28x hlasované
 
Čas prípravy: 5 min
Pečenie: 15 min
Pripravené za: 20 min
 

Pripraviť si doma chrumkavé zemiakové hranolky rozhodne stojí za to. Vychutnáte si ich dokonale napríklad s hamburgerom alebo len tak s trochou soli či majonézy alebo tatárskej omáčky.

Zemiakové hranolky

Nie je zrejme podobne rozšírené jedlo ako sú zemiakové hranolky. Môžu za to určite reťazce rýchleho občerstvenia, ktoré ich priniesli na všetky kontinenty. Občas však netušíte, čo sa v nich skrýva. Podobne je to aj pri mrazených hranolkách. Hoci už dnes musia spĺňať náročné štandardy, chuť je občas na zamyslenie.

Takže odteraz už žiaden fastfood ani polotovar z mraziaku. Pripravte si s webom chutnérecepty.sk chrumkavé domáce hranolky zo zemiakov podľa nášho receptu sami doma.

Máme ich pre vás čerstvé, voňavé a chrumkavé. Obľúbená príloha sa dá pripraviť na veľa spôsobov, no asi najdôležitejšie je, aby boli chrumkavé.

Často doma kuchári a kuchárky dospejú k záveru, že ich hranolky nie sú dostatočne krehké a zároveň nechrumkajú pod zubami, ak sa nejedia hneď.

Chrumkavé hranolky zo zemiakov

Preto možno radšej siahnu aj po mrazených náhradách. Skvelej chuti domácich hranolčekov sa však nič nevyrovná. Treba poznať pár trikov a budete si ich od začiatku až do konca pripravovať doma sami.

Zemiaky môžu byť dobré varené alebo pečené. Ich skvelá chuť sa však ešte viac vyvinie, ak ich nakrájame na tenké, asi centimetrové hranolčeky a posmažíme ich v oleji. Na vrch len trochu soli a môžeme zjesť.

Zemiakové hranolky sa hodia takmer vždy, k obedu, k hamburgeru, rezňu, vyprážanému syru alebo len tak s tatárskou omáčkou, majonézou či domácim kečupom

História

Zemiakové hranolky majú pomerne bohatú históriu a sú jednou z najpopulárnejších príloh na svete. Ich pôvod sa obvykle pripisuje Francúzsku, konkrétne regiónu Flámska, kde sa prvýkrát objavili v 17. storočí. Tieto rané formy hranoliek sa však líšili od tých, ktoré poznáme dnes.

Moderné zemiakové hranolky, ako ich poznáme teraz, sú pripisované francúzskemu kuchárovi Georgovi Augustinovi Parmentierovi. Ten žil žil v 18. storočí a bol veľkým zástancom zemiakov. Aktívne ich propagoval ako potravinu pre bežných ľudí. Podľa niektorých zdrojov prispel Parmentier k vývoju techniky prípravy zemiakových hranoliek a pomohol im získať popularitu.

Hoci sa ich vznik často spája s Francúzskom, existujú aj iné krajiny, ktoré sa hlásia k tomuto vynálezu. Medzi ne patria Belgicko, Rakúsko a aj Spojené štáty. Každá z týchto krajín má svoju vlastnú verziu hranoliek a príbeh o ich pôvode.

Zemiakové hranolky sa neskôr stali veľmi obľúbeným jedlom v celej Európe a postupne sa rozšírili po celom svete. Dnes sú súčasťou mnohých kuchýň a bývajú servírované aj ako samostatné jedlo, príloha alebo súčasť iných jedál. S rôznymi variáciami a inováciami sa zemiakové hranolky stali klasickou súčasťou mnohých druhov rýchleho občerstvenia.

Vyskúšajte si k nim napríklad pripraviť vyprážaný syr so šunkou či batátové hranolky v rúre. Ak sa vám zvýšia zemiaky, pripravte si z nich napríklad domáce chipsy alebo zapekané zemiaky so syrom.

Ingrediencie na prípravu hranolkov

Postup receptu na zemiakové hranolky

1Očistíme si zemiaky a nakrájame ich na hrubšie hranolčeky.

Zemiakové hranolky.

2

Ponoríme ich do vody na asi 30 minút a dôkladne ich na papierovom obrúsku vysušíme.

Zemiakové hranolky. Foto - Slávka

3Smažíme ponorené v oleji zhruba 2 až 3 minúty. Vyberieme a necháme odkvapkať a vychladnúť.

Zemiakové hranolky. Foto - Slávka

4Rozpálime dostatok oleja a hranolky dosmažíme do zlatista.

Zemiakové hranolky. Foto - Slávka

Dobrú chuť. Vychutnajte si doma svoje vlastné zemiakové hranolky. A vyskúšajte aj náš recept na pečené mäsové guľky alebo cuketové hranolky v rúre.

Videorecept ako pripraviť zemiakové hranolky

Ako správne nakrájať zemiaky na hranolky?

Správne nakrájanie zemiakov na hranolky je dôležitým krokom pri príprave chutných a rovnomerne smažených hranoliek. Tu je postup, ako ich správne nakrájať:

Zemiaky ošúpte a opláchnite, aby ste odstránili prípadnú špinu a nečistoty. Nakrájajte zemiaky na dlhé prúžky, podobne ako hranolky. Môžete použiť krájač na zemiaky alebo ich ručne nakrájajte na rovnomerné prúžky s hrúbkou približne 0,5 cm. Ak chcete mať konzistentné veľkosti hranolky, môžete použiť rôzne krájače na hranolky, ktoré sú dostupné v obchodoch s domácimi potrebami.

Po nakrájaní namočte zemiakové hranolky do studenej vody na niekoľko minút. Tento krok pomôže odstrániť nadbytočný škrob z povrchu a zabezpečí, že hranolky budú krehké a nie príliš lepkavé. Po namočení dôkladne opláchnite hranolky studenou vodou a osušte ich pomocou kuchynskej utierky alebo papierových utierok. Dôležité je mať rovnomerné hrúbky a veľkosti hranoliek, aby sa pekne opečené a mäkké vo vnútri. Správne nakrájanie zemiakov na hranolky je kľúčové pre dokonalé výsledky.

Aké súzdravšie alternatívy k tradičným smaženým zemiakovým hranolkám?

Ak hľadáte zdravšie alternatívy k tradičným smaženým zemiakovým hranolkám, tu je niekoľko možností:

Pečené zemiakové hranolky: Namiesto smaženia môžete zemiakové hranolky pečať v rúre. Na to nakrájajte zemiaky na hranolky, potom ich opláchnite, osušte a obalte v oleji a koreninách. Položte ich na plech v jednej vrstve a pečte ich v predhriatej rúre na teplote približne 200 °C, občas ich obráťte, kým nebudú zlatisté a krehké.

Cuketové hranolky: Namiesto zemiakov môžete použiť cuketu na prípravu hranoliek. Cuketa je nízkokalorická a obsahuje veľa vitamínov a minerálov. Nakrájajte cuketu na dlhé prúžky, obalte ich v oleji a koreninách a pečte v rúre alebo grilujte na grile, kým nebudú mäkké a zlatisté.

Batátové hranolky: Namiesto tradičných zemiakových hranoliek môžete vyskúšať sladkové zemiakové hranolky. Použite sladké zemiaky a postupujte rovnakým spôsobom ako pri príprave tradičných hranoliek. Alebo si ich upečte v rúre. Sladké zemiaky sú bohaté na vlákninu a obsahujú viac vitamínov ako obyčajné zemiaky.

Tieto alternatívy ponúkajú zdravšie možnosti, keď máte chuť na hranolky, ale zároveň chcete upraviť ich prípravu tak, aby boli menej tukové a kalorické.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu