Hlasovať
Čas prípravy: 20 minút
Čas varenia: 10 minút
Počet porcií: 3
 

Krémová šampiňónová polievka sa vyznačuje svojou výbornou chuťou a jednoduchou prípravou. Táto polievka vám zaručení spríjemní deň a zahreje vás aj počas chladnejších dní. Táto krémová polievka sa pripravuje naozaj veľmi rýchlo a nepotrebujete veľa ingrediencií, aby ste si ju mohli uvariť. Skúste recept portálu Chutné recepty a uvarte si výbornú polievku.

Krémová šampiňónová polievka

Chutná, rýchla, jednoduchá, lahodná. Presne takáto je krémová šampiňónová polievka, ktorú si viete pripraviť len z niekoľkých ingrediencií a navyše iba za pol hodinku. Jej silnou stránkou je aj nízky kalorický obsah, takže si ju môžu dopriať naozaj všetci a bez výčitiek. Ako doplnok k polievke môžeme zvoliť akékoľvek pečivo, ktoré stačí iba krátko opiecť. Výborne sú bagety alebo rožky. Krémová šampiňónová polievka podľa nášho receptu rozhodne stojí za vyskúšanie. 

Krémová šampiňónová polievka je chutný a populárny recept, ale existuje mnoho užitočných informácií, ktoré sa dajú povedať o šampiňónoch a o varení polievky samotnej. Šampiňóny sú jedným z najčastejších druhov húb, ktoré sa konzumujú po celom svete. Obsahujú vitamíny (napr. B-vitamíny a vitamín D), minerály (napr. selén a draslík) a antioxidanty, čo z nich robí zdravú potravinu. Môžu byť vhodnou alternatívou pre vegetariánov a vegánov, pretože majú výraznú chuť a textúru.

Pri varení šampiňónovej polievky je dôležité dôkladne očistiť a nakrájať šampiňóny. Pre odstránenie prípadnej hliny (pri čerstvých) odporúčame použiť papierovú utierku alebo kefu namiesto umývania pod vodou, pretože šampiňóny absorbujú vodu a môžu stratiť chuť. Na zvýšenie chuti môžete pridať bylinky a korenie, ako je tymian, petržlen, cesnak alebo cibuľa.

Šampiňónová polievka môže byť prispôsobená osobným preferenciám pridaním rôznych prísad, ako sú kurací vývar, špenát, čedar alebo pór. Pre niektorých ľudí však môžu šampiňóny spôsobovať alergie alebo intolerancie. Je dôležité vedieť, či vaši hostia majú nejaké špeciálne požiadavky na stravu.

Celkovo platí, že pri varení a servírovaní šampiňónovej polievky by ste mali byť kreatívni a prispôsobiť ju svojim preferenciám a požiadavkám. Je to skvelé jedlo na chladné dni a môže byť zdravým doplnkom vášho jedálnička. Skúste aj náš recept výbornú hubovú polievku starej mamy alebo bravčové mäso s hlivou. Ak obľubujete krémové polievky, tak rozhodne vyskúšajte Hokkaido polievku, brokolicovú polievku alebo aj šalátovú polievku. Na našom webe ich však nájdete oveľa viac – Chutné recepty.

Ako využiť šampiňóny

Ak ste si neplánovane nakúpili veľa šampiňónov a neviete, čo s nimi, môžem vám ponúknuť niekoľko spôsobov, ako ich využiť:

  1. Zamrazte ich: Šampiňóny sa dobre zamrazujú. Stačí ich nakrájať a zamraziť. V mrazničke vydržia aj dlhší čas. 

  2. Suché šampiňóny: Môžete tiež vysušiť nadbytok šampiňónov a následne ich použiť pri príprave polievok, omáčok alebo dokonca v rôznych kulinárskych pokusoch. Pre sušenie šampiňónov ich stačí nakrájať na tenké plátky a sušiť ich na vzduchu alebo v sušičke potravín.

  3. Šampiňónové omáčky: Šampiňóny môžete použiť na prípravu výborných omáčok. Stačí ich nakrájať a pridať do smotanovej, paradajkovej alebo maslovej omáčky. Táto omáčka môže dobre chutiť s cestovinami, mäsom alebo zeleninou.

  4. Šampiňónové rizoto: Šampiňóny sú skvelým doplnkom k rizotu. Môžete ich nakrájať a pridať do vášho obľúbeného rizota.

  5. Grilované šampiňóny: Ak máte možnosť grilovať, môžete pripraviť grilované šampiňóny s bylinkami a olivovým olejom.

  6. Marinované šampiňóny: Šampiňóny môžete marinovať vo vlastnej domácej zmesi z octu, olivového oleja, bylín a korenia. Tieto marinované šampiňóny môžete podávať ako prílohu alebo do nich môžete namočiť chlieb a takto vychutnávať.

Všetky tieto spôsoby vám pomôžu využiť nadbytok šampiňónov a vytvoriť výnimočné jedlá. Šampiňóny sú všestrannou potravinou a dajú sa použiť v mnohých rôznych receptoch, napríklad v recepte na šampiňónový stroganov, slané palacinky so šampiňónovou plnkou alebo v recepte na kulajdu. A tu je zase klasická brokolicová polievka. Máme aj recept na hokkaido polievku vegan a krémovú pórovú polievku.

Teraz je však na rade krémová šampiňónová polievka.

Ingrediencie

Postup receptu

1

Šampiňóny umyjeme a nakrájame. Tým, že ich budeme mixovať do hladka, tak ich pokojne môžeme nakrájať aj na väčšie kúsky. 

Nakrájame šampiňóny. Foto - Chocomia

2Na lyžici masti (alebo oleja či masla) opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu.

Opražíme cibuľu. Foto - Chocomia

3

Keď je cibuľa opražená dozlatista, pridáme k nej aj nakrájané šampiňóny, následne aj korenie, papriku, rascu, soľ a cesnak. Zalejeme ich vodou, zakryjeme pokrievkou a necháme variť. Polievku môžeme dochutiť aj zeleninovým bujónom alebo vývarom, ak je potrebné. 

Pridáme šampiňóny. Foto - Chocomia

4Kým sa polievka varí, tak si na panvici opečieme bagetky alebo iné pečivo. Použijeme staršie pečivo, ktoré sa týmto spôsobom dá dobre zúžitkovať. Pečivo nakrájame na kocky, pásiky alebo kolieska a nasucho opekáme. My sme bagetky ešte potreli cesnakovým maslom.

Opečieme bagetky. Foto - Chocomia

5

Asi 10 minút trvá, kým sa huby uvaria úplne domäkka. Následne polievku zmixujeme do hladka. Zopár šampiňónov môžeme vybrať aj na bok a nakoniec dať do polievky, ak neobľubujete úplne krémovú konzistenciu. Ponorným mixérom vymixujeme polievku a zalejeme ju smotanou. Šľahačková smotana sa dá nahradiť aj smotanou na varenie, poprípade mliekom. Necháme to prevrieť a krémová šampiňónová polievka je hotová.

Pridáme smotanu. Foto - Chocomia

6

Krémová šampiňónová polievka sa môže podávať. Prajeme vám dobrú chuť. 

Podávame. Foto - ChocomiaVeríme, že sa vám krémová šampiňónová polievka podarila. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na šampiňónovo-syrovú omáčku na cestoviny

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu