energiu na začiatok dňa.

Jedlo často zaujíma miesto aj v popkultúre. Hemendex sa objavuje v mnohých filmoch, knihách a televíznych programoch. Jeho jednoduchosť a dostupnosť ho robia atraktívnym aj v popkultúrnom kontexte. S priebehom času sa hemendex stal predmetom rôznych variácií a kulinárskych inovácií. Kuchári a gurmáni experimentujú s rôznymi prísadami a spôsobmi prípravy, čím vytvárajú moderné interpretácie tohto tradičného jedla.

Celkovo je hemendex nielen jedlom, ale aj súčasťou kultúrnej a kulinárskej histórie. Jeho vznik a vývoj odrážajú kreativitu a flexibilitu ľudí pri tvorbe jedál, ktoré spájajú chuť, výživu a tradície.

Ingrediencie

  • 2 – 3 ks vajcia,
  • 3 – 4 ks plátky šunky (ideálne s čo najvyšším podielom mäsa),
  • 1 PL bravčová masť alebo olej,
  • na dochutenie: soľ, mleté čierne korenie, mletá červená paprika (podľa chuti sladká alebo pálivá),
  • na dozdobenie: čerstvé bylinky (kôpor, pažítka, petržlenová vňať)

Postup receptu

1

Na prípravu tohto chutného jedla nám budú stačiť vajcia, šunka a maslo alebo olej, poprípade môžeme zvoliť aj bravčovú masť. Už je to na vás, čo preferujete. Hemendex je najlepšie robiť na kvalitnejšej panvici, aby sa šunka a vajcia neprichytili. 

Pripravíme suroviny. Foto - Nela

2Na panvicu pridáme tuk podľa chuti (maslo, bravčová masť alebo olej) a necháme panvicu s tukom prehriať. Následne pridáme plátky šunky, ktoré opečieme z oboch strán do chrumkava. Ale neopekáme príliš dlho, aby šunka nevyschla úplne. Zároveň si pripravíme vajcia

Opečieme šunku. Foto - Nela

3

Vajcia si môžeme rozbiť aj vedľa do misky, aby sme mali istotu, že nám žiadna škrupinka neprenikne do jedla. Potom ich vylejeme na šunku a na jemnom stupni ich necháme opiecť, čo trvá asi 5 minút. A máme hotovo. 

Opečieme. Foto - Nela

Tip na záver: Hotový hemendex ešte okoreníme soľou, mletým čiernym korením a mletou červenou paprikou. Výborne sa k nemu hodia aj čerstvé bylinky. Dobrú chuť!

Hemendex. Foto - Nela

Skúste aj recept portálu Ženy v meste na najlepšiu praženicu

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu