46x hlasované

Čas prípravy: 10 minút
Čas varenia: 20 minút
Počet porcií: 3

Recept na čínske opekané ryžové rezance s vajcom a bez mäsa. Sú veľmi zdravé, výživné a chutné. Obľúbený recept, ktorý má mnohých svojich fanúšikov a priaznivcov. Pripravte si ryžové rezance so zeleninou s nami podľa kuchyne portálu Chutné recepty

Opekané ryžové rezance 

Čaro čínskej/ázijskej kuchyne spočíva v zelenine, ktorej je veľa a opeká sa sprudka na tradičnej hlbokej panvici. Zelenina tak ostane ešte chrumkavá a zachová si vitamíny. Zeleninu si môžete zvoliť, akú chcete, ale na opekané rezance sa najčastejšie používa čínska kapusta, ktorá tvorí základ. Použiť môžete aj farebné papriky a mrkvu. Avšak tou najzákladnejšou zložkou je práve sójová omáčka a korenie piatich vôní (nájdete ho v každom ázijskom obchode). Pripravte si opekané ryžové rezance s nami.

Ryžové rezance sú vyrobené z ryže, konkrétne z ryžovej múky alebo škrobu.. Sú bezlepkovou alternatívou klasických pšeničných rezancov a sú vhodné pre ľudí s celiakiou alebo s intoleranciou na lepok. Navyše sú typickou potravinou čínskej kuchyne, ktorá sa stala obľúbenou po celom svete. 

Pri opekaní ryžových rezancov je dôležité mať dostatočne horúcu panvicu alebo wok. Rýchlo a energicky miešajte rezance a zeleninu, aby sa rovnomerne opiekli a nepripaľovali. Rezance by mali zostať oddelené a nie sa zlepovať do jednej veľkej „zlepeniny“.

Ak chcete pridať viac bielkovín do jedla, môžete pridať kúsky kuracieho mäsa, hovädzieho mäsa, krevety, tofu alebo iné proteínové zdroje. V tom prípade ich opečte oddelene od zeleniny a rezancov a potom ich spojte dokopy. Okrem sójovej omáčky môžete pridať aj iné prísady na opekanie rezancov, ako napríklad rybí prípravok, sezamový olej, med, citrónovú šťavu alebo cesnak. Tieto prísady pridajú jedlu ďalšiu dimenziu chuti. 

Okrem zeleniny a rezancov sa často používajú aj iné prísady ako vajcia (tak ako v našom recepte), orechy (napr. arašidy, mandle) alebo bylinky (napr. koriander, mäta) na dochutenie a ozvláštnenie jedla.

Čínska kuchyňa

Čínska kuchyňa je jednou z najznámejších a najrozmanitejších kuchýň na svete. Jej história siaha tisíce rokov dozadu a významne ovplyvnila mnohé kuchynské tradície. Tu je niekoľko zaujímavých informácií o čínskej kuchyni:

  1. Regionálna rozmanitosť: Čínska kuchyňa je veľmi rozmanitá a je rozdelená do rôznych regionálnych štýlov. Napríklad štyri najznámejšie regionálne kuchyne sú kantónska, severočínska, juhočínska a sichuanská. Každý štýl má svoje charakteristické ingrediencie, techniky a chuťové profily.

  2. Dôležitosť rovnováhy a harmónie: Čínska kuchyňa je založená na princípe rovnováhy a harmónie medzi jednotlivými chuťami- sladkou, kyslou, horkou, slanou a pikantnou. Každé jedlo by malo mať vyváženú kombináciu týchto chutí.

  3. Význam čerstvých surovín: V čínskej kuchyni je veľký dôraz na čerstvé a kvalitné suroviny. Používa sa čerstvé zelenina, ovocie, morské plody, mäso a bylinky, ktoré dodávajú jedlám špecifickú chuť a vôňu.

  4. Význam techník prípravy: Čínska kuchyňa má bohatý repertoár rôznych techník prípravy, ako sú varenie, dusenie, praženie, pečenie, grilovanie. Každá technika prispieva k vytvoreniu rôznych chutí a textúr.

  5. Symbolika jedál: V čínskej kultúre majú jedlá často symbolický význam. Napríklad, okrúhle jedlá môžu symbolizovať plnosť a šťastie, zatiaľ čo dlhé cestoviny môžu predstavovať dlhovekosť. Zelenina a ovocie sú tiež často spojené s rôznymi významami, napríklad ľahkosťou alebo plodnosťou.

  6. Dim sum: Dim sum je populárna forma čínskeho občerstvenia, ktorá je často podávaná pri čajovej ceremónii. Je to zvyčajne široká škála malých jedál, ako sú knedle, buchty, koláčiky a iné malé porcie jedla. Tieto malé jedlá sa zvyčajne podávajú v bambusových parných košíkoch.

  7. Wok: Wok je jedným z najznámejších nástrojov používaných v čínskej kuchyni. Je to hlboká panvica s okrúhlym dnom a vysokými stranami, ktorá umožňuje rýchle a rovnomerné opekanie a miešanie jedla.

  8. Feng shui: V čínskej kuchyni sa často uplatňuje princíp feng shui, ktorým sa sleduje usporiadanie a harmonizácia priestoru. Dôležité je napríklad usporiadanie kuchynského sporáka, drezu a rôznych zariadení s cieľom zabezpečiť tok pozitívnej energie.

Čínska kuchyňa je fascinujúca a ponúka bohatú paletu chutí, textúr a kulinárskych tradícií. Je to jedna z najobľúbenejších kuchýň na svete a ponúka veľa zaujímavých možností pre objavovanie nových jedál a gastronomických skúseností.

Opekané ryžové rezance však nie sú jediný obľúbený recept čínskej kuchyne. Máme pre vás aj recept na najlepšiu kuraciu čínu, kuracie Kung Pao, ryžové rezance s arašidovou omáčkou, ostrokyslú polievku, udon rezance alebo wok rezance s kuracím mäsom

Ingrediencie 

  • 300 g hrubšie ryžové rezance,
  • 3 PL olej,
  • 1 ks cibuľa,
  • 2 ks červená paprika,
  • 1/2 hlávky čínska kapusta,
  • 3 ks stonky zeleru,
  • 1 ks čili paprička,
  • 1 ks mrkva,
  • 50 g hrášok,
  • 100 g šampiňóny,
  • 3 PL sójová omáčka,
  • 1 PL ustricová omáčka,
  • 1 ČL korenie piatich vôní,
  • 5 ks vajcia,
  • soľ

Postup receptu

Ako prvé si uvaríme ryžové rezance podľa návodu. 

Uvaríme rezance. Foto - Slávka

2Následne začneme pražením cibule na oleji, ku ktorej pridáme aj červenú papriku nakrájanú na rezančeky. Pridáme k nim aj čínsku kapustu, stonkový zeler a čili papričku.

Opražíme zeleninu. Foto - Slávka

3

V tomto kroku pridáme mrkvu, mladý hrášok, šampiňóny a sprudka všetko opečieme. K zelenine pridáme aj sójovú a ustricovú omáčku, korenie piatich vôní a jemne osolíme.

Pridáme ďalšiu zeleninu. Foto - Slávka

4

Vajíčka si pripravíme zvlášť na panvici, spravíme z nich takú pevnejšiu praženicu. 

Uvaríme praženicu. Foto - Slávka

5

Nakoniec do zeleniny primiešame rezance a praženicu. Opekané ryžové rezance môžeme podávať s tradičnými čínskymi jarnými závitkami. Dobrú chuť!

Primiešame rezance. Foto - Slávka

Vyskúšajte aj recept na opekané rezance s kuracím mäsom a vajcom z webu Ženy v meste.

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu