Zemiakové lokše
Domáce jedlá sú jednoducho na nezaplatenie. K jedným z tradičných domácich jedál patria aj zemiakové lokše, ktoré sú vynikajúce na slano s pečenou husou a dusenou kapustou alebo na sladko s lekvárom, makom alebo iba s cukrom. Hotové lokše sa zvyknúť potierať opraženým maslom alebo masťou, čo im dodá na chuti. Po vychladnutí a bez mastenia si ich môžete pokojne aj zamraziť a vytiahnuť neskôr. Pripravte si s nami tradičné zemiakové lokše.
Zemiakové lokše sú tradičným jedlom vo viacerých krajinách strednej a východnej Európy, najmä na Slovensku, Česku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku a Rumunsku. Mnohí zahraniční návštevníci si ich zamieňajú s haluškami, ale sú to dva odlišné jedlá. Lokše sú veľké, tenké, placky vyrobené zo zemiakového cesta, zatiaľ čo halušky sú malé, krútene guľôčky, ktoré sa pripravujú z cesta na báze zemiakov a múky.
Lokše sú často podávané ako príloha k mäsu, najmä ku grilovanej klobáse, pečenému mäsu. Môžu sa tiež podávať s kyslou kapustou alebo inými prílohami. Existuje mnoho variácií receptov na zemiakové lokše. Napríklad sa môžu plniť zemiakovým pyré, tvarohom, syrom, slaninou alebo inými náplňami.
V mnohých regiónoch sa lokše pripravujú na špeciálne príležitosti a sviatky, ako sú Vianoce, alebo na oslavu tradičných podujatí. Okrem tradičných receptov sa stále viac objavuje množstvo moderných variantov zemiakových lokší, ktoré zahŕňajú rôzne ingrediencie a nové spôsoby podávania. Skvelé je aj to, že ak zostane po príprave zemiakových lokší nejaké cesto, môžete ho skladovať v chladničke niekoľko dní a použiť ho neskôr.
Skvele sa k nim hodí dusená červená kapusta a výborná pečená hus.
História lokší
História zemiakových lokší má hlboké korene v kuchyni strednej a východnej Európy, predovšetkým v regiónoch, kde sa zemiaky stali jednou z hlavných poľnohospodárskych plodín.
Zemiaky boli do Európy dovezené zo Severnej a Južnej Ameriky počas doby objavov a osídľovania. V 16. storočí sa zemiaky začali pestovať v strednej Európe, predovšetkým v krajinách dnešného Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska. Počas tohto obdobia boli zemiaky významnou súčasťou stravy v týchto regiónoch a stali sa dôležitým zdrojom potravy pre miestne obyvateľstvo.
Zemiakové lokše, ako ich poznáme dnes, vznikli pravdepodobne ako jednoduchá, lacná a sýta potrava pre poľnohospodárov a chudobnejšie vrstvy obyvateľstva. Surové zemiaky sa nastrúhali a zmiešali s múkou, a tak vzniklo cesto, ktoré sa mohlo dlhšie skladovať a poskytovalo počas ťažkých období potravu pre rodiny.
Lokše sa stali typickým jedlom, ktoré je súčasťou miestnych tradícií a kultúr. Ich príprava a konzumácia sa často spája so sviatkami a slávnostnými príležitosťami, ako sú Vianoce, svadby alebo dedinské festivaly. Počas týchto príležitostí sa často podávajú ako súčasť bohatej hostiny.
Postupom času sa zemiakové lokše rozšírili do rôznych regiónov a stali sa neodmysliteľnou súčasťou národnej kuchyne mnohých stredoeurópskych krajín. Napriek tomu si dodnes udržujú svoju tradičnú podobu, a tak sú obľúbenou pochúťkou a prílohou v mnohých rodinách.
Dnes sú zemiakové lokše nadčasovým pokrmom, ktorý sa v rôznych podobách objavuje v reštauráciách a domácnostiach nielen v Európe, ale aj po celom svete, čím si udržujú svoje miesto v globálnej gastronómii.
Vyskúšajte aj iné naše tradičné recepty, napríklad na hŕstkovú polievku, domácu žemľovku alebo strapačky s kyslou kapustou.
Ingrediencie
- 600 g zemiaky uvarené v šupke,
- cca 200 g hladká (špaldová) múka,
- štipka soli
Postup receptu
1
Začneme varením zemiakov, ktoré si uvaríme v šupke, bude to trvať asi 20 minút. Následne ich necháme dobre vychladnúť. Po vychladnutí ich nastrúhame najemno, roztlačíme alebo aj pomelieme. Pridáme k nim hladkú múku a štipku soli.
2 Z týchto surovín si vymiešame elastické cesto. Múku vám odporúčame pridávať postupne podľa potreby, záleží to na druhu zemiakov, koľko múky pohltia.
3
Nové zemiaky nie sú veľmi vhodné na prípravu lokší. Cesto z nových zemiakov má tendenciu rednúť, čo by mohlo skomplikovať prípravu lokší. Na druhú stranu, ak by sme si vypracovali príliš tuhé cesto, lokši by boli tvrdšie. Teraz si z cesta urobíme dlhší valec (niečo ako knedľu) a nakrájame ho na hrubšie kolieska.
4Každé takéto koliesko vyvaľkáme natenko, približne na 2 – 3 mm. Pomáhame si pritom múkou, aby sa lokše nelepili na dosku. Veľkosť lokší záleží od veľkosti panvice. Pečenie už potom ide veľmi rýchlo.
5
Zemiakové lokše pečieme na rozohriatej panvici bez pridania tuku, z každej strany, pokiaľ nebudú mať hnedé škvrny. Panvicu priebežne čistíme od múky servítkou.
Tip na záver: Tradičné zemiakové lokše si môžete pripraviť aj zo zvyšných dusených zemiakov alebo zemiakovej kaše. Avšak pred prípravou musia byť poriadne roztlačené. Múku pridáme podľa potreby, aby nám nevzniklo až príliš elastické cesto.
Zemiakové lokše sa vám, veríme, podarili. Vyskúšajte si tiež pripraviť aj skvelé babičkine kapustníky podľa portálu Ženy v meste. A tu je recept na tradičný balkánsky Burek. Vyskúšajte aj recept na cesto na langoše z chladničky.