1x hlasované
Čas prípravy: 10 minút
Čas pečenia: 25 minút
Počet porcií: 2
 

Tradičný recept na fučku, tzv. sedliacke jedlo, ktoré sa zvyčajne podáva s pohárom zákvasu. Toto jedlo je jedlo starých mám, pretože bolo vždy pripravované s láskou, aj napriek jeho jednoduchosti. Podávať sa môže k rezňom alebo ako samostatné jedlo, navyše je veľmi jednoduché na prípravu. Fučka podľa receptu portálu Chutné recepty je najlepšia. 

Fučka

Fučka je jedným z tradičných, tzv. „sedliackych“, jedál, ktoré sú rýchle, lacné a veľmi sýte. Základ tvoria zemiaky a cibuľa na masti. Väčšinou sa podáva s pohárom dobrého zákvasu, ale kľudne ju môžete pripraviť aj ako prílohu napríklad k rezňom. A prečo fučka? Nuž počas prípravy sa necháva zemiaková kaša prevariť aj s múkou, počas tohto procesu kaša buble, teda fučí. Cibuľu môžete zvoliť bielu, žltú alebo červenú, dôležité je aby ste ju nechali opekať na bravčovej masti pomaly a dlho. Môžete ju nakrájať na kocky alebo na pásiky. 

Fučka, tradičné slovenské jedlo, má korene hlboko zasadené v ľudovej kuchyni a nesie so sebou nielen jedinečnú chuť, ale aj zaujímavé historické a kultúrne kontexty. Pôvodne populárna medzi chudobnejšími vrstvami obyvateľstva, fučka sa stala symbolom jednoduchosti a cenovo dostupnej stravy, využívajúcej dostupné suroviny.

Variácie receptov na fučku sa môžu líšiť v rôznych regiónoch Slovenska. Niekde môžete nájsť varianty s rôznymi koreninami, bylinkami alebo s prídavkom mäsa, čím sa jedlo prispôsobuje miestnym chutiam a tradíciám. Fučku môžete podávať samostatne alebo ako prílohu k mäsu, ako napríklad k bravčovej pečienke alebo údeninám. Často sa podáva aj so škvarkami alebo kyslým mliekom, čím sa vytvára harmonická kombinácia chutí.

Toto jedlo sa stalo tiež súčasťou bohatej slovenskej kulinárskej tradície, ktorá sa snaží udržiavať a zachovávať staré recepty a jedlá. Fučka tak nie je len kulinárska pochúťka, ale aj svedectvo o histórii, kultúre a jednoduchosti slovenského ľudu. Fučka má svoje miesto aj na miestnych kulinárskych festivaloch a podujatiach, kde sa šíri slovenská kultúra a tradície. Návštevníci môžu ochutnať rôzne varianty fučky a objavovať regionálne špeciality, čím sa obohacujú o rôznorodosť slovenskej kuchyne.

Celkovo je fučka nielen chutným pokrmom, ale aj dôležitou súčasťou slovenského kulinárskeho dedičstva, ktoré nám rozpráva príbeh o histórii, kultúre a jednoduchosti v príprave tradičných jedál.

Kombinácia zemiakov a cibule

Kombinácia zemiakov a cibule nie je len chutná, ale aj zaujímavá z hľadiska vytvárania rôznorodých jedál a kulinárskych zážitkov. Tieto dve ingrediencie spolu vytvárajú harmonickú symbiózu, čo pridáva do jedla komplexnú chuť a textúru. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o tejto kombinácii:

  1. Aromatická symfónia: Cibuľa je známa svojou aromatickou povahou a schopnosťou pridávať do jedál intenzívny a bohatý chuťový profil. Pri opražení cibule s kúskami zemiakov vytvárajú spoločne neodolateľnú vôňu a jedinečný zážitok pre chuťové poháriky.

  2. Textúra a kontrast: Zemiaky a cibuľa majú odlišné textúry, čo pridáva do jedla zaujímavý kontrast. Zemiaky môžu byť krémovité a jemné, zatiaľ čo opražená cibuľa poskytuje krehkú a šťavnatú vrstvu, čo vytvára skvelý súlad medzi hladkým a krehkým.

  3. Základné duo v kuchyniach sveta: Táto kombinácia nie je obmedzená len na jednu kuchyňu. Je obľúbená a využívaná vo viacerých kuchyniach po celom svete, od tradičných jedál po moderné kulinárske experimenty.

  4. Zaujímavé variácie: Okrem tradičných opražených zemiakov s cibuľou existujú rôzne inovatívne recepty, ktoré využívajú túto kombináciu. Môžete naraziť na zemiakové placky s karamelizovanou cibuľou, cibuľové koláče s hmotou zo zemiakov alebo dokonca kombinácie s ďalšími ingredienciami, ako sú korenie, bylinky a syry.

Kombinácia zemiakov a cibule v kuchyni tak pridáva do jedla niečo viac než len výbornú chuť – pridáva do neho aj zážitok, kontrast a kreatívne možnosti pre kuchára.

Na našom webe nájdete aj recept na zemiakovú kašu, klasické rezne, bravčové karé, pečené kačacie prsia, pečené kuracie stehná alebo zemiakovo-cibuľový šalát.

Ingrediencie

Postup receptu

1

Zemiaky ošúpeme a nakrájame na kocky. Dáme ich variť a pred koncom varenia osolíme.

Uvaríme zemiaky. Foto - Andrea

2Zatiaľ si na panvici pozvoľna opekáme cibuľu na bravčovej masti. Cibuľu môžeme začať pripravovať ako prvú, restovať ju budeme pomaly pozvoľna asi 25 minút do hneda.

Opražíme cibuľu. Foto - Andrea

3

Keď sú zemiaky uvarené, odlejeme vodu, ale nie všetku, necháme približne polovičné množstvo – vody by malo ostať toľko, že vrchné zemiaky trčia nad hladinou. 

Vylejeme vodu. Foto - Andrea

4

Zemiaky rozpučíme vo vode a pridáme 2 – 3 lyžice polohrubej múky. Varíme a miešame na stálom ohni asi 5 minút. Zemiaky preložíme na tanier a navrch dáme opečenú cibuľu. Hotovo!

Pridáme múku. Foto - Andrea

A toto je výsledok:

Fučka. Foto - Andrea

Tradičná fučka je hotová a my vám prajeme dobrú chuť. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na gazdovské zemiaky

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu