14x hlasované

 
Príprava: 5 min
Čas pečenia: 5 min 2 wafle
Počet porcií: 10 kusov
 

Recept na mäkké a chutné wafle. Wafla je nekysnutý múčnik s typickým mriežkovým vzorom. Pokojne sa dajú jesť suché alebo s marmeládou, šľahačkou alebo nutellou a orieškami.

Wafle

Pôvod slova je spojený s belgickou kuchyňou. Belgické wafle sú známe po celom svete a majú jedinečný tvar so štvorcovými alebo obdĺžnikovými drážkami.

Slovo „waffle“ pochádza z holandského slova „wafel„, ktoré sa používa na označenie podobného pečiva. Predpokladá sa, že pôvodne pochádza zo stredovekého germánskeho slova „wabo“ alebo „wabila“, ktoré znamená „placka“.

Belgické wafle sa preslávili po celom svete. V 18. a 19. storočí sa recepty na ne začali šíriť do ďalších krajín a každá kultúra pridala svoje vlastné variácie a prispôsobenia.

V 20. storočí sa stali obľúbenými v Spojených štátoch a vzniklo veľa reštaurácií a stánkov, ktoré sa špecializovali na podávanie wafľových jedál. Dnes existuje mnoho rôznych typov wafľových receptov a variant z celého sveta.

Okrem belgických sa populárnymi stali aj lievance, francúzske, hriankové a mnoho ďalších typov waflí. Často sú podávané s rôznymi prísadami ako ovocie, sirup, šľahačka, zmrzlina alebo orechy, a môžu slúžiť ako sladké raňajky, dezert alebo jednoduché občerstvenie.

Druhy

Existuje mnoho rôznych variácií vafle, ktoré sa líšia prísadami, tvarom a spôsobom podávania. Tu je niekoľko známych variácií:

  • Belgické wafle: sú známe svojou hrubšou a krehkejšou štruktúrou. Môžu mať štvorcový alebo obdĺžnikový tvar a drážky na povrchu. Sú často podávané s čerstvým ovocím, šľahačkou, sirupom alebo čokoládou.
  • Bruselské wafle: sú lahodné a krehké. Majú hladší povrch a sú svetlejšie ako belgické vafle. Často sa podávajú s práškovým cukrom, javorovým sirupom, ovocím alebo šľahačkou.
  • Lutychské wafle: majú hutnejšiu a sladkú štruktúru. Sú o niečo tmavšie a majú karamelizovaný povrch. Môžu byť posypané cukrom, orechmi alebo čokoládou.
  • Francúzske wafle: známe aj ako gaufre, majú štvorcový tvar s hlbokými drážkami. Sú vzdušné a mäkké vo vnútri a majú krehký vonkajší povrch. Často sa podávajú s čerstvým ovocím, sirupom, šľahačkou alebo čokoládou.
  • Lievance: Lievance sú wafle v tvare malých guľôčok alebo placiek. Sú mäkké, vďaka kvasinkovému cestu, a často sa podávajú s maslom, medom, džemom alebo ovocím.
  • Hriankové wafle: Sú podobné klasickým wafliam, ale majú tvar a textúru hriankového chleba. Sú skvelé na výrobu sendvičov alebo ako príloha k slaným jedlám.
  • Zmrzlinové wafle: Táto variácia spočíva v ich podávaní ako základ pre zmrzlinu. Wafla môže slúžiť ako kornútok, do ktorého sa vloží zmrzlina a ozdobí sa rôznymi pochúťkami, ako je čokoládová poleva, oriešky alebo ovocie

Zaujímavosti

  1. Svetový deň waflí sa oslavuje 25. marca každý rok. Je to príležitosť vychutnať si ich a objaviť nové recepty.
  2. Môžu mať rôzne tvary a vzory. Najbežnejšie sú klasické štvorcové alebo obdĺžnikové drážkované, ale existujú aj okrúhle, srdcové a dokonca aj wafle vo forme známych postavičiek alebo vzorov.
  3. Vo vedeckom svete sa používa termín „waffle-ová štruktúra“ na opis vzoru alebo štruktúry, ktorá pripomína ich drážkovaný povrch.
  4. Stali sa tiež stali populárnou témou v rôznych filmoch a televíznych seriáloch. Existuje mnoho scén, kde postavy jedia wafle alebo diskutujú o wafliach, čo ukazuje ich kultúrnu ikonickosť a obľúbenosť.

Okrem tohto receptu máme pre vás aj ten na banánove palacinky alebo tvarohový koláč. Viac receptov, ako napríklad tento na marlenka guličky nájdete na našej stránke Chutné recepty.

Ingrediencie

(10 kusov)

Postup receptu

1Do misy, kde budeme miešať cesto dáme 2 hrnčeky múky

Do misy pridáme múku, Foto - Kristýna

2Do múky vysypeme polovičku kypriaceho prášku a 1 vanilkový cukor.

Pridáme kypriaci prášok a vanilkový cukor, Foto - Kristýna

3Do misy dáme 1 polievkovú lyžicu cukru a 3 lyžice oleja.

Pridáme cukor a olej, Foto - Kristýna

4Na koniec pridáme celé vajíčka a 2 hrnčeky mlieka.

Pridáme vajcia a mlieko, Foto - Kristýna

5Všetky suroviny v robote alebo vareškou dôkladne premiešame.

Všetky suroviny premiešame, Foto - Kristýna

6

Cesto nalejeme žufánom do vaflovača a pečieme každú vaflu 5 minút do zlatista.

Cesto pečieme vo vaflovači, Foto - Kristýna

7

Upečenú vafľu ozdobíme. Môžeme použiť marmeládu, nutellu, šľahačku, ovocie alebo oriešky.

Upečenú waflu ozdobíme, Foto - Kristýna

Hotovo! Dobrú chuť! Vyskúšajte aj náš recept na čokoládové cookies

Videorecept

Môžem zmes na wafle pripraviť vopred a uchovať ju v chladničke?

Áno, môžete zmes na wafle pripraviť vopred a uchovať ju v chladničke. Zmes by mala byť dobre uzavretá v nádobe, aby neabsorbovala vône z chladničky. Uchovávaním v chladničke môže zmes trochu zhustnúť, preto by ste ju pred použitím mohli trochu zriediť pridaním trochy mlieka alebo vody. Pred vylievaním do stroja na wafle by ste mali zmes poriadne premiešať. Zmes by mala vydržať v chladničke približne 1-2 dni. Pred pečením je dobré nechať zmes prísť na izbovú teplotu, čo môže zlepšiť konzistenciu hotových waflov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu