Čas príprav: 10 minút
Čas varenia: 20 minút
Počet porcií: 4
 

Domáca fazuľová polievka na kyslo je sýta a chutí fantasticky. Navyše je veľmi jednoduchá a máte ju uvarenú za pol hodinku. Vyskúšajte náš recept na túto polievku, ktorá už desaťročia patrí k najobľúbenejším desiatovým polievkam. 

Fazuľová polievka na kyslo

Babičkina fazuľová polievka na kyslo patrí medzi tie najobľúbenejšie polievky. Má lahodnú chuť a milujú ju naozaj všetci – dospelí aj deti. Táto polievka je jednoducho stávka na istotu a predstavuje neodmysliteľnú súčasť slovenskej kuchyne. Navyše je táto polievka vitamínová bomba, najmä ak sa do nej pridajú aj rôzne druhy zeleniny.

Fazuľa je výborným zdrojom bielkovín, vlákniny, minerálov a vitamínov, čo ju robí výživnou potravinou. Medzi najčastejšie používané druhy fazule v polievkach patria biele fazule, červené fazule a čierne fazule. Existuje mnoho variantov fazuľovej polievky, ktoré sa líšia podľa regiónu a preferencií. Fazuľová polievka často obsahuje zeleninu, ako je cibuľa, mrkva, zeler a paradajky, čo prispieva k obsahu vlákniny a vitamínov. Niektoré recepty môžu tiež obsahovať mäsové prísady, ako je slanina alebo klobása, ktoré pridávajú chuť a proteíny.

Fazuľová polievka je tiež vynikajúcou voľbou pre vegetariánov a vegánov, pretože môže byť pripravená bez mäsa a stále ponúka dostatok živín. Vláknina obsiahnutá vo fazuľovej polievke pomáha udržiavať zdravú črevnú činnosť a podporovať sýtosť, čo môže byť prospešné pre kontrolu hmotnosti.

Je však dôležité mať na pamäti, že niektoré druhy fazule, ako napríklad biele fazule, obsahujú fytáty, ktoré môžu interferovať s absorpciou niektorých minerálov. Pred namáčaním a varením fazule je preto vhodné ich dôkladne opláchnuť a namočiť, čo pomôže odstrániť fytáty a zvýšiť ich stráviteľnosť. Celkovo je ale fazuľová polievka na kyslo chutná a zdravá voľba, ktorá môže poskytnúť mnoho živín.

Vyskúšajte aj náš recept na kovbojskú fazuľu s klobásou. 

Trochu histórie 

História fazuľovej polievky na kyslo je spojená s tradičnou stredoeurópskou kuchyňou a miestnou kultúrou. Hoci presné pôvody tejto polievky sú ťažko sledovateľné, existuje niekoľko teórií a súvislostí s historickými udalosťami.

Jedna z teórií hovorí, že fazuľová polievka na kyslo sa vyvinula v strednej Európe v stredoveku, keď bola fazuľa jednou z mála cenovo dostupných potravín pre bežných ľudí. Kombinácia fazule a zeleniny vytvorila výživnú polievku, ktorá bola nielen cenovo dostupná, ale zasýtila aj veľké množstvo ľudí.

Ďalšia teória hovorí o vplyve tureckej kuchyne na vývoj fazuľovej polievky na kyslo. Po tureckej invázii do strednej Európy v 16. a 17. storočí sa niektoré prvky tureckej kuchyne premiešali s miestnymi kulinárskymi tradíciami. Turecké jedlá s fazuľou a kyslou chuťou mohli byť inšpiráciou pre vývoj fazuľovej polievky na kyslo v týchto oblastiach.

Okrem toho sa fazuľová polievka na kyslo stala obľúbenou súčasťou tradičných sviatočných jedál v stredoeurópskych krajinách, ako sú napríklad Vianoce a Veľká noc. Tieto sviatky sú späté s miestnymi tradíciami a zvykmi, a fazuľová polievka na kyslo sa stala neodmysliteľnou súčasťou týchto sviatočných stolov.

Neodmysliteľnou súčasťou sviatkov je napríklad aj kapustnica s mäsom alebo aj bez mäsa. Veľmi obľúbenou polievkou v našich končinách je taktiež aj sladko-kyslá fazuľová polievka, krúpová polievka, gazdovská fazuľová polievka alebo hŕstková polievka

Ingrediencie

  • 1 ks konzerva bielej fazule (cca 240 g),
  • 2 – 3 ks zemiaky strednej veľkosti,
  • 1 PL maslo,
  • 1 ks menšia cibuľa,
  • 1 l voda,
  • na zátrepku: 200 ml kyslá smotana 14 % alebo šľahačková smotana), 200 ml mlieko, 100 ml horúca voda, 1 kopcovitá PL hladká špaldová múka,
  • na dochutenie: mletá červená paprika, soľ, vegeta (nemusí byť), celá rasca, bobkový list, citrónová šťava, cukor

Postup prípravy

1Zemiaky ošúpeme, umyjeme a nakrájame na malé kocky. Fazuľu prepláchneme a scedíme. Cibuľu si tiež ošúpeme a nakrájame na drobno.

Pripravíme si zemiaky, fazuľu a cibuľu. Foto - Nela

2Cibuľu orestujeme na masle dozlatista a stiahneme zo sporáka. Keď stiahneme cibuľu, pridáme k nej lyžičku mletej červenej papriky a potom zemiaky. Trochu to spolu popražíme. 

Orestujeme a smažíme. Foto - Nela

3Pridáme k tomu korenie (soľ, vegetu, celú rascu, bobkový list). Zalejeme to litrom vody a varíme približne 15 minút, kým zemiaky nezmäknú.

Pridáme korenie a vodu. Foto - Nela

4V tomto kroku si pripravíme zátrepku. Kyslú smotanu zmiešame s mliekom, horúcou vodou a múkou, tak, aby nevznikli hrudky. Do polievky následne pridáme fazuľu. 

Pridáme zátrepku. Foto - Nela

5

Nakoniec pridáme zátrepku, aby sa vyrovnali teploty a polievka sa nezrazila. Na miernom ohni ešte polievku povaríme približne 5 minút a fazuľová polievka na kyslo je hotová. 

Ešte povaríme. Foto - Nela

Tip na záver: Fazuľovú polievku dochutíme a doladíme jej sladko-kyslú chuť. Ak použijete kyslú smotanu, citrónovú šťavu už pridávať nemusíte. Oplatí sa zvoliť kvalitnú kyslú smotanu. Ak použijete šľahačkovú smotanu, polievka bude krémovejšia a budete mať istotu, že sa nezrazí. 

A ak ste milovníkom takýchto tradičných polievok, tak určite vyskúšajte tieto polievky z portálu Ženy v meste – sedliacka fazuľová polievka s údeným mäsom, výborná hrachová polievka so zemiakmi a najlepšia krúpová polievka so zeleninou. Alebo vyskúšajte aj ďalšie recepty na husté polievky. Alebo aj gazdovskú fazuľovú polievku.

Videorecept

Ďalšie recepty s fazuľou

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu