Čas prípravy: 1 hodina 40 minút
Čas tepelnej úpravy: 40 minút
Počet porcií: 24
 

Čo je lepšie ako domáce nadýchané žemle posypané sezamom. Upečte si ich s nami podľa nášho originálneho receptu a na kupované zabudnete, pretože tie domáce sú oveľa chutnejšie. 

Domáce žemle 

Upiecť si doma vlastné pečivo, to je niečo na nezaplatenie. Tá vôňa, krehkosť, čerstvosť, chrumkavé kúsky sa priam rozplývajú na jazyku. Ak si doma skúsite pripraviť vlastné pečivo, napríklad v tvare žemlí, budete to robiť znova a znova. Každú vami upečenú žemľu si vychutnáte buď len tak s maslom alebo obloženú všelijakými dobrotami, prípadne sa hodia aj do domácich burgerov. Neodmysliteľným je však sezam na povrchu, ktorý dodáva originálnu chuť a krásny výzor.

Domáce žemle majú mnoho variantov a v každom regióne sa môžu líšiť tvarom, veľkosťou a aj spôsobom prípravy. Základná ingrediencia na domáce žemle je múka, ktorá môže byť pšeničná, celozrnná alebo iná podľa preferencií pekára. K tejto múke sa pridáva voda, droždie, soľ a cukor. Tieto ingrediencie sa miešajú a vypracujú na hladké cesto, ktoré sa necháva kysnúť. Po vykysnutí sa cesto tvaruje do tvaru žemle a pečie sa v rúre.

V niektorých prípadoch sa na povrchu domácich žemlí používa vajíčko alebo maslo na získanie chrumkavejšieho a lesklejšieho vzhľadu. Mnohí ľudia si pridávajú aj semienka (ako napríklad sezamové semienka) alebo kôru z citrusov do cesta, aby poskytli dodatočnú chuť a textúru.

Domáce žemle majú široké využitie. Často sa podávajú ako súčasť raňajok, sendvičov alebo ako príloha k polievkam a hlavným jedlám. Môžu byť naplnené rôznymi ingredienciami, ako je napríklad mäso, syr, zelenina alebo džemy, aby sa vytvoril sýty a chutný pokrm.

V každom prípade majú domáce žemle jedinečnú chuť a vôňu, ktorú je ťažké dosiahnuť s kúpenými pečivami. Pekársky proces a čerstvé ingrediencie, ktoré sa používajú pri príprave domácich žemlí, vytvárajú vynikajúci produkt, ktorý si mnoho ľudí obľúbi.

Tipy na zdravé domáce žemle

Ak hľadáte tipy na zdravé domáce žemle, tu je niekoľko nápadov, ako ich pripraviť s ohľadom na zdravie:

  1. Použite celozrnnú múku: Namiesto bežnej bielej múky môžete použiť celozrnnú múku, ktorá je bohatá na vlákninu a živiny. Celozrnná múka pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi stabilnú a poskytuje dlhotrvajúci pocit sýtosti.

  2. Prírodné sladidlo: Nahradiť časť cukru prírodným sladidlom, ako napríklad med, javorový sirup alebo kokosový cukor, môže zvýšiť nutričnú hodnotu žemlí a zároveň pridať prírodnú sladkosť.

  3. Pridajte semienka a orechy: Semienka a orechy sú bohaté na zdravé tuky, vlákninu a živiny. Pridajte do cesta napríklad sezamové semienka, ľanové semienka, slnečnicové semienka, vlašské orechy alebo mandle, aby ste zvýšili nutričnú hodnotu a textúru žemlí.

  4. Minimalizujte množstvo soli: Snažte sa minimalizovať množstvo soli v recepte. Nadmerná konzumácia soli môže byť spojená so zdravotnými problémami, ako je vysoký krvný tlak. Ak chcete dodatočnú chuť, môžete vyskúšať pridať bylinky alebo korenie do cesta.

  5. Vyrobte si domáci kvas: Ak ste zručný a máte čas, môžete si vyrobiť vlastný domáci kvas. Kvas je prirodzený spôsob kysnutia cesta a môže mať prospešné účinky na trávenie a vstrebávanie živín.

Tieto tipy vám pomôžu pripraviť zdravšie varianty domácich žemlí. Vyskúšajte si podľa našich receptov pripraviť aj domáci chrumkavý chlieb alebo najlepšie domáce rožky. Vyskúšajte aj náš recept na chrumkavé bagety.

Ingrediencie 

  • 750 g hladká múka špeciál,
  • 1 ks sušené droždie,
  • 3,5 dcl vlažné mlieko,
  • 2 ČL soľ,
  • 30 g maslo,
  • 2 PL olivový olej,
  • 2 ČL cukor,
  • sezam na posypanie,

Postup receptu 

1Nachystáme si kvások. V troche mlieka necháme vykysnúť droždie.

Necháme vykysnúť. Foto - Slávka

2Pridáme múku, zvyšok mlieka.

Pridáme múku a droždie. Foto - Slávka

3Tiež maslo, olej, soľ, cukor a dôkladne premiešame. Necháme kysnúť asi hodinu.

Pridáme zvyšné ingrediencie. Foto - Slávka

4Po hodine dáme cesto na pomúčenú dosku a jemne ručne povyťahujeme.

Necháme kysnúť. Foto - Slávka

5Povykrajujeme pečivá v tvare žemle. Dáme na papier na pečenie. Ešte chvíľu necháme nakysnúť.

Dáme na dosku. Foto - Slávka

6

Na každú nakrojíme krížik. Povrch posypeme sezamom a pečieme na 200°C asi 20 minút. Nám to vyšlo na dva plechy. Žemle môžeme podávať aj ako burgre s hovädzím mäsom alebo s domáci hranolčekmi

Vykrajujeme. Foto - Slávka

Domáce žemle sú hotové, prajeme vám dobrú chuť. Máme pre vás aj recepty na tie najlepšie nátierky na žemle z webu Ženy v meste, vyskúšajte ich.

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu