Čas prípravy: 5 min.
Varenie: 120 min.
Pripravené za: 125 min.
 

Hovädzí vývar so zeleninou je základ mnohých tradičných receptov. Objavte tento základný recept, ktorý je bohatý na chutě a vône a stane sa vašim obľúbeným pomocníkom v kuchyni.

Hovädzí vývar

Perfektný hovädzí vývar, ktorý môže slúžiť ako základ pre rôzne omáčky, polievky alebo len tak na posilnenie. Príprava je jednoduchá, ale vyžaduje si čas na pomalé varenie, aby sa chute a výťažky poriadne uvoľnili.

Hovädzí vývar sa tradične považuje za posilňujúce jedlo, ktoré pomáha pri trávení, podporuje imunitný systém a funguje ako prírodné liečivo na ochorenia ako je prechladnutie a chrípka. Jeho liečivé účinky sú uznávané po celom svete, čo je čiastočne dôvod, prečo sa stále využíva v mnohých tradičných medicínach.

Využite kvalitné suroviny a varte s láskou. Tento vývar je nielen chutný, ale aj veľmi zdravý a posilňujúci. Začnite s naším jednoduchým receptom a experimentujte s rôznymi prísadami podľa vašich preferencií.

Ingrediencie

  • 0,5 kg hovädzieho mäsa (napr. stehno alebo močing),
  • 2 stredné petržleny,
  • 4 stredné mrkvy (podľa chuti aj viac),
  • menší kúsok zeleru,
  • menšia časť póru,
  • 2 stredné zemiaky,
  • 1 cibuľa,
  • 1 celý strúčik cesnaku,
  • karfiol, kel, jarná cibuľka, petržlenová alebo zelerová vňať (vyberte si podľa chuti a možností),
  • soľ a mleté čierne korenie podľa chuti,
  • 4 guličky nového korenia,

Postup prípravy

1Vo väčšom hrnci priveďte do varu vodu a pridajte do nej umyté mäso. Stiahnite stupeň a na miernom ohni ho nechajte „zatiahnuť“. Bude to trvať asi polhodinu varenia.

2Následne po prvej polhodine varenia mäsa pridajte do hovädzieho vývaru zeleninu (všetko okrem okrem zemiakov, kelu a karfiolu). Tie do vývaru pôjdu až po hodine varenia, rýchlejšie sa rozvaria.

3S prvou zeleninou do vývaru pridajte aj korenie a soľ. Na miernom ohni všetko varte ešte asi hodinu a pol, kým mäso nie je mäkké a zelenina ešte stále nie je rozvarená. Zemiaky a karfiol pridajte asi pol hodinu pred koncom varenia. Vývar bude silný a naozaj chutný.

4Z hotového vývaru vyberte všetku zeleninu. Tú, ktorú máte radi, pokrájajte a pridajte do taniera s polievkou. Čo vám doma nechutí (cibuľu?), vyhoďte. Mäso nakrájajte a pridajte späť do vývaru, rovnako nakrájanú jarnú cibuľku, alebo petržlenovú vňať. Hovädzí vývar je hotový a môžete ho podávať.

Hovädzí vývar. Foto - Pixabay
Hovädzí vývar. Foto – Pixabay

Tip: Ak je hovädzie mäso naozaj pekné, dá sa po uvarení v polievke podávať aj ako hlavné jedlo napríklad s omáčkou. Skúste aj náš recept na zeleninový vývar. Máme pre vás aj recept na najlepšiu cibuľovú polievku.

Videorecept

Čo sa dáva do hovädzieho vývaru?

Do hovädzieho vývaru sa zvyčajne pridávajú tieto základné suroviny:

Hovädzie mäso: Ideálne sú časti bohaté na kolagén a spojivové tkanivá, ako sú kosti, krky, chvosty, lícne mäso, alebo špeciálne kusy určené na vývar. Tieto časti poskytujú vývaru silnú chuť a želatínu, vďaka ktorej bude mať hovädzí vývar výraznú chuť.

Koreňová zelenina: Mrkva – pridáva sladkosť a farbu. Cibuľa – základná ingrediencia pre hĺbku chuti. Petržlenový koreň – pridáva jemnú korenenú chuť. Zeler alebo kaleráb – pridáva ďalšiu vrstvu chuti.

Aromatické bylinky a korenie: Bobkový list – pridáva jedinečnú arómu. Celé čierne korenie – základný koreniaci prvok. Čerstvý tymián – môže byť použitý pre jeho pikantnú chuť.

Soľ: Podľa chuti, na zvýraznenie prírodných chutí ostatných prísad.

Voda: Ako základ, v ktorej sa všetky ingrediencie varia.

Voliteľné prísady: Cesnak – pre ďalšiu hĺbku chuti. Pór – jemná cibuľová chuť. Kúsok kôry z bio citróna – pridáva sviežosť, ale pridávať treba opatrne. Huby – napríklad sušené hríby môžu pridať bohatú hĺbku umami chuti.

Hovädzí vývar sa varí dlho na nízkej teplote, aby sa z mäsa a kostí uvoľnili želatínové látky a chutné výťažky. Tradične sa vývar používa ako základ pre polievky, omáčky, rizotá a ďalšie jedlá. Čistý hovädzí vývar môže byť tiež podávaný samotný, obzvlášť v chladnom počasí alebo ako posilňujúce jedlo pri chorobe.

Hovädzí vývar je bohatý na minerály, ako sú vápnik, horčík a fosfor, ktoré sa uvoľňujú z kostí počas dlhého varenia. Obsahuje tiež kolagén, ktorý sa premení na želatínu a je známy svojimi priaznivými účinkami na kĺby, pokožku a celkové zdravie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu