Čas prípravy: 15 minút,
Počet porcií: 4-6,
 

Šťavnaté bravčové karé patrí medzi obľúbený druh mäsa na tanieroch. Má málo tuku a skvelú chuť. Pripravte ho podľa nášho jednoduchého receptu, zvonku zostane chrumkavé a zvnútra šťavnaté. Nechajte sa inšpirovať.

Šťavnaté bravčové karé

Bravčové karé, rezané mäso z pleca, obľúbené pre svoju jemnosť a mäkkosť. Považuje sa za ideálne mäso na grilovanie, pečenie alebo smaženie. Karé sa tiež často pripravuje marinované a dochucované rôznymi koreninami a bylinkami, aby sa dosiahla zaujímavá chuť a aróma.

Bravčové karé je obľúbený druh mäsa z niekoľkých dôvodov. Prvým je ten praktický. Ide o relatívne lacné a ľahko dostupné mäso, takže si ho mnoho ľudí môže pravidelne kupovať a konzumovať. 

Má mierne mäkkú a šťavnatú konzistenciu a je veľmi všestranné, čo znamená, že sa dá pripraviť rôznymi spôsobmi, ako napríklad grilovať, smažiť, pečiť alebo variť.

Bravčové mäso je tiež zdrojom bielkovín a ďalších živín, ako napríklad vitamínov a minerálov dôležitých pre ľudské zdravie. Avšak, treba myslieť aj na jeho vysoký obsah tuku a cholesterolu, pretože pravidelné nadmerné konzumovanie môže byť škodlivé pre zdravie.

Bravčové karé naozaj šťavnaté

Veľa sa v súčastnosti píše aj o zdravotných aspektoch prípravy pečeného mäsa na panvici. Takáto príprava nielen bravčového mäsa nemá úplné dobrú povesť. Existujú niektoré zdravšie metódy prípravy mäsa, ako napríklad použitie panvice s nelepivým povrchom a minimálnym množstvom tuku.

Bravčové karé je obľúbený druh mäsa pre svoju chutnosť, dostupnosť a všestrannosť. Avšak, ako pri akomkoľvek mäse, je potrebné mať na pamäti jeho nutričné hodnoty a jesť ho s mierou v rámci zdravej a vyváženej stravy.

Ak používate veľa oleja alebo tuku na panvici a pridávate veľa soli alebo iných koreniacich zmesí, môže to vždy negatívne ovplyvniť vaše zdravie. Nadmerná konzumácia tučných potravín a potravín s vysokým obsahom soli môže zvyšovať riziko srdcových chorôb a zvyšovať hladinu cholesterolu v krvi.

Pri príprave mäsa tiež myslite na to, že do vášho jedálnička sa hodí pridať aj iné zdravé zdroje bielkovín. Napríklad strukoviny, ryby, vajcia a mliečne výrobky. Ak však máte chuť na bravčové karé, tento recept si určite obľúbite.

Vyskúšajte ale aj naše obrátené rezne alebo bravčový špíz v rúre. Je tu aj naša čína. Alebo ak máte chuť na vyprážané, ale nie mäso, skúste tento vyprážaný karfiol v cestíčku. Vyskúšajte ako prílohu aj recept na americké zemiaky pečené v šupke alebo tradičnú fučku.

Ingrediencie

  • 800 g bravčové karé bez kosti najlepšie chladené (6 plátkov),
  • olivový olej,
  • obľúbené korenie (bravčové pečené, grilovacie korenie, pečené rebierka),

Postup receptu šťavnatého bravčového karé

Bravčové karé si najskôr umyjeme a osušíme. Ostrým nožom ho nakrájame na plátky hrubé cca 1,5-2 cm a rozklepeme na 1-1,5 cm pláty. Marinádu si pripravíme z oleja a obľúbeného korenia. Stačí aj mleté čierne korenie, ale pokojne pridajte aj iné druhy. Napríklad grilovacie korenie. Olejom nešetríme. Potrebujete, aby sa mäso celé potrelo olejovou marinádou. Zmes korenia si môžeme namiešať aj sami. Mäso necháme odležať aspoň do druhého dňa.

Bravčové karé umyjeme, osušíme a nakrájame. Foto - Michal Trško

2Kvalitnejšiu panvicu rozpálime, pridáme trošku oleja, vložíme plátky mäsa. Teplotu znížime na polovicu. Plátky opekáme z každej strany 3 minútky, prípadne podľa potreby do zlatista (ak zvolíme hrubšie kusy mäsa). Držíme sa pravidla 3-3-3, tri minúty jedna strana, tri minúty druhá strana a tri minúty na odležanie

Karé opekáme na panvici. Foto - Michal Trško

3

Šťavnaté bravčové karé podávame s hranolkami, ryžou, alebo štuchanými zemiakmi s medvedím cesnakom, v čase keď je jeho sezóna. Ideálnou prílohou môžu byť štuchané zemiaky. Zemiaky uvaríme, pridáme čerstvé maslo, poštucháme a primiešame nakrájaný medvedí cesnak. Keď si strážime kalórie, ako prílohu zvolíme zeleninu. Prípadne vyskúšajte aj náš recept na bravčové ragú.

Podávame s hranolkami, ryžou, zemiakmi alebo zeleninou. Foto - Michal Trško

Videorecept na šťavnaté bravčové karé

Tip na záver: Marinované mäso vydrží v chladničke aj týždeň, pretože je naložené v oleji, ktorý mäso zároveň konzervuje. Kedykoľvek si môžete pripraviť rýchly a chutný obed či večeru. Postačí vám iba 6 minút. Vyskúšajte aj náš zemiakový šalát. Dobrú chuť.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu