Čas prípravy: 25 minút
Čas varenia mäsa: 45 minút
Čas pečenia: 45 minút
Počet porcií: 1 plech 
 

Najlepšia veľkonočná baba. Veľká noc sa blíži a ak chcete byť na ňu poriadne pripravení, uložte si tento recept. Je to pochúťka, ktorá je typická pre Veľkú noc a pochutia si na nej veľkí aj malí. Pripravte si slaný mäsový koláč podľa receptu portálu Chutné recepty.

Veľkonočná baba

Táto pochúťka nesmie chýbať na žiadnom veľkonočnom stole. Veľkonočná baba je slaný mäsový koláč, ktorý sa pripravuje trochu inak v každej rodine. Existuje naozaj veľmi veľa možností, ako si ho pripraviť. Ak chcete byť na Veľkú noc poriadne pripravení, uložte si tento recept a upečte si veľkonočnú babu, bez ktorej by tieto sviatky neboli to pravé. 

V niektorých oblastiach strednej a východnej Európy sa veľkonočná baba pripravuje ako tradičný slaný mäsový koláč. Tento koláč môže byť vyrobený z kvasnicového cesta a naplnený rôznymi druhmi mäsa, ako je šunka, klobása, mleté mäso alebo iné mäsové výrobky. Čo sa týka príchutí a náplní, možnosti sú takmer nekonečné. Každá rodina a kuchyňa môžu mať svoje vlastné obľúbené recepty a príchute. Niektoré varianty môžu byť viac zamerané na mäsové prísady, zatiaľ čo iné môžu byť zeleninové alebo dokonca vegetariánske.

Aj keď táto verzia veľkonočnej baby nie je spojená s tradičnou symbolikou znovuzrodenia a nádeje, môže mať svoju vlastnú symboliku spojenú s hojnosťou a spoločnými oslavami, ktoré sú charakteristické pre veľkonočné sviatky. Podobne ako s tradičnou sladkou veľkonočnou babou, aj príprava slanej varianty môže byť sprevádzaná rodinnými receptami a tradíciami. Rodiny si môžu uchovávať staré recepty a prispôsobovať ich svojim preferenciám a zvykom.

Veľkonočná baba vo forme slaného mäsového koláča môže byť spoločným jedlom pre rodiny a priateľov počas veľkonočných sviatkov. Je to jednoduchá a chutná voľba, ktorá môže spájať ľudí pri spoločných oslavách. Slaná veľkonočná baba je často súčasťou veľkonočných sviatkov a osláv, ktoré sa konajú v kruhu rodiny a priateľov. Tento koláč môže symbolizovať hojnosť a spoločnú pohostinnosť počas týchto sviatkov. Príprava veľkonočnej baby môže byť sprevádzaná rodinnými tradíciami a receptami, ktoré sa udržiavajú po mnoho generácií.

Veľkonočná baba je teda fascinujúcim variantom tohto tradičného jedla, ktoré ponúka priestor pre kreativitu, spoločenské aktivity a chuťové dobrodružstvo počas veľkonočných sviatkov. Pripravte si s nami na Veľkú noc aj veľkonočnú hrudku, plnku a tradičnú pasku.

Veľkonočné jedlá

Veľkonočné jedlá majú vo všeobecnosti veľmi bohatú históriu a symboliku. Tu sú niektoré zaujímavosti:

 1. Symbolika obnovy a nového začiatku: Veľkonočné jedlá, ako sú vajíčka a jahňacie mäso, sú často spojené so symbolikou obnovy a nového začiatku. Vajcia, napríklad, symbolizujú nový život a obnovu, zatiaľ čo jahňacie mäso je často spojené s biblickým symbolom Ježiša Krista ako Baránka Božieho, ktorý prináša spasenie.

 2. Rôznorodosť kultúrnych tradícií: Veľkonočné jedlá sa líšia po celom svete v závislosti od kultúry, tradícií a dostupných surovín. Napríklad v niektorých krajinách sa pripravuje šunka, v iných môžu byť populárne jedlá z jahňacieho mäsa alebo zeleninové pokrmy.

 3. Vzťah k jarnému obdobiu: Veľkonočné jedlá sú často ovplyvnené sezónnymi ingredienciami, ktoré sú k dispozícii na jar. Zeleninové pokrmy, bylinky a ľahké dezerty sú časté vo veľkonočných menu.

 4. Tradičné postupy a príprava: Mnohé veľkonočné jedlá sú sprevádzané tradičnými postupmi a prípravou, ktoré sa často udržiavajú po generácie. Rodiny si zachovávajú staré recepty a zvyky, ktoré sú prenášané z rodičov na deti.

 5. Súvislosť s náboženskými sviatkami: Vo veľa prípadoch sú veľkonočné jedlá spojené s náboženskými sviatkami a sú súčasťou liturgických obradov a rituálov. Ich príprava a konzumácia môžu mať hlboký náboženský význam pre veriacich.

 6. Spoločenský význam: Veľkonočné jedlá často spájajú rodiny a priateľov pri spoločných oslavách. Príprava a konzumácia týchto jedál môže byť sprevádzaná radom tradičných a spoločenských aktivít, ktoré prispievajú k vytvoreniu vzájomnej pohody a radosti.

Vo všeobecnosti sú veľkonočné jedlá zaujímavou kombináciou histórie, symboliky, kultúry a chutí, ktoré odrážajú rôzne aspekty spoločnosti a náboženstva. Ich príprava a konzumácia tvoria dôležitú súčasť veľkonočných sviatkov pre mnohé kultúry po celom svete.

Pred Veľkou nocou sa u nás na Slovensku zvyknú piecť napríklad nadýchané šišky. Na stôl si môžete pripraviť aj syrovú roládu, chutný biskupský chlebíček alebo juhoslovanské koláče. Okrem toho ale vyskúšajte aj náš recept na bryndzové pagáče či kapustníky z hlávkovej kapusty. Tu je aj recept na veľkonočnú pečku alebo plnku bez mäsa.

Teraz je ale na rade veľkonočná baba.

Ingrediencie

 • 500 g údené mäso (údená šunka alebo koleno),
 • 10 ks žemle/rožky alebo iné pečivo,
 • 10 ks vajcia,
 • petržlenová vňať, jarná cibuľka, pažítka (poprípade iné bylinky na chuť), 
 • 2 strúčiky cesnaku,
 • 1 ks klobása,
 • 200 g oravská slanina,
 • soľ, mleté čierne korenie, mletá rasca, mletá červená paprika – podľa chuti,
 • bravčová masť (na vymastenie plechu)

Postup receptu

1Údené mäso si uvaríme, čo bude trvať asi 45 minút. Uvarené ho nakrájame na kocky a vývar z neho odložíme, pretože ho budeme neskôr potrebovať. 

Uvaríme mäso. Foto - redakcia

2

Pečivo si nakrájame alebo natrháme na malé kocky a zalejeme vývarom z údeného.

Nakrájame pečivo. Foto - redakcia

3

Vyšľaháme si samostatne žĺtky a bielky. Sneh z bielkov pridáme do cesta až na záver. Do nádoby vložíme vyžmýkané pečivo, nakrájané údené mäso, klobásu (nakrájanú na kolieska), ak chceme, tak pridáme aj pokrájanú slaninu, a nakoniec už len pridáme vyšľahané žĺtky a dva vytlačené strúčiky cesnaku a aj za hrsť zeleniny (petržlenovú vňať, jarnú cibuľku, pažítku atď.) a všetko jemne, ale dôkladne premiešame.

Všetko dáme spolu do misy. Foto - redakcia

4

Premiešanú zmes osolíme (pozor, údené je samé o sebe slané) a okoreníme. Pridáme čierne korenie, mletú rascu, mletú červenú papriku, prípadne, ak chcete aj vegetu a kurkumu.

Okoreníme. Foto - redakcia

5

Vyšľahaný sneh pridáme na záver. Opatrne ho zapracujeme do zmesi mäsa s pečivom.

Pridáme sneh. Foto - redakcia

6

Dôkladne vymiešanú zmes vylejeme na masťou vymastený plech alebo na papier na pečenie. Vložíme do rúry a pečieme asi 45 minút. Prvých 30 minút na 180°C a môžeme ešte dopiecť na záver na 200°C. Veľkonočnú babu priebežne kontrolujeme.

Pečieme. Foto - redakcia

7

Hotová veľkonočná baba sa môže podávať s čerstvým chlebom, chrenom, kyslou uhorkou alebo s cviklou.

Podávame. Foto - redakcia

Veríme, že vám bude veľkonočná baba chutiť, uvidíte, že si ju obľúbite. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na tradičný mäsový syrek

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu