Piškótový koláč s ovocím a šľahačkou
V pamäti nám navždy ostanú chute a vône z detstva. Zatvoríte oči a cítite, napríklad, vôňu babičkiných domácich buchiet či lahodnú chuť slepačieho vývaru. Mnohí z nás si predstavia jednoduchý piškótový koláč s ovocím, posypaný grankom a so šľahačkou navrchu. Vyskúšajte si ho pripraviť v tejto forme podľa fotoreceptu od Chutné recepty, ktorý vás zanesie naspäť do detstva.
Piškótové cesto je základom nášho fotoreceptu a aby sme vám uľahčili jeho prípravu, ponúkame vám overený recept na piškótové cesto z portálu Najlepšie koláče. Veľa šťastia!
Ingrediencie na piškótový koláč s ovocím
- 4 ks vajcia
- 200 g práškový cukor
- 1 dcl horúca voda
- 1 dcl slnečnicový olej
- 200 g hladká špaldová múka
- ¾ prášok do pečiva
Na náplň:
- 1 džem podľa preferencie (jahodový, marhuľový, malinový…)
- 6 ks banány (prípadne iné ovocie, ktoré obľubujete)
- 500 ml šľahačková smotana (33%)
Na posýpku:
- Granko alebo tmavá čokoláda
Piškótový koláč s ovocím: Príprava receptu
1
Vajíčka vyberieme z chladu 15 minút pred pečením, aby sa oteplili. Lepšie sa tak vyšľahávajú. Potom zvážime múku a primiešame k nej prášok do pečiva. Následne si žĺtky oddelíme od bielkov a k žĺtkom pridáme práškový cukor. Vyšľaháme do peny.
2
Odmeriame si horúcu vodu a olej. Postupne prilievame k žĺtkovej zmesi a opakovane zašľaháme. Hmota sa nám zriedi. Ďalej na najmenšom stupni zašľaháme múku s práškom do pečiva. Nakoniec vyšľaháme bielky dotuha na sneh, ktorý opatrne zapracujeme do cesta.
3
Vyšší plech vo veľkosti 30×40 cm vystelieme papierom na pečenie, na ktorý opatrne rozotrieme piškótové cesto. Pečieme pri teplote 175°C cca 20-25 minút. Cesto by malo mať ružovkastú farbu. Ak by sme zvolili menší plech, tak pečieme o niečo dlhšie.
4
Upečený koláč necháme vychladnúť. Potom ho pretrieme ovocným džemom. My sme použili jahodový, ale skvele sa hodí aj marhuľový, malinový, poprípade čučoriedkový.
5
Následne uplatníme čerstvé ovocie podľa vlastnej voľby. My sme použili banány, ktoré sme narezali na tenké plátky a poukladali ich po celej ploche koláča. Ovocie môžete pokojne aj vynechať, ak ho v piškótovom koláči neobľubujete.
6
Šľahačkovú smotanu vyšľaháme dotuha. Pozor, aby sa nám nezrazila. Môžeme použiť aj stužovač. Na banány natrieme vyšľahanú šľahačku a zarovnáme. Na záver posypeme grankom alebo nastrúhanou čokoládou.
7
Piškótový koláč s ovocím necháme chladiť aspoň na jednu hodinu. Potom ostrým nožom nakrájame na rezy, ktoré sú na konci svieže a nie príliš sladké, čo je ideálna kombinácia pri dezertoch. Z našej dávky ingrediencií si viete narezať až 30 ks piškótových rezov.
Hotovo! Prajeme vám dobrú chuť a veríme, že sa dezert podaril presne v takej forme, na akú ste boli zvyknutí aj v detstve!
Taktiež si myslíme, že vám piškótový koláč s ovocím bude lepšie chutiť, keď namiesto kupovaného džemu použijete domáci. Ženy v meste ponúkajú babičkin recept na jahodový džem, ktorý dodá vašim dezertom osviežujúcu chuť aj arómu. Držíme vám palce s jeho prípravou!
FAQ 1: Okrem banánov, aké ovocie sa hodí do piškótového koláča?
Banány sú nepochybne jednou z mnoha možností, ktoré sa dajú použiť v rámci receptu na piškótový koláč s ovocím. Ak sa rozhodnete na cesto natrieť iný džem ako jahodový, potom sa aj čerstvé kúsky jahôd hodia do dezertu. Odporúčame kombinovať a neuplatňovať ten istý džem ako čerstvé ovocie. Okrem banánov a jahôd sa stali obľúbenými prísadami aj broskyne, ananás, kiwi či hrozno. Samozrejme, že keď sa neviete rozhodnúť, dá sa pridať aj kombinácia ovocia, napríklad maliny s jahodami alebo kiwi s hroznom, atď.
FAQ 2: Aký typ piškót je najlepšie použiť do koláča?
Najčastejšie sa využívajú tzv. ladyfingers prebrané z angličtiny, čo sú klasické dlhé piškóty. Zakaždým ale závisí, v akom tvare chcete mať svoj piškótový koláč. Ak preferujete oválny tvar, tak potom aj okrúhle piškóty sa hodia. V prípade, že by ste chceli dosiahnuť vláčnejší výsledok, odporúčame vám siahnuť po jemnejších piškótach.