13x hlasované
 
Čas prípravy: 10 min
Čas varenia: 40 min
Počet porcií: 4
 

Tradičná šošovicová polievka so zeleninou podľa receptu, ktorý je nielen chutný a zdravý, ale aj nesmierne jednoduchý. Pripravte si ho dnes s nami aj vy podľa postupu z webu chutnérecepty.sk

Šošovicová polievka

Zdravý, jednoduchý a výborný. Taký recept na tradičnú slovenskú šošovicovú polievku so zeleninou. Inšpirujte sa a spríjemnite si s ňou nedeľný rodinný obed.

Polievky zo strukovín sú vo všeobecnosti u nás veľmi obľúbené. Strukoviny sú totižto nielen skvelé pre naše zdravie, no taktiež výborne chutia a zasýtia prázdny žalúdok. Šošovica nie je žiadnou výnimkou.

Šošovicová polievka so zeleninou je naozaj skvelým jedlom, najmä pre deti vo vývoji či staršie osoby. Samotná šošovica podporuje srdce aj cievy, znižuje cholesterol a má vysoký obsah železa.

Taktiež úspešne zaženie únavu a pomáha s trávením. Zaraďte ju preto do vášho jedálnička čo najviac a ešte dnes sa potešte týmto lahodným slovenským receptom.

Prečo je zdravá?

Šošovicová polievka je považovaná za zdravú, ako už vyššie uvádzame, z viacerých dôvodov. Tu je niekoľko tých základných v šiesteich bodoch:

  1. Vysoký obsah vlákniny: Šošovicová polievka je bohatá na vlákninu, čo je dôležité pre zdravie tráviaceho systému. Vláknina pomáha udržiavať správnu črevnú funkciu, reguluje hladinu cukru v krvi a zlepšuje pocit sýtosti.
  2. Výživné látky: Šošovicová polievka obsahuje množstvo výživných látok, ako sú bielkoviny, vitamíny (napr. vitamín B, C a E) a minerály (napr. železo, draslík a mangán). Tieto látky prispievajú k správnemu fungovaniu organizmu a udržiavajú ho zdravým.
  3. Nízky obsah tuku: Šošovicová polievka má obvykle nízky obsah tuku, čo je výhodou pre tých, ktorí sledujú svoj príjem tuku a snažia sa udržiavať si zdravú hmotnosť.
  4. Zdroj rastlinných bielkovín: Šošovicová polievka je skvelým zdrojom rastlinných bielkovín, čo je dôležité pre vegetariánov a vegánov, ktorí sa spoliehajú na rastlinné zdroje bielkovín vo svojej strave.
  5. Nízky glykemický index: Šošovicová polievka má nízky glykemický index, čo znamená, že spôsobuje pomalší a stabilnejší nárast hladiny cukru v krvi. To je výhodné pre diabetikov a pomáha udržiavať stabilnú hladinu energie.
  6. Zdravá alternatíva: Šošovicová polievka môže byť zdravou alternatívou k iným polievkam, ktoré môžu obsahovať vyšší obsah tuku a kalórií. Je ľahko stráviteľná a môže prispievať k zdravej strave a chudnutiu.

Vďaka svojim výživovým vlastnostiam a zdravotným výhodám je šošovicová polievka považovaná za zdravú voľbu, ktorá môže byť súčasťou vyváženej stravy.

Okrem šošovicovej polievky máme pre vás na vyskúšanie aj šošovicovú polievku na sladko, alebo zemiakovú polievku, ale aj recept na hubovú polievku. Alebo je tu aj kapustnica.

Ďalšie druhy

Ingrediencie na šošovicovú polievku

(pre 4 osoby)

Hrnček 250ml:

  • 1/2 hrnčeka šošovice,
  • 1 stredne veľká mrkva,
  • 1 stredne veľký zemiak,
  • 2 strúčiky cesnaku,

Na zápražku bez múky:

Na dochutenie:

  • Celá (drvená) rasca,
  • Celé čierne korenie,
  • Bobkový list,
  • Kurkuma,
  • Soľ

Postup receptu – šošovicová polievka

1Pol hrnčeka šošovice namočíme do studenej vody na niekoľko hodín, najlepšie cez noc. Do hrnca dáme variť prepláchnutú šošovicu, zalejeme ju vodou prbližne 2 cm nad jej okraj. Pridáme korenie (okrem soli) a varíme do polomäkka.

Šošovicu namočíme a varíme. Foto - Martina

2Mrkvu a zemiak očistíme, ošúpeme, umyjeme a nakrájame na kocky. Následne zeleninu pridáme ku zmäknutej šošovici, prilejeme približne 3 hrnčeky prevarenej vody, záleží od vás, akú hustú polievku chcete. Povaríme.

Nakrájanú zeleninu pridáme ku šošovici. Foto - Martina

3Šošovicovú polievku aj so zeleninou varíme ešte ďalších 15-20 minút, pokiaľ zelenina nezmäkne. Polievku solíme až nakoniec. Ak používate vegetu, kľudne ju do polievky pridajte.

Šošovicu so zeleninou ďalej varíme. Foto - Martina

4Pripravíme si zápražku bez múky (polievka je bezlepková). Cibuľu nakrájame nadrobno, na olivovom oleji orestujeme do sklovita. Pridáme roztlačený cesnak. Stiahneme zo sporáka, zasypeme červenou paprikou, premiešame a dáme do polievky. Prevaríme.

Príprava zápražky bez múky. Foto - Martina

5A nakoniec polievku dochutíme podľa potreby. Môžeme nakrájať aj čerstvé bylinky (petržlenová vňať, pažítka). Doplníme si tak dôležitý vitamín C. Ak chcete vašu polievku ešte sýtejšiu, odporúčame pridať párky alebo klobásu. Nech vám šošovicová polievka chutí! Prípadne vyskúšajte fazuľovú na kyslo, alebo recept na tradičnú držkovú polievku.

Dochutenie šošovicovej polievky. Foto - Nela
Šošovicová polievka.

Videorecept

Na ako dlho namočiť šošovicu pred varením?

Dĺžka namáčania šošovice pred varením môže závisieť od typu šošovice a napríkald aj času, ktorý máte k dispozicií. Namočenie šošovice pred varením sa však odporúčané, pretože pomáha zmierniť čas varenia a zlepšuje stráviteľnosť. Trvanie namáčania šošovice sa pohybuje zhruba od 1 do 4 hodín. Tu je niekoľko bežných postupov:

Rýchle namáčanie: Ak potrebujete rýchlejšie pripraviť šošovicu, môžete ju namočiť na 15-30 minút v horúcej vode. Tento postup sa často používa v profesionálnych kuchyniach.

Kratšie namáčanie: Šošovicu môžete namočiť na 1 hodinu v teplej vode. Tento postup je vhodný pre menšie druhy šošovice, ako je červená šošovica.

Dlhšie namáčanie: Ak používate väčšie druhy šošovice, ako je zelená šošovica, môžete ju nechať namočenú v chladnej vode cez noc, teda približne 8 hodín.

Dôležité je si uvedomiť, že namáčanie nie je vždy nevyhnutné, najmä ak používate predvarenú alebo konzervovanú šošovicu. Ale aj surovú šošovicu uvaríte oveľa rýchlejšie, ako napríklad fazuľu. Namočenie však aj v prípade šošovice pomáha skrátiť čas varenia a zlepšuje jej textúru. Pred varením ju vždy dôkladne prepláchnite čistou vodou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu