Čas prípravy: 60 minút,
Čas prečenia: 15 minút,
Počet porcií: 25

Domáce donuty sú rýchle a výborné zákusky na večeru aj raňajky. Neváhajte a doprajte si k nim skvelé polevy s webom chutné recepty.

Domáce donuty

Domáce donuty majú pestrú a zaujímavú históriu, ktorá siaha až do rôznych kútov sveta. Tu je stručný prehľad:

 • Pôvod: Donuty majú svoje korene v rôznych sladkostiach po celom svete. Existujú rôzne verzie podobných pečív, ktoré sa objavili v histórii. Niektoré z nich boli približne podobné dnešným donutom.
 • Hollandské oliebollen: Jedným z možných predchodcov donutov sú holandské oliebollen, ktoré sa piekli stáročia v období pred vianočnými sviatkami. Tieto guľaté, smažené gule boli plnené sušeným ovocím a následne obalené v cukre.
 • Nemecké Berliner: V Nemecku sa objavilo podobné pečivo známe ako Berliner. Je plnené ovocím a pokryté cukrovým práškom alebo glazúrou. Legenda hovorí, že tento druh pečiva sa stal obľúbeným v 16. storočí.
 • Americký vplyv: V 19. storočí domáce donuty začali získavať popularitu v Spojených štátoch. Holandskí a nemeckí prisťahovalci prispeli k rozvoju tohto dezertu. Donuty, ako ich poznáme dnes, sa začali vo veľkom predávať v kaviarňach a pekárňach.
 • Salvation Army a donuty: Počas prvej svetovej vojny začala Salvation Army (Armáda spásy) pripravovať a distribuovať donuty pre vojakov. Tento akt dobročinnosti prispel k ich popularite v USA.
 • Národný deň donutov: Národný deň donutov sa v Spojených štátoch oslavuje 1. júna. Donaty to dotiahli až tak ďaleko.

Dnes sú domáce donuty populárne po celom svete a existuje mnoho rôznych variant a štýlov prípravy. Ich sladká chuť a rôznorodosť ich urobili obľúbeným dezertom nielen v pekárňach, ale aj pri domácej príprave.

Domáce donuty. Foto - Pexels
Domáce donuty. Foto – Pexels

Prečo sú také populárne?

Domáce donuty sú populárne z niekoľkých dôvodov:

 • Čerstvosť a kvalita: Pri príprave domácich donutov máte kontrolu nad kvalitou surovín a tak je naozaj dobrý nápad si ich pripraviť čerstvé doma. Vaše okolie určite ocení chuť a vôňu čerstvo upečeného pečiva.
 • Kreativita a prispôsobivosť: Pri príprave domácich donutov môžete byť kreatívni a pridávať rôzne náplne, polevy a ozdoby podľa vlastného vkusu. To dáva priestor pre individuálnu expresiu a prispôsobivosť receptu podľa preferencií.
 • Zábava a rodinný zážitok: Pekársky proces je často považovaný za zábavný a vzrušujúci. Príprava domácich donutov môže byť skvelým rodinným zážitkom, kde sa všetci môžu zapojiť do procesu prípravy a vytvárania jedla spoločne.
 • Zachovanie tradícií: Príprava domáceho pečiva môže byť aj súčasťou rodinných alebo kultúrnych tradícií. Ľudia si môžu spomínať na prípravu donutov s rodičmi alebo starými rodičmi a pokračovať v týchto tradíciách vlastným spôsobom so svojimi potomkami.
 • Jednoduché recepty: Existuje mnoho jednoduchých receptov na domáce donuty, ktoré si môže vyskúšať aj začiatočník v kuchyni. Týmto spôsobom sa môžu ľudia učiť variť a skúšať nové recepty.
 • Zdravotné aspekty: Pri domácej príprave je tiež možné prispôsobiť recept, aby bol zdravší, s menším obsahom cukru alebo použitím alternatívnych ingrediencií. To môže pritiahnuť tých, ktorí dbajú na svoje stravovacie návyky.

Celkovo vzaté, kombinácia jedinečnej chuti, kreativity pri príprave a zážitku z rodinnej alebo individuálnej prípravy prispieva k popularite domácich donutov.

Tipy na recepty

Na internetových stránkach s receptami nájdete aj iné druhy ako je ten klasický recept na domáce donuty. Tu sú niektoré z nich:

 • Beignet: Beignet je tradičný francúzsky koláčik, ktorý je hlboko vyprážaný a obvykle posypaný práškovým cukrom. Má tvar štvorca alebo obdĺžnika.
 • Cake Donut: Cake donut je hustejší a krehkejší typ donutu, ktorý sa vyrába z kysnutého cesta. Má charakteristickú štruktúru a môže byť zdobený rôznymi polevami.
 • Glazed Donut: Glazed donut je klasický kysnutý donut pokrytý lesklou glazúrou, ktorá môže byť vanilková, čokoládová alebo farebná. Tento typ donutu je jedným z najpopulárnejších.
 • Jelly-Filled Donut:Tieto donuty sú plnené ovocnou želé, často malinovou alebo jahodovou. Majú kysnutý tvar a sú posypané cukrom alebo glazúrou.
 • Boston Cream Donut: Tento donut je plnený vanilkovým krémom a pokrytý čokoládovou polevou. Jeho chuť pripomína bostonský koláč.
 • Twist Donut: Twist donut má tvar vrkoča alebo zdvojený tvar. Tento typ donutu môže byť kysnutý alebo vyrobený z cesta podobného kysnutému cestu.
 • Cronut: Ide o kombináciou croissantu a donutu. Je vyrobený z kysnutého cesta, ale je tiež vrstvený ako croissant. Cronuty môžu mať rôzne náplne a polevy.
 • Long John: Toto je podlhovastý donut, ktorý môže byť naplnený smotanou alebo želé a pokrytý rôznymi polevami.
 • Old-Fashioned Donut: Tento donut má rustikálny vzhľad a je obvykle vyrobený z cesta podobného koláčovému cestu. Má charakteristický tvar a textúru.
 • Filled Donut: Filled donut môže byť plnený rôznymi náplňami, vrátane vanilkového krému, čokolády, orechového krému a ďalších.

Tieto sú len niektoré z mnohých typov donutov, ktoré sa môžu líšiť podľa krajiny, regiónu a preferencií pekárov. Skúste aj náš recept na vajíčkovú pomazánku. A tu je zase recept na mäkké medovníky.

Ingrediencie

Postup receptu

Zohrejeme 20 ml mlieka, pridáme 1 PL cukru a kocku droždia. Necháme kvasiť približne 10 minút na teplom mieste.

Domáce donuty. Foto : Denča

Do misky pridáme pripravený kvások, mlieko, vodu, vajíčka a múku. Mixujeme približne 2 minúty. Postupne pridávame kryštálový cukor a soľ. Do cesta dáme studené maslo (najlepšie je nakrájať ho na plátky a postupne pridávať do cesta, aby sa zapracovalo). Správne vypracované cesto je pružné a hladké.

Domáce donuty. Foto : Denča

3Vymiesené cesto prikryjeme a necháme kysnúť na teplom mieste, až kým zdvojnásobí svoj objem. Po vykysnutí ho vyvaľkáme, pohárom vykrajujeme kruhy a do nich robíme malé dierky. Necháme ich na doske podkysnúť ešte pol hodinu.

Domáce donuty. Foto : Denča

4Domáce donuty vyprážame na rozpálenom oleji do zlatista z oboch strán. Ukladáme na papierovú utierku, aby sme ich zbavili prebytočného oleja.

Domáce donuty. Foto : Denča

5Vo vodnom kúpeli rozpustíme čokoládu, v ktorej namáčame vychladnuté domáce donuty. Podľa chuti ich ešte dozdobíme.

Domáce donuty. Foto : Denča
Bon appétit! Domáce donuty sú hotové.

Dobrú chuť, váše domáce donuty sú hotové. Skúste aj náš recept na vianočnú kapustnicu.

Videorecept

Domáce donuty – čo k nim podávať?

Pripravovať jedlo ku domácim donutom môže byť zábavným a kreatívnym procesom. Tu je niekoľko nápadov na to, čo môžete podávať ku domácim donutom :

Sladké omáčky: Čokoládová omáčka, jahodová omáčka, vanilkový krém,

Orechy a ovocie: Hrozienka, kandizovaný ananás, mandle, vlašské orechy,

Zmrzlina: Vanilková, čokoládová, jahodová,

Šľahačka a poleva: Šľahačka s karamelovou polevou, šľahačka s orechovou polevou,

Ovocné šaláty: Jahodový šalát s mätou, ananásový šalát s kokosom,

Kyslé prílohy: Čerstvé maliny alebo jahody, citrónový zábal,

Exotické príchute: Mango salsa, avokádový krém,

Káva alebo čaj: Káva s mliekom alebo smotanou, Čaj s citrónom a medom

Alkoholické nápoje (pre dospelých): Víno, šampanské alebo rôzne likéry

Pamätajte, že výber príloh závisí na vašich preferenciách. Môžete experimentovať s rôznymi kombináciami a vytvoriť svoje vlastné originálne recepty.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu