Fantastický klasický vyprážaný bravčový rezeň, podľa chutného receptu, ktorý si zamilujete. Pripravili sme pre vás jednoduchý postup ako pripraviť klasické vyprážané rezne. Šťavnaté chrumkavé rezne milujú takmer všetci. Nech sa páči. Vyskúšajte.
Rezeň
Premýšľate ako pripraviť klasický vyprážaný rezeň v trojobale. Neviete ako na to? Radi vám poradíme. Ponúkame podrobný fotorecept, ktorý zvládne aj každý začiatočník. Stačí si zaželať iba dobrú rezňovú chuť.
Tradičný vyprážaný rezeň je veľmi obľúbený, pretože je úžasný so zemiakovou kašou, klasickým zemiakovým šalátom, s hranolkami, s tradičnou fučkou, s chlebom, ale aj iba tak. Samotný chrumkavý rezeň bez ničoho. Čo by bol nedeľný obed bez klasických rezňov?
Vyprážaný rezeň má svoje korene v európskej kuchyni. Tento jednoduchý, ale chutný pokrm sa stal obľúbeným a populárnym jedlom v mnohých krajinách a regiónoch.
Je ťažké určiť presný pôvod vyprážaného bravčového rezňa, pretože podobné pokrmy sú prítomné v rôznych kuchyniach. Podobné jedlá sa konzumujú v krajinách ako Rakúsko, Nemecko, Maďarsko, Česká republika, Poľsko, Taliansko a mnohé ďalšie.
Podľa niektorých zdrojov sa vyprážaný bravčový rezeň vyvinul v 19. storočí v Rakúskom cisárstve. V tej dobe sa bravčové mäso stalo bežnou súčasťou jedálnička a technika vyprážania sa rozšírila.
Rezeň sa stal populárnym jedlom medzi obyvateľstvom a postupne sa dostal do ďalších krajín. V Nemecku je vyprážaný bravčový rezeň známy ako „Schnitzel„, v Taliansku ako „Cotoletta alla Milanese“ a v Poľsku ako „Kotlet schabowy“.
Aj napriek menším variáciám v receptoch a spôsobe prípravy je základná koncepcia vyprážaného bravčového rezňa vo všeobecnosti zachovaná. Dnes je vyprážaný bravčový rezeň populárny po celom svete a je súčasťou mnohých reštaurácií a jedální. Jeho jednoduchosť, chrumkavosť a bohatá chuť ho robia obľúbeným jedlom pre mnoho ľudí.
Okrem tohto receptu máme pre vás aj ten na kuracie rezne v cestíčku, bravčové karé alebo obrátené rezne. Viac receptov, ako napríklad tento na domáce plnené pirohy nájdete na našej stránke Chutné recepty. Skúste aj náš článok aká múka na trojobal.
Druhy rezňov
Ingrediencie
- 4-6 plátkov bravčového karé (na porciu rátame cca 150-200 g mäsa, čiže 600-800 g spolu),
- 2-3 ks vajce (podľa veľkosti),
- cca 6 polievkových lyžíc hladkej špaldovej (hladkej) múky,
- cca 10 polievkových lyžíc strúhanky (najlepšie chlebovej),
- na dochutenie: soľ, mleté čierne korenie, môžeme zvoliť aj drvenú rascu, mletú červenú papriku,
- na vyprážanie: 1 menšia šálka repkového oleja alebo bravčovej masti (podľa potreby),
Postup receptu: Vyprážaný rezeň
1Mäso umyjeme, osušíme a nakrájame na plátky cca 1,5 cm hrubé. Môžeme kúpiť už hotové plátky mäsa, zvolíme aj viac kusov, podľa veľkosti.
2Nezabúdame, že mäso krájame vždy proti vláknam. Bravčové plátky okoreníme podľa chuti a jemne rozklepeme z oboch strán, nie však priveľmi.
3Pripravíme si tri hlbšie misky. Do jednej dáme múku, v druhej si rozšľaháme vajcia, do tretej pridáme strúhanku. Začíname obaľovať najprv v múke.
4Potom plátky máčame v rozšľahaných vajciach s troškou soli z oboch strán. Je dôležité, aby sme rezne dobre obalili aj v múke, aj vajci a v strúhanke.
5Poslednou vrstvou je strúhanka. Najlepšia je chlebová, vtedy sú rezne fajnové, výborne chrumkajú. Zo strúhanky nasleduje fáza vyprážania.
6
Na kvalitnú panvicu nalejeme olej (najlepšie repkový, pretože má vysoký stupeň zadymenia), tradičná voľba je klasická bravčová masť.
7
Olej alebo bravčovú masť necháme dobre rozohriať, rezne vkladáme vždy do vriaceho tuku. V rozpálenom tuku vyprážame rezne do chrumkava.
8Dávame pozor, aby sme ich nepripálili. Ak máme rezne nádhernej farby, ukladáme ich na papierový obrúsok, aby sme ich zbavili zvyšnej masti.
Tip na záver: Ak si mäso pripravíme deň vopred (umyjeme, osušíme, nakrájame, okoreníme), dáme do dózy a uložíme v chlade, rezne budú ešte chutnejšie a lahodnejšie. Hotovo! Prajeme Vám dobrú chuť. A tu je článok aká múka na vyprážané rezne.
Videorecept
Aké mäso je vhodné na rezne?
Na vyprážané rezne sa najčastejšie používa bravčové mäso, konkrétne mäso z bravčovej panenky alebo stehna. Tieto časti bravčového mäsa sú jemné, mäkké a dobre sa vyprážajú. Okrem bravčového mäsa sa však môžu použiť aj iné druhy mäsa, ako napríklad kuracie prsia alebo hovädzie mäso, podľa preferencií a chuti jednotlivca.