Palacinky patria medzi najobľúbenejšia jedlá na Slovensku a ich recept medzi tie najvyhľadávanejšie. Pripravte si s nami najlepšie palacinky na svete, recept je úplne jednoduchý.

Recept na palacinky

Ak by ste hľadali najvyhladávanejší recept na internete na Slovensku, jedným z horúcich kandidátov by boli palacinky. Recept na toto jednoduché, ale pritom chutné a obľúbené jedlo hľadajú tisíce Slovákov každý deň. 

Palacinky sú rovnako aj jedným z najobľúbenejších pokrmov po celom svete. Poznáme mnoho spôsobov ako ich pripraviť. Univerzálnosť a všestrannosť ich robia ideálnymi pre rôzne príležitosti a chutné jedlo kedykoľvek počas dňa.

Obľúbenosť palaciniek spočíva v ich jemnej, tenkej a mäkkej štruktúre, ktorá sa dopĺňa s nekonečným množstvom možností plnenia a doplnkov. Môžete si ich predstaviť ako plátno pre kreativitu, kde môžete pridať dovnútra čokoľvek od sladkého ovocia, čokolády a sirupu až po slané náplne ako syr, špenát, bryndzu, slaninu alebo zeleninu.

Palacinky sú tiež veľmi príjemné na pohľad. Ich zlatisté línie sa na tanier vynikajúco hodia. A že sú nielen pekné, ale aj chutné je jasné z toho, že sú obľúbené u detí i dospelých.

Príprava palaciniek ponúka skvelý spôsob, ako zapojiť do pomoci v kuchyni celú rodinu a tvoriť spoločné spomienky. Nezáleží na tom, či si palacinky doprajete na raňajky, obed, večeru alebo pokojne ako sladký dezert.

Ich jedinečná chuť a vôňa ich robia neodolateľnými a vyvolávajú pocit pohody a útulnosti. Sú symbolom radosti, pohostenia a spoločného posedenia s rodinou a priateľmi. Takže ako ich správne pripraviť?

Ako pripraviť cesto na palacinky?

Správne cesto a technika pri jeho príprave majú významný vplyv na výslednú chuť palaciniek. Tu je niekoľko dôležitých bodov, na ktoré treba myslieť:

 • Konzistencia: Správne pripravené cesto pomáha dosiahnuť tie najlepšie palacinky na svete. Ak je cesto príliš riedke, palacinky môžu byť krehké a príliš tenké na správne otočenie. Naopak, príliš husté cesto môže viesť k hrubším a ťažším plackám. Správne vyvážené cesto je kľúčom k dosiahnutiu dokonalých, tenkých a mäkkých palaciniek.
 • Bezhrudkové cesto: Správne zmiešané cesto zabezpečuje, že v ňom nie sú žiadne hrudky múky alebo iných surovín. Dôkladné zmiešanie cesta pomáha získať hladkú a jednotnú konzistenciu, čo zase vedie k hladkým a rovnomerným palacinkám bez nepríjemných prekvapení pri jedení.
 • Odpočinutie cesta: Nechať cesto odpočívať po zmiešaní je dôležité, pretože to umožňuje múke absorbovať tekutinu a zároveň zmäknúť. Počas odpočinku sa lepší štruktúra cesta, čo vedie k lepšiemu výsledku pri smažení. Palacinky z odpočinutého cesta majú väčšiu pružnosť a mäkkosť.
 • Techniky miešania: Správne techniky miešania cesta sú dôležité pre dosiahnutie optimálnej konzistencie. Je dôležité miešať postupne a dôkladne, aby sa všetky suroviny spojili do hladkej zmesi.

Správne cesto je základom pre prípravu dokonalých palaciniek. Dodržiavanie správneho pomeru surovín, miešanie bez hrudiek a umožnenie odpočinku cesta prispievajú k vytvoreniu jemných, tenkých a chutných palaciniek, ktoré vedia potešiť všetkých gurmánov. Ale aj všetkých hladošov.

Palacinky. Foto - Michal Trško
Palacinky. Foto – Michal Trško

Najčastejšie chyby pri príprave palaciniek

Pri príprave palaciniek sa často vyskytujú niektoré chyby. Dali sme tie nejbežnejšie dokopy, aby ste sa ich skúsili vyvarovať.

 1. Nesprávny výber surovín: Použitie nekvalitnej múky, mlieka alebo vajec môže výrazne ovplyvniť chuť.
 2. Nesprávne množstvo surovín: Nepresné odmeranie množstva múky, mlieka alebo vajec môže viesť k nevyváženému cestu a nie najlepším palacinkám.
 3. Nadmerné miešanie cesta: Príliš dlhé miešanie cesta môže spôsobiť tvorbu lepkavého a ťažkého cesta, čo opäť ovplyvní výslednú kvalitu.
 4. Príliš veľa oleja: Nadmerné použitie oleja na panvicu môže spôsobiť pripálenie a nevyvážený výsledok.
 5. Pridávanie pochutín priamo do cesta: Ak sú čokoláda alebo iné prísady pridané priamo do cesta, môžu spôsobiť prihorievanie.
 6. Nesprávna panvica a teplota: Použitie nesprávnej panvice alebo nevhodnej teploty môže mať za následok nedostatočné pečenie, pripálenie alebo nedokonalý vzhľad palaciniek.
 7. Nesprávne obracanie palaciniek: Príliš skoré alebo nadmerné obracanie palaciniek môže spôsobiť ich roztrhnutie, pripálenie alebo nedopečenie.
 8. Nedostatočná príprava panvice: Nedostatočné potretie panvice olejom alebo neodstránenie prebytočného oleja môže mať za následok nepravidelné pečenie.
 9. Nedostatočná trpezlivosť: Palacinky potrebujú svoj čas aj pri pečení. Nedodržanie času potrebného na odpočinok cesta pred pečením môže mať za následok tvrdé cesto.
 10. Nesprávne skladovanie: Nesprávne uloženie pripraveného cesta môže viesť k jeho znehodnoteniu.

Aby sa palacinky nelepili?

Ak sa palacinky lepia na panvicu, môže to byť frustrujúce. Tu je niekoľko tipov, ako sa vyhnúť lepiacim sa palacinkám:

Kvalitná panvica: Použite kvalitnú panvicu, najlepšie s nepriľnavým povrchom. Tento povrch pomáha minimalizovať lepenie a zabraňuje potrebe výraznejšieho mastenia panvice.

Predhrejte panvicu: Pred vyliatím cesta na panvicu ju dobre predhrejte. Správna teplota panvice pomáha vytvoriť ochrannú vrstvu medzi cestom a povrchom panvice, čo znižuje lepenie. Určite nenastavujte najvyšší stupeň, okolo 75 percent bude stačiť. Chvíľku počkajte a panvica sa rozohreje.

Poriadne vymastiť panvicu: Ak používate panvicu bez nepriľnavého povrchu, dôkladne ju vymažte olejom alebo rozpusteným maslom. Môžete použiť kuchynský štetec na rovnomerné rozotretie tuku po celej ploche panvice.

Prvá palacinka sa nepodarí: Prvé cesto na panvici nemusí vždy dopadnuť najlepšie, nech vás to neodradí. Povrch panvice sa adaptuje a ďalšie už budú bezchybné.  

Pridajte olej už do cesta: Ak palacinkové cesto už obsahuje olej, nemusíte ho pridávať pred každou dávkou priamo na panvici a cesto sa vám nepripečie.

Správne množstvo cesta: Dodržiavajte odporúčané množstvo cesta podľa receptu. Príliš tenké cesto sa môže ľahšie lepiť a príliš hrubé zase môže byť ťažšie ovládateľné.

Vhodný nástroj na obrátenie: Použite vhodný nástroj, ako je napríklad plastová špachtľa na opatrné obrátenie palaciniek. Mäkké nástroje s tenkou hranou pomáhajú minimalizovať poškodenie palaciniek a tým aj prilepenie na panvicu.

Neobracajte príliš skoro: Po vyliatí cesta na panvicu neotáčajte palacinky príliš skoro. Nechajte ich pokojne smažiť sa na jednej strane, kým sa nezačnú tvoriť bublinky na povrchu a okraje sa trochu zohrievajú. To im pomôže uvoľniť sa od panvice.

Tieto tipy by vám mali pomôcť vyhnúť sa lepiacim sa palacinkám a dosiahnuť dokonalé, hladké placky. Napríklad aj tie najlepšie palacinky na svete. Celý proces síce vyžaduje trošku cviku, ale naozaj ho rýchlo zvládne každý. 

Ako dlho pečieme palacinky?

Doba pečenia palaciniek na oboch stranách môže závisieť od rôznych faktorov, ako je ich hrúbka, teplota panvice a skúsenosti pri pečení. Tu je približný časový rámec, ktorý vám môže poslúžiť:

 • Prvá strana: Nalejte cesto na rozohriatu a potretú panvicu. Pečte palacinku asi 1 až 2 minúty, kým spodná strana nezhnedne. Môžete sledovať okraje palaciniek – ak sa začnú odlupovať od panvice a vytvárať malé bublinky na povrchu, je čas na otočenie.
 • Otočenie: Otočte palacinku pomocou širokej a tenkej obracačky. Ak máte istotu, môžete ju aj otočiť vyhodením z panvice (ak ste dostatočne zručný). Pečte následne aj druhú stranu asi 1 až 2 minúty, kým nezhnedne.

Ak máte radšej svetlejšie a mäkšie palacinky, môžete skrátiť dobu pečenia. Ak ich chcete tmavšie a krehkejšie, nechajte ich o niečo dlhšie na panvici.

Odporúčam začať s kratším časom pečenia a podľa vlastného pohľadu a skúsenosti prispôsobiť dobu pečenia palaciniek tak, aby ste dosiahli vami požadovaný výsledok. Každý sa postupne vypracuje na najlepšieho palacinkového kuchára na svete. Garantujem.

Aké poznáme druhy palaciniek?

Existuje veľa druhov palaciniek z rôznych kuchýň a kultúr. Tu je niekoľko známych druhov palaciniek:

Klasickejší štýl: Tenké palacinky sú u nás najbežnejším druhom palaciniek. Sú vyrobené z cesta z múky, mlieka, vajec a soli. Môžu sa podávať s rôznymi náplňami alebo prísadami, ako sú ovocie, džem, cukor, šľahačka alebo sirup.

Americké palacinky: Tie sú väčšie, hrubšie a vzdušnejšie ako tie klasické. Sú vyrobené z kypriaceho prášku, múky, mlieka, vajec, cukru a soli. Často sa podávajú navrstvené na seba so sirupom, maslom a ovocím.

Francúzske palacinky crêpes: Sú tenšie a väčšie ako klasické. Ich cesto je podobné, ale môže obsahovať aj maslo a vanilkový extrakt pre bohatšiu chuť. Sú často podávané s náplňami ako čokoláda, ovocie, džem alebo šľahačka.

Holandské poffertjes: Tieto malé, guľaté palacinky sú populárne v Holandsku. Majú podobné cesto ako klasické, ale sú menšie a plnšie. Sú často posypané práškovým cukrom a podávané s maslom.

Indické dosa: Toto je tradičné jedlo z južnej Indie. Dosy sú tenké, krehké a veľké placky vyrobené z fermentovaného cesta z ryže a šošovice. Sú často podávané s kari, sambarom (omáčkou z rôznych plodov zeleniny) a kokosovou chutney.

Japonské okonomiyaki: Toto je druh palaciniek, ktorá je populárna v Japonsku. Okonomiyaki je palacinka, ktorá je plnená rôznymi prísadami, ako sú mäso, zelenina, morské plody a podáva sa s omáčkou, majonézou a posypaná sušeným kalerábom.

Ruské bliny: Ide o tenké cesto z kvasníc, ktoré majú pohodlnú a mäkkú textúru. Môžu sa podávať so slanými prísadami, ako sú kaviár, ustrice alebo kyslá smotana, alebo so sladkými prísadami, ako sú džemy, med alebo kondenzované mlieko.

Toto sú len niektoré príklady rôznych druhov palaciniek, ktoré sa konzumujú po celom svete. Každý druh má svoje vlastné charakteristiky, prísady a tradičný spôsob podávania. Vyskúšajte si tie svoje prirpaviť na viacero spôsobov. Tu sú zoradené naše recepty ako si prirpaviť tie vaše najlepšie palacinky na svete. 

Recepty na palacinky

Podľa receptu a chute

Podľa prípravy a použitých surovín

Náplň do palaciniek

Ingrediencie na základné palacinkové cesto

 • 1 hrnček hladkej múky,
 • 1,5 hrnček mlieka (najlepšie plnotučné),
 • 0,5 hrnček minerálky (alebo perlivej vody),
 • 2 vajcia,
 • 5 polievkových lyžíc rozpusteného masla (oleja),
 • štipka soli,
 • 1 vanilínový cukor,
 • olej na pečenie,
 • Plnka a posypka podľa preferencie (napr. ovocie, čokoláda, orechy, jahodový džem, syr, šľahačka, javorový sirup, tvarohová plnka…),

250 ml hrnček – z dávky si pripravíme 10 – 12 ks palaciniek

Postup receptu na najlepšie palacinky na svete

1

Cesto si najjednoduchšie pripravíme tak, že vymiešame spolu všetky suroviny. Zmiešame teda múku, mlieko, minerálku, vajcia, maslo, alebo olej, štipku soli a vanilínový cukor. Mlieko a vajcia by mali mať izbovú teplotu, aby sa cesto lepšie spojilo a nevytvorili sa hrudky. Cesto si môžeme pripraviť aj tak, že si do mlieka s minerálkou (cesto bude nadýchané) postupne zapracujeme múku, vanilínový cukor a štipku soli. Nakoniec pridáme rozpustené maslo a vajíčka. Cesto môžeme vymiešať metličkou, ale môžeme si pomôcť aj mixérom. 

Cesto môžeme vymiešať aj mixérom. Foto - Michal Trško
Cesto môžeme vymiešať aj mixérom. Foto – Michal Trško

2Malo by nám vzniknúť vláčne redšie cesto, ktoré necháme postáť aspoň 10 minút. Ak je cesto hustejšie (záleží to od múky), pridáme trošku mlieka. Ak máte chuť, vymiešajte si bielka samostatne so štipkou soli. Vytvorený sneh potom zamiešajte do cesta a nechajte ho oddýchnuť po dobu približne 15-30 minút, čo pomôže dosiahnuť lepšiu konzistenciu a chuť palaciniek.

Palacinkové cesto necháme odležať. Foto - Nela
Palacinkové cesto necháme odležať. Foto – Nela

3

Panvicu predhrejte na strednom stupni. Ak používate nelepivú panvicu, nemusíte ju vymastiť, inak ju potrite malým množstvom masla alebo oleja. Nalejte malé množstvo cesta na panvicu a rýchlo ho rovnomerne rozotrite po celej ploche panvice. Malé množstvo oleja bude zrejme potrebovať každý palacinka, vyskúšajte však aj variantu s menším množstvom oleja, budú zdravšie. Prvá palacinka je len skúšobná, ďalšie sa už pečú jednoduchšie.

Cesto vylejeme na panvicu. Foto - Michal Trško
Cesto vylejeme na panvicu. Foto – Michal Trško

4

Smažte palacinku asi 1-2 minúty, kým spodná strana nezhnedne. Potom ju otočte a opečte aj druhú stranu. Odložte hotovú palacinku na tanier a pokračujte s ďalšími, pričom medzi pečením jednotlivých palaciniek udržujte panvicu dostatočne mazanú. Palacinky je dobré odložiť aj na papierovú utierku, budú menej mastné.

Upečené palacinky. Foto - Michal Trško

5

Plňte ich podľa chuti. Môžete ich zložiť na trojuholníky alebo zvinúť na rolky. Posypte ich cukrom, pridajte ovocie, sirup, čokoládový krém, šľahačku alebo akýkoľvek iný doplnok podľa vlastného gusta. Podávajte teplé a užívajte si vynikajúce jedlo!

Palacinky najlepšie na svete. Foto - Michal Trško

Dobrú chuť. Pri príprave tohto textu sme využili aj openai.com. Vyskúšajte aj naše recepty na rumové guľky, alebo guľky rafaelo.

Najčastejšie otázky k príprave palaciniek

Aké ingrediencie potrebujem na palacinky?

Na prípravu základných palaciniek budete potrebovať nasledujúce základné ingrediencie:

Múka: Najčastejšie sa používa hladká múka. Môžete použiť bežnú hladkú pšeničnú múku.

Vajcia: Vajcia sú nevyhnutnou súčasťou cesta. Zvyčajne sa používajú 2-4 vajcia, v závislosti od veľkosti a požadovanej konzistencie cesta i veľkosti samotných vajec.

Mlieko: Mlieko pridáva tekutosť a zabezpečuje správnu konzistenciu cesta. Môžete použiť bežné kravské mlieko, ale aj mandľové mlieko, sójové mlieko alebo iné mliečne náhrady podľa preferencie.

Maslo alebo olej: Rozpustené maslo alebo olej pridáva chrumkavosť a bohatosť chuti do cesta. Môžete použiť rozpustené maslo alebo rastlinný olej, ako je slnečnicový olej alebo repkový olej.

Cukor: Ten pridáva sladkosť a podporuje karamelizáciu palaciniek. Môžete použiť biely alebo hnedý cukor podľa chuti.

Soľ: Aj ona pomáha vyvážiť chuť a zvýrazniť ostatné prísady. Stačí malé množstvo soli.

Príchute (voliteľné): Môžete pridať vanilkový extrakt, citrónovú kôru alebo iné príchute na obohatenie chuti palaciniek.

Tieto základné ingrediencie vám umožnia pripraviť chutné palacinky. Samozrejme, môžete prispôsobiť recept a pridať ďalšie prísady podľa svojich preferencií, ako napríklad kypriace prášky, kakaový prášok alebo škorica pre rôzne variácie palaciniek.

Ako správne zmiešam suroviny pre palacinky?

Na správne zmiešanie surovín pre palacinky môžete postupovať nasledovne:

Vezmite si veľkú miešaciu misku a do nej preosejte múku. Tento krok pomôže zbaviť múku hrudiek a zároveň do nej privádza vzduch, čo urobí palacinky vzdušnejšími. Pridajte cukor a soľ do múky a dobre ich premiešajte, aby sa rovnomerne rozložili.

V samostatnej miske rozšľahajte vajcia, až kým nebudú dobre zmiešané. Ak chcete použiť rozpustené maslo, pridajte ho k vajciam a dôkladne premiešajte. Ak používate olej, pridajte ho priamo k múke. Pomaly pridávajte vajcovú zmes (a olej, ak ho používate) do misky s múkou.

Miešajte postupne, aby sa suroviny dobre spojili a nevznikli hrudky. Ak chcete pridať ďalšie príchute, ako napríklad vanilkový extrakt, citrónovú kôru alebo iné arómy, pridajte ich teraz a premiešajte.

Pokračujte v miešaní, až kým nedosiahnete hladké cesto bez hrudiek. Môžete použiť metličku alebo mixér na miešanie, ale dbajte na to, aby ste nepremiešali príliš dlho, aby palacinky nezískali prílišnú lepkavosť.

Ak je cesto príliš hrubé, pridajte malé množstvo mlieka a premiešajte, až kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu. Je dôležité dôkladne premiešať suroviny, aby ste získali hladké a rovnomerne zmiešané cesto. Správne zmiešanie surovín zabezpečí rovnomerné pečenie a chutné palacinky.

Koľko mlieka/múky/vajec potrebujem na palacinky?

Množstvo mlieka, múky a vajec potrebné na prípravu palaciniek závisí od počtu palaciniek, ktoré chcete pripraviť, a od preferovanej konzistencie cesta. Tu je bežné množstvo surovín pre palacinky:

Mlieko: Zvyčajne sa používa približne 250-300 ml mlieka na 250 g múky. Množstvo mlieka môže byť prispôsobené podľa preferovanej konzistencie cesta. Ak chcete hrubšie palacinky, použite menej mlieka, ak chcete tenšie, použite viac mlieka.

Múka: Na väčšinu receptov sa používa približne 200-250 g múky. Množstvo múky môže byť prispôsobené podľa pomeru múky a tekutín v ceste. Ak chcete palacinky jemnejšie, môžete pridať menej múky.

Vajcia: Pre bežné palacinky sa používajú zvyčajne 2-4 vajcia na 250 g múky. Množstvo vajec môže byť prispôsobené podľa preferovaného pomeru vajec k ostatným surovinám. Viac vajec môže prispieť k bohatšej štruktúre palaciniek.

Ako si správne nastaviť teplotu panvice?

Nastavenie správnej teploty panvice je dôležité pre úspešnú prípravu palaciniek. Tu je niekoľko rád, ako si nastaviť teplotu panvice:

Predhrejte panvicu: Pred vyliatím cesta na panvicu ju nechajte dôkladne predhriať na stredne vysokú teplotu. Dajte jej dostatok času na rozohriatie, aby sa teplo rovnomerne rozložilo po celej ploche panvice.

Skúšobný palacinkový koláčik: Pred začatím pečenia skúste si pripraviť jednu malú palacinku na testovanie teploty. Vylejte malé množstvo cesta na panvicu a sledujte, ako sa správa. Ak sa cesto okamžite rozotrie a začne piecť s miernym škvrnami na povrchu, teplota je správna. Ak sa cesto začne hneď pripaľovať a sú vytvárané tmavé škvrny, je príliš horúca. Ak sa cesto nedokáže rozotrieť a nepečie sa rovnomerne, je príliš chladná.

Experimentujte s teplotou: Prispôsobte teplotu panvice podľa potreby. Ak palacinky rýchlo zhnednú a pripaľujú sa, znížte teplotu panvice. Ak sa palacinky pečú príliš pomaly a vyzerajú suché, zvýšte teplotu panvice. Skúste rôzne nastavenia teploty, až kým nenájdete ideálnu teplotu pre vašu panvicu a recept na palacinky.

Pamätajte si, že každá panvica môže mať odlišné tepelné vlastnosti, takže si vyžaduje trochu experimentovania. S časom a praxou si osvojíte správne nastavenie teploty pre vaše palacinky.

Ako správne obracať palacinky?

Správne obrátenie palaciniek je dôležité pre ich správne upečenie a zachovanie ich tvaru. Tu je postup, ako správne obracať palacinky:

Počkajte, kým na povrchu palacinky začnú vznikať bublinky a okraje sa začnú trochu zohrievať. To zvyčajne trvá asi 1 až 2 minúty, v závislosti od teploty panvice. Akonáhle sa bublinky začnú tvoriť a praskajú na povrchu palacinky, je čas na jej obrátenie.

Môžete použiť širokú špachtľu na opatrné zdvihnutie palacinky. Rýchlo a opatrne pretočte palacinku na druhú stranu. Môžete ju otočiť vo vzduchu alebo pomocou špachtle. Buďte opatrní, aby ste nepoškodili palacinku a aby ste ju správne zarovnali na panvicu.

Palacinku opečte na druhej strane ešte asi 1 až 2 minúty, kým nezhnedne. Dôležité je neustále sledovať teplotu panvice a prispôsobiť ju podľa potreby. Prvá strana palacinky trvá o niečo dlhšie, než druhá strana, takže sa neponáhľajte pri obrátení. S trochou cviku a pozornosti dosiahnete dokonalé obrátenie veľmi rýchlo.

Aké sú možnosti plnenia palaciniek?

Existuje mnoho možností plnenia palaciniek a voľba závisí od vašich preferencií. Tu je niekoľko populárnych možností:

Sladké plnenie: Môžete naplniť palacinky rôznymi sladkými prísadami, ako je ovocie (jahody, banány, hrozienka), čokoláda (čokoládový krém, kakaový prášok, čokoládové lupienky), tvaroh, džemy alebo javorový sirup. Môžete tiež pridať šľahačku alebo zmrzlinu pre extra sladkosť.

Slané plnenie: Ak preferujete slané palacinky, môžete si ich naplniť syrom (bryndza, cottage syr, ricotta, gruyere), šunkou, kuracím mäsom, zeleninou (špenát, huby) alebo bylinkami (bazalka, petržlen).

Kombinované plnenie: Môžete experimentovať s kombináciou sladkých či slaných prísad. Napríklad môžete mať palacinku s ovocím a šľahačkou alebo syrom a špenátom. Okrem toho, môžete plnené palacinky skladať na rôzne spôsoby, ako sú zvinuté rolky, trojuholníky alebo len preklopené na polovicu. Môžete ich tiež ozdobiť posypkou ako je práškový cukor, kakaový prášok, strúhaná čokoláda alebo orechy.

Nebojte sa experimentovať a vytvárať vlastné kombinácie plnenia podľa svojich chuťových preferencií. Palacinky sú vďaka svojej všestrannosti skvelým jedlom, ktoré si môžete prispôsobiť svojim predstavám.

Ako správne skladovať palacinky?

Palacinky je nutné správne skladovať, aby si zachovali čerstvosť a chuť. Tu sú niektoré tipy na skladovanie palaciniek:

Nechajte ich vychladnúť: Pred skladovaním nechajte palacinky úplne vychladnúť na izbovej teplote. Neukladajte horúce palacinky do chladničky alebo iného kontajnera, pretože by mohli zvlhčovať a stratiť kvalitu.

Vrstvenie: Ak máte viacero palaciniek, vrstvite ich medzi sebou. Medzi jednotlivými vrstvami môžete položiť kúsok papierovej utierky alebo pečiaci papier, aby sa nepriľnuli k sebe a bolo ľahké ich oddeliť.

Hermetický obal: Uložte palacinky do hermeticky uzatvárateľného obalu alebo potravinovej fólie, aby sa predišlo vysychaniu a prístupu vzduchu. Takto zabránite aj prenikaniu cudzích vôní.

Chladnička alebo mraznička: Ak chcete palacinky skladovať na dlhšiu dobu, môžete ich uložiť do chladničky alebo mrazničky. V chladničke vydržia obvykle 2 až 3 dni. V mrazničke môžu byť skladované až 2 mesiace. Uistite sa, že ich správne zabalíte, aby nedochádzalo k voľnému prístupu vzduchu.

Ohrievanie: Pred konzumáciou palaciniek z chladničky alebo mrazničky ich môžete znovu zohriať. Na rýchle zohriatie ich môžete použiť mikrovlnnú rúru, alebo ich jemne opečte na panvici bez pridávania ďalšieho tuku.

Pamätajte, že palacinky s náplňou alebo posypkou (ako ovocie, syr, čokoláda) by mali byť skonzumované hneď po príprave, pretože plnenie môže vytvárať vlhkosť a narúšať štruktúru palaciniek pri skladovaní. Dobrú chuť

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu