Čas prípravy: 10 minút
Čas varenia: 60 minút 
Počet porcií: 6

Overený recept na najlepšiu hŕstkovú polievku ako od babičky. Tradičná chuť tejto polievky vás donúti si dať aj druhý tanier. Ako už aj názov napovedá, princíp hŕstkovej polievky spočíva v tom, že obsahuje z každého niečo a vytvára výborné a výživné jedlo. Hŕstková polievka podľa kuchyne portálu Chutné recepty.

Hŕstková polievka

Za hrsť tohto, za hrsť tamtoho. Presne takáto je hŕstková polievka, ktorá je u nás už roky veľmi obľúbená. Mnohí z nás si ju pamätajú z prázdnin u babičky, ktorá ju varila najlepšie. Pripravte si presne takúto polievku s nami. Hlavnými surovinami sú práve strukoviny a krúpy, ktoré sú veľmi výživné a zasýtia nejedného hladoša. Ak si do polievky pridáte aj údené mäso alebo klobásku, bude obsahovať viac bielkovín

Hŕstková polievka zo strukovín a s krúpami je skvelá voľba, pretože je plná výživných zložiek. Strukoviny, ako sú fazuľa, šošovica, cícer a hrach, sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov. Obsahujú množstvo živín, ktoré sú dôležité pre zdravie, vrátane železa, draslíka, mangánu, kyseliny listovej a ďalších. Krúpy pridávajú do polievky tú správnu textúru a bohatú chuť. Sú ďalším zdrojom komplexných sacharidov, vlákniny a niektorých minerálov.

Hrachové strukoviny sú známe pre svoj obsah vlákniny, ktorá podporuje trávenie a zlepšuje zdravie čriev. Strukoviny a krúpy spolu tvoria kompletný zdroj bielkovín, ideálny pre vegetariánov a vegánov. Strukoviny a krúpy sú skvelou alternatívou k mäsovým polievkam a poskytujú všetky potrebné živiny pre tých, ktorí sa vyhýbajú živočíšnym produktom. Ak chcete zvýšiť chuť polievky, môžete pridať do varenia cibuľu, cesnak, koreniny ako kari, kurkumu alebo bylinky ako petržlen, kôpor, bazalku či tymian. Tieto ingrediencie obohatia chuť a zároveň pridajú polievke ďalšie nutričné hodnoty.

Hŕstková polievka zvyčajne nemá vysoký obsah tuku, čo ju robí vhodnou pre ľudí, ktorí sa snažia sledovať svoju váhu alebo udržiavať zdravý životný štýl. Navyše vás hŕstková polievka bez problémov zasýti, takže častokrát postačí ako jediné jedlo na obed.

Prečo jesť strukoviny

Strukoviny sú skvelým zdrojom výživných látok a majú mnoho benefitov pre zdravie. Tu je niekoľko významných výhod ich konzumácie:

 1. Vysoký obsah bielkovín: Strukoviny sú bohatým zdrojom rastlinných bielkovín, čo ich robí vynikajúcou alternatívou k mäsu pre vegetariánov a vegánov. Obsahujú esenciálne aminokyseliny, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu organizmu.

 2. Nízky obsah tuku: Väčšina strukovín má nízky obsah tuku, čo je prospešné pre ľudí, ktorí sa snažia udržiavať zdravú váhu a podporiť zdravie srdca.

 3. Vysoký obsah vlákniny: Strukoviny sú vynikajúcim zdrojom rozpustnej a nerozpustnej vlákniny. Vláknina podporuje trávenie, zlepšuje reguláciu cukru v krvi, znižuje hladinu cholesterolu a udržuje pocit sýtosti.

 4. Nízky glykemický index: Strukoviny majú nízky glykemický index, čo znamená, že spôsobujú pomalý a postupný nárast hladiny cukru v krvi. Týmto spôsobom pomáhajú udržiavať stabilnú hladinu cukru, čo je výhodné pre diabetikov a ľudí s problémami s inzulínom.

 5. Bohatstvo živín: Strukoviny sú bohaté na rôzne dôležité živiny, ako sú železo, draslík, horčík, vitamíny skupiny B (napr. kyselina listová) a ďalšie. Tieto živiny sú dôležité pre rast a vývoj organizmu, ako aj pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému.

 6. Podpora zdravia srdca: Vďaka nízkemu obsahu nasýtených tukov a bohatstvu vlákniny majú strukoviny priaznivý vplyv na zdravie srdca a cievneho systému. Pravidelná konzumácia môže prispieť k zníženiu hladiny cholesterolu a k lepšiemu kardiovaskulárnemu zdraviu.

 7. Podpora chudnutia: Strukoviny vďaka svojmu vysokému obsahu vlákniny a bielkovín môžu prispieť k pocitu sýtosti, čo pomáha kontrolovať hmotnosť a podporuje chudnutie.

 8. Podpora trávenia: Vláknina v strukovinách pomáha udržiavať zdravú črevnú flóru a podporuje správne trávenie.

 9. Podpora kostného zdravia: Strukoviny obsahujú niektoré minerály, ako je vápnik a horčík, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí a prevenciu osteoporózy.

 10. Environmentálna výhoda: Pestovanie strukovín môže byť menej náročné na životné prostredie, pretože produkujú nižšiu uhlíkovú stopu ako chov dobytka na produkciu mäsa.

Vďaka týmto benefitom je konzumácia strukovín dôležitou súčasťou zdravej a vyváženej stravy. Zaraďte ich do svojej stravy napríklad aj vo forme výbornej fazuľovej polievky, fazuľového prívarku či šošovicovej polievky na kyslo. Krúpová polievka je taktiež veľmi zdravá.

Ingrediencie 

 • hrsť suchého hrachu,
 • hrsť šošovice, 
 • hrsť bielej menšej fazule,
 • hrsť jačmenných krúp,
 • 2 ks menšia mrkva,
 • 1/2 zeler,
 • soľ,
 • 5 guličiek nové korenie,
 • 5 guličiek čierne korenie,
 • 1 ks menšia cibuľa,
 • 3 PL olej,
 • 1 ČL červená mletá paprika,
 • 2 PL hladká múka

Postup receptu: hŕstková polievka

Strukoviny je potrebné si vopred namočiť aspoň na 4 hodiny, ideálne deň vopred na celú noc. Na druhý deň ich dáme do vody a uvaríme spolu s guličkami korenia a so soľou. Po 20 minútach varenia k nim pridáme aj nakrájanú mrkvu a zeler. Necháme variť.

Uvaríme strukoviny. Foto - Slávka

2Skontrolujeme, či sú strukoviny aj zelenina už mäkké. Ak áno, pridáme k nim aj krúpy a varíme ešte ďalších 15 minút.

Pridáme krúpy. Foto - Slávka

3

V tomto kroku si pripravíme zápražku. Na oleji krátko opražíme múku, pridáme k nej aj nadrobno nakrájanú cibuľu a pražíme, až kým nezmäkne. 

Urobíme zápražku. Foto - Slávka

4K zápražke pridáme aj mletú červenú papriku a ihneď to zalejeme vodou. Vodu lejeme postupne, aby sa nám nevytvorili hrudky. Zápražku máme hotovú a už ju len nalejeme do polievky a necháme prevrieť. Polievku môžeme ešte dosoliť a hŕstková polievka je hotová, vychutnať si ju môžete s kúskom chleba alebo s klobáskou.

Podávame. Foto - Slávka

Hŕstková polievka sa, veríme, podarila a prajeme vám dobrú chuť. Vyskúšajte aj hŕstkovú polievku z webu Ženy v meste

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu