60x hlasované

Čas prípravy: 10 minút
Čas pečenia: 15 minút
Počet porcií: 2 (7 – 8 ks)
 
Pripravte si najlepšie banánové palacinky, ktoré majú minimum kalórií. Sú chutné, zdravé a veľmi jednoduché na prípravu. Ak rozmýšľate nad ľahkým obedom alebo večerou, banánové palacinky sú dobrá voľba. 

Banánové palacinky 

Receptov na palacinky existuje nespočetne veľa. Viete si ich pripraviť na sladko a na slano, s rôznymi ingredienciami, na rôzne spôsoby, zdravšie a menej zdravé. Nech už si ich pripravujete akokoľvek, nikdy človeka neomrzia. Možno je to aj tým, že si ich viete naplniť vždy niečím iným – nutellou, džemom, tvarohovou plnkou, grankom, ovocím, kakaom, šľahačkou a pod. 

Banánové palacinky patria medzi tie jedlá, ktoré sú obľúbené po celom svete. Sú jednoduché na prípravu a predstavujú skvelú voľbu na raňajky, desiatu alebo dokonca ako dezert. Sú veľmi zdravé a výživné, pretože banány sú bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Obsahujú vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, horčík a vlákninu, čo je dôležité pre zdravie tráviaceho systému. Banány sú tiež bohaté na antioxidanty, (vitamín C) ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Pri príprave banánových palaciniek je možné upraviť recept tak, aby bol zdravší. Môžete použiť celozrnnú múku namiesto bielej múky, použiť menej cukru alebo nahradiť ho prírodnými sladidlami, ako je med alebo javorový sirup, a tiež môžete pridať do cesta ovsené vločky alebo ďalšie zdravé prísady podľa vášho výberu. V našom recepte použijeme špaldovú múku a na dosladenie lyžičku škorice.

Pri pečení je dôležité použiť kvalitné tuky. Namiesto masla alebo mastného oleja je možné použiť zdravšie alternatívy, ako je napríklad kokosový olej, ktorý obsahuje zdravé tuky a dodá palacinkám charakteristickú chuť. Ten použijeme aj v našom recepte. 

Dôležité je aj množstvo a spôsob podávania. Ak sa banánové palacinky podávajú s čerstvým ovocím, jogurtom alebo orechmi, môžu byť ešte zdravšou a výživnejšou voľbou.

Obľúbené palacinky

Palacinky teda rozhodne patria k jedlám, ktoré si viete pripraviť rôzne a s rôznymi ingredienciami, naplniť rôznymi plnkami a ozdobiť rôznym ovocím. Okrem toho si ich viete pripraviť aj na slano, čo najviac oceňujú milovníci slaných pokrmov.

Väčšinu palaciniek si viete pripraviť veľmi rýchlo a jednoducho. Zhrnuli sme pre vás niekoľko tipov na tie najobľúbenejšie palacinky: 

  • klasické palacinky – Tieto palacinky sú klasické, pozná ich snáď každý. Nie sú ničím špeciálne, je to stará dobrá klasika.
  • kváskové palacinky – Tí, čo milujú kvások, si pochutia na týchto palacinkách. Viete si ich pripraviť aj na slano, stačí jednoducho vynechať med v ceste. Navyše sú veľmi zdravé. 
  • špaldové palacinky – Veľmi obľúbené, pretože neobsahujú veľa kalórií a taktiež si ich viete pripraviť na sladko aj na slano. 
  • francúzske palacinky – Nadýchané, jednoduché a veľmi chutné. Väčšinou sa podávajú s ovocím alebo ovocnou omáčkou.
  • hrnčekové palacinky – Verzia klasických palaciniek zjednodušená tým, že si nemusíte nič vážiť, stačiť vám bude hrnček. 
  • babičkine palacinky s plnkou – Typické palacinky, ktoré pripomínajú všetkým detstvo, pretože sú naplnené tvarohovou plnkou.
  • palacinky s minerálkou – Tieto palacinky sú tie najnadýchanejšie práve vďaka minerálke. Veľmi jednoduchý a extra rýchly recept. 
  • cuketové palacinky – Najlepšie počas cuketovej sezóny. Veľmi zdravé a jednoduché.
  • špenátové palacinky – Palacinky plné vitamínov s chutnou plnkou. 
  • slané palacinky so šampiňónovou plnkou – Veľmi obľúbené u milovníkov slaných jedál, navyše vás zasýtia na dlhší čas. Skúste aj našich 10 receptov na palacinky. Skúste aj náš recept na domáce wafle.

Ingrediencie

Postup receptu: banánové palacinky

Všetky suroviny okrem oleja zmiešame spolu na hladkú hmotu. Cesto môžete vymiešať aj mixérom, budete to mať rýchlejšie. 

Pripravíme si cesto. Foto - Jaja

2Na rozpálenú panvicu s trochou kokosového oleja pridáme naberačkou cesto a pečieme. Po chvíli palacinku obrátime a pečieme až kým nenaberie peknú zlatohnedú farbu aj z druhej strany. Takto pečieme všetky palacinky. 

Pečieme. Foto - Jaja

3

Banánové palacinky sú hotové a podávame ich s hocičím, čo máme radi. My vám odporúčame javorový sirup a ovocie. Dobrú chuť. 

Plníme. Foto - Jaja

Vyskúšajte napríklad aj recepty na sladké palacinky z portálu Ženy v meste – klasické palacinky s tvarohom alebo fantastické palacinky, ktoré sa nelepia.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu