Čas prípravy: 5 minút
Čas varenia: 15 minút
Počet porcií: 4
 

Najjednoduchšia syrová omáčka na cestoviny nesmie chýbať v žiadnej kuchárke. Recept na ňu je veľmi rýchly, takže si ju môžete pripraviť aj po náročnom dni v práci. Cestoviny sú na Slovensku veľkou srdcovkou a pripravujú sa na rôzne spôsoby. Skúste túto omáčku, ktorú okamžite zaradíte k svojím obľúbeným. Overený recept portálu Chutné recepty.

Syrová omáčka 

Veľmi jednoduchá a rýchly syrová omáčka na cestoviny patrí k tým najobľúbenejším. Deti milujú jej chuť a rodičia zas to, že si ju pripravia do niekoľkých minút. Syrová omáčka sa hodí nielen na obed, ale aj na večeru, a ak ste ju doposiaľ neskúšali, musíte to napraviť! Jednoduché a chutné jedlá nesmú chýbať v kuchárke žiadnej gazdinke a inak tomu nie je ani pri tomto recepte. Ak ste začiatočná kuchárka či kuchár, tak syrová omáčka je jedno z jedál, s ktorými môžete začať a postupne sa posúvať k náročnejším jedlám. Pripravme si syrovú omáčku na cestoviny spolu.  

Syrová omáčka na cestoviny ponúka nekonečné možnosti obohatenia chuťového zážitku z jedla. Okrem toho, že existuje mnoho receptov s rôznymi syrmi, môžete do nich pridávať aj rôzne ďalšie ingrediencie, aby ste dosiahli ešte bohatšiu chuť. Je fascinujúce experimentovať s kombináciami syrov, ako sú parmezán, gorgonzola, cheddar alebo brie, a pridať do omáčky ďalšie trochu kyslej smotany, kúsky sušených paradajok, olív alebo čerstvých bylín.

Syrová omáčka môže byť nielen lahodná, ale aj zdravá. Syry sú často bohaté na vápnik, bielkoviny a vitamíny B12 a D. Avšak, ako pri všetkom, aj tu platí pravidlo mierového konzumu kvôli obsahu tukov. Pre vegetariánov je syrová omáčka skvelou alternatívou k mäsovým omáčkam, umožňujúcou vychutnať si plnú chuť bez mäsa.

Výrazný charakter syra pridáva do jedla špeciálnu chuťovú dimenziu. Syrová omáčka môže tiež vytvárať harmonické chute s vínom, predovšetkým s bielymi odrodami, ako sú Chardonnay alebo Sauvignon Blanc. Pre nadšencov vína a kulinárskych experimentov je to skvelá príležitosť.

Pri príprave syrovej omáčky sa môžete prejaviť kreatívne a inovatívne. Skúste pridávať orechy, med, citrónovú kôru alebo dokonca karamelizovanú cibuľu, aby ste vytvorili jedinečný chuťový zážitok. Navyše, syrová omáčka je ideálnym rýchlym spôsobom, ako obohatiť jedlo, keď nemáte veľa času na prípravu. Experimentujte s rôznymi prísadami a vytvorte si vlastný, unikátny recept na syrovú omáčku, ktorý bude zodpovedať vašim chuťovým preferenciám.

Zaujímavosti o syre

Vstúpte do fascinujúceho sveta syrových pokrmov, kde sa mieša bohatstvo histórie, rôznorodé chuťové dobrodružstvá a kulinárska elegancia. Syr, sám osebe jedinečný a pestrý, nie je len potravinou, je umeleckým dielom, ktoré sa vytvára prostredníctvom starodávnych techník, mikroorganizmov a lásky k detailom. Táto cesta nás zavedie od prvých náznakov syra v histórii ľudstva po jeho súčasnú rôznorodosť až po fascinujúce experimenty v kuchyni aj vo vesmíre. Poďte spoločne objavovať tajomstvá, chuťové hĺbky a nekonečný zmysel pre dobrodružstvo, ktorý skrýva svet syra.

 1. Syry a historická hodnota: Syr je jedným z najstarších spracovaných potravín ľudstva. Jeho výroba sa datuje až do obdobia pred 8 000 rokmi. Rôzne kultúry vyvíjali svoje vlastné techniky výroby, a tak sa rozvinuli rozličné druhy syra po celom svete.

 2. Rôznorodosť syrov: Existuje viac ako 2 000 typov syra, každý s vlastnou chuťou, vôňou a textúrou. Každý syr sa vyrába odlišne, používajú sa rôzne druhy mlieka (kravské, kozie, ovčie) a rôzne techniky výroby.

 3. Syry a mikroorganizmy: Syr sa vyrába pomocou mikroorganizmov, ktoré zahŕňajú baktérie, kvasinky a plesne. Tieto mikroorganizmy prispievajú k vývoju charakteristickej chuti a arómy jednotlivých druhov syra.

 4. Syry a výživa: Syr je výborným zdrojom vápnika, bielkovín a vitamínov. Niektoré druhy syra, ako napríklad parmezán, sú známe svojím vysokým obsahom kalcia.

 5. Syry a vinárstvo: Kombinácia syra a vína je umenie. Víno a syr sa často kombinujú spolu, a to nielen pre svoju chuť, ale aj pre svoju históriu. Rôzne druhy syra vyžadujú rôzne typy vína na dosiahnutie najlepšej chuťovej harmónie.

 6. Najdrahší syr na svete: Syr Pule pochádzajúci zo Srbska patrí medzi najdrahšie syry na svete. Vyrába sa z mlieka plemena Pule, ktoré je jedným z najraritnejších na svete.

 7. Syry a plesne: Mnohé druhy syra obsahujú plesne, ktoré im dodávajú špecifickú chuť a vôňu. Roquefort, jeden z najznámejších francúzskych syrov, je napríklad vytváraný pomocou plesne Penicillium roqueforti.

 8. Rekordy v hmotnosti syra: V roku 2017 bola vyrobená najväčší kus syra na svete, vážiaci neuveriteľných 1 323 kg.

 9. Syry na Mesiaci: Niektoré syry boli vyvezené aj do vesmíru. V roku 2010 Taliansko poslalo syr Grana Padano na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, kde sa zistilo, ako mikrogravitácia ovplyvňuje proces zrenia syra.

Syrové svety sú fascinujúce a pútavé, a syr, ako jedna z najstarších potravín, hrá v tejto kulinárskej odysei kľúčovú rolu. Od nádherne krémovitých po výrazne aromatické, svet syra je plný prekvapení, histórie a výnimočnosti. Práve tieto zaujímavosti o syre nám otvárajú bránu do rôznorodého a chutného sveta, kde sa mieša kulinárske umenie, mikroorganizmy a dokonca aj vesmírne experimenty. 

Syr nájdete aj v receptoch napríklad na jemné syrové pagáče, jednoduchú syrovú roládu, kuracie rezne v syrovom cestíčku, cuketové fašírky so syrom, nivovú omáčku k mäsu, smotanovú omáčku na cestoviny a mnoho ďalších, ktoré nájdete na našom webe. 

Ingrediencie

 • 250 g cestoviny,
 • 1,5 dcl mlieko,
 • 100 g tavený syr,
 • 150 g hrášok,
 • 150 g kukurica,
 • 200 g tvrdý syr,
 • 200 g dusená šunka,
 • soľ, mleté čierne korenie – podľa chuti

Postup receptu

1

Dusenú šunku nakrájame na menšie kocky a zároveň pripravíme aj tvrdý syr, ktorý nastrúhame. Vybrať si môžete svoj obľúbený, len nech je tvrdý. Cestoviny podľa chuti (špagety, penne, tagliatelle, atď.) uvaríme v osolenej vode podľa návodu na obale. 

Pripravíme suroviny. Foto - Michal Trško

2Do hrnca na omáčku pridáme mlieko, ktoré rozohrejeme. Neskôr môžeme pridať aj trošku viac mlieka, ak sa vám omáčka bude zdať veľmi hustá. Do rozohriateho mlieka pridáme minimálne 100 g taveného syra a podľa chuti môžeme pridať aj viac. 

Pripravíme omáčku. Foto - Michal Trško

3

Do horúceho mlieka so syrom teraz pridáme v podstate to, na čo máme chuť a čo máme radi. My sme pridali hrášok, kukuricu, šunku a nakoniec nastrúhaný tvrdý syr na zahustenie. 

Pridáme kukuricu. Foto - Michal Trško

4

Nakoniec už len omáčku osolíme a okoreníme. Premiešame a prevaríme. Hotovo! Syrová omáčka na cestoviny je hotová, teraz ju už len naservírujeme na tanier spolu s cestovinami a posypeme syrom, pretože toho nie je nikdy dosť. Dobrú chuť. 

Podávame. Foto - Michal Trško

Skúste aj recept portálu Ženy v meste na výbornú smotanovú omáčku na cestoviny. Talianske špagety s mletým mäsom taktiež stoja za vyskúšanie. 

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu