Čas prípravy: 10 minút
Čas varenia: 30 minút
Počet porcií: 3 – 4
 

Krémová pórová polievka je vitamínová bomba, ktorá vás zasýti a zahreje. Je skvelá do chladného počasia, keď vám po dlhom dni v práci padne akurát vhod. Obsahuje všetky potrebné živiny pre telo a keďže je krémová, tak deti si na nej pochutia tiež. Pripravte svojej rodinke pórovú polievku podľa receptu portálu Chutné recepty a nezabudnite si recept uložiť. 

Krémová pórová polievka

Patríte k ľuďom, ktorí obľubujú krémové polievky? Krémová pórová polievka vás teda zaručene poteší. A nepoteší len vás, ale aj vaše zdravie, pretože je plná vitamínov a živín. Doprajte si porciu chutnej polievky v chladnom počasí. Jemná chuť polievky je veľkým lákadlom pre deti, ktoré sú milovníkmi práve krémových polievok. Všetka zelenina sa pomixuje a tak deťom neostane nič, na čo by sa mohli sťažovať. Zároveň ide o polievku, pri ktorej môžeme spotrebovať zeleninu, ktorá nám už dlhšie leží v chladničke. 

Krémová pórová polievka nie je len výborným receptom, ale aj fascinujúcim pohľadom do histórie a kultúry. Pór, ktorý je hlavnou zložkou tejto polievky, mal svoje miesto nielen na tanieri, ale aj v symbolike rôznych kultúr. V antickom Grécku a Egypte bol považovaný za symbol sily a prosperujúceho života.

Staroveký Rím ocenil nielen chuť póru, ale aj jeho liečivé vlastnosti. Od tej doby sa pór stal neoddeliteľnou súčasťou mnohých kuchýň na celom svete. V medzinárodnej kuchyni existuje mnoho variácií krémovej pórovej polievky. Francúzska „Vichyssoise“ ponúka chladivú alternatívu podávanú studenú, zatiaľ čo v Číne sa pór často kombinuje s kurčaťom a hubami.

Okrem samotnej prípravy polievky sa môžete dozvedieť viac aj o samotnom póre. Jeho sezónnosť robí z póru vhodnú ingredienciu pre jesenné a zimné jedlá. Navyše, pór je relatívne odolný voči rôznym klimatickým podmienkam, čo ho robí udržateľnou voľbou.

Ak sa chceš pustiť do varenia tejto lahodnej polievky, nezabudni pridať do nej aj zelené listy póru. Tieto listy pridajú ďalší vrstevnatý chuťový profil a zvýšia nutričnú hodnotu jedla. Celkovo je krémová pórová polievka nielen lahodným jedlom, ale aj pútavým príbehom o jednej z najobľúbenejších zelenín v kulinárskom svete.

Skúste aj náš recept na výbornú hubovú polievku starej mamy. Ak obľubujete krémové polievky, tak rozhodne vyskúšajte Hokkaido polievku, brokolicovú polievku, špenátovú polievku alebo aj šalátovú polievku. Na našom webe ich však nájdete oveľa viac – Chutné recepty.

Benefity póru

Pór, nielenže pridáva svoju charakteristickú chuť do jedál, ale obsahuje aj niekoľko zdravotných benefitov:

 1. Vysoký obsah vlákniny: Pór je bohatý na vlákninu, čo môže pozitívne ovplyvniť trávenie. Vláknina je dôležitá pre správne fungovanie čriev a môže prispieť k celkovému zdraviu tráviaceho systému.

 2. Vitamíny a minerály: Pór obsahuje rôzne vitamíny, vrátane vitamínov A, C a K. Taktiež obsahuje minerály ako železo a draslík, ktoré sú nevyhnutné pre rôzne funkcie organizmu, vrátane podpory imunitného systému a udržiavania zdravých kostí.

 3. Antioxidanty: Pór obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Antioxidanty sú dôležité pre boj proti starnutiu a ochranu organizmu pred rôznymi chorobami.

 4. Podpora znižovania krvného tlaku: Niekedy sa póru pripisuje aj schopnosti prispievať k regulácii krvného tlaku. Nízky obsah sodíka v porovnaní s vysokým obsahom draslíka môže mať pozitívny vplyv na krvný tlak.

 5. Možné protizápalové účinky: V niektorých štúdiách sa naznačuje, že pór môže mať protizápalové účinky. Zníženie zápalu v organizme môže byť spojené s prevenciou rôznych ochorení.

Je dôležité poznamenať, že pór je len jednou z mnohých zelenín, ktoré môžu prispieť k zdravej strave. Rôznorodosť a vyvážená strava s rôznymi druhmi ovocia a zeleniny sú kľúčové pre získanie všetkých potrebných živín pre optimálne zdravie. Pred začatím akýchkoľvek dramatických zmien v strave je vždy dobré konzultovať s odborníkom na výživu alebo lekárom.

Teraz je na rade krémová pórová polievka. 

Ingrediencie

 • 2 ks väčší pór,
 • 4 ks zemiaky,
 • 1 ks smotana na šľahanie,
 • 1 ks kyslá smotana,
 • 1 ks zeleninový bujón,
 • mleté čierne korenie, soľ – podľa chuti, 
 • krutóny (opečený chlieb alebo toast)

Postup receptu

1

Pór nakrájame, najmä tú zelenú časť, a orestujeme ho v hrnci na maslo. Pridáme k nemu aj zemiaky nakrájané na drobno a zalejeme vodou nad výšku zeleniny. Zeleninu rovno aj okoreníme mletým čiernym korením a soľou. 

Nakrájame zeleninu. Foto - Michal Trško

2Zeleninový bujón rozpustíme v troške horúcej vody v hrnčeku. Takto rozpustený ho následne vlejeme k zelenine do polievky. Polievka sa varí, kým nebudú zemiaky mäkké. Keď zemiaky zmäknú, polievku odstavíme a necháme trochu vychladnúť. 

Pridáme bujón. Foto - Michal Trško

3

Zeleninu zmixujeme ponorným mixérom do hladka a po mixovaní pridáme smotany. Podľa chuti môžeme pridať iba jednu z nich, čo máte radšej. My sme pridali oboje. 

Vymixujeme do hladka. Foto - Michal Trško

4Polievku teraz znova dáme na sporák a necháme prevrieť. Nakoniec odstavíme a krémová pórová polievka je hotová. Podávame ju s krutónmi. 

Podávame. Foto - Michal Trško

Krémová pórová polievka je hotová. Prajeme vám dobrú chuť. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na taliansku paradajkovú polievku

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu