Čas prípravy: 65 minút
Čas pečenia: 30 minút
Počet porcií: 5 porcií
 

Vyskúšajte slaný pravý burek, pečivo plnené syrom a smotanou. Krásne vonia, ťahané cesto krásne chrumká.

Burek

Toto tradičné jedlo má svoje korene v balkánskej kuchyni a krajinách Blízskeho východu. Balkánska kuchyňa je ovplyvnená rôznymi kultúrami a národmi, ktoré prechádzali touto oblasťou v priebehu histórie.

Jeho pôvod sa často spája s Osmanskou ríšou, ktorá ovládala veľkú časť Balkánu počas 14. až 19. storočia. Osmanská kuchyňa spojená s dnešným Tureckom priniesla do regiónu rôzne jedlá, a burek je jedným z nich. Je však dôležité poznamenať, že sa konkrétne spája aj s inými krajinami Balkánskeho regiónu, ako sú Bosna a Hercegovina, Chorvátsko a Srbsko.

Burek je v podstate plnený koláč s vrstvou cesta a medzi ktorými je plnka, často z mletého hovädzieho alebo jahňacieho mäsa, syra, zeleniny alebo zmesi týchto ingrediencií. Cesto na burek sa robí z tenkého cesta, ktoré je potom vrstvené a naplnené plnkou. Často sa pečie vo forme veľkého koláča, ktorý sa potom krája na porcie a podáva sa ako hlavné jedlo alebo ako snack.

V krajinách bývalej Juhoslávie sa burek stal obľúbeným jedlom a je bežne dostupný v reštauráciách, pekárňach a rôznych stravovacích zariadeniach. Je to jedlo, ktoré sa konzumuje počas celej dňa, nielen na raňajky, ale aj na obed alebo večeru. V súčasnosti existuje mnoho variant, ktoré zahŕňajú rôzne druhy plniek a variácie v spôsobe prípravy cesta.

Pre Slovincov je nielen jedlom, ale aj súčasťou ich kultúry a tradícií. Je to jedno z jedál, ktoré si ľudia radi užívajú v príjemnej spoločnosti rodiny a priateľov.

Mnohé variácie

Existuje niekoľko variácií tohto jedla, ktoré sú populárne aj na Slovensku. Tu sú niektoré z nich:

  • Mäsový: Táto variácia je plnená mletým mäsom, často hovädzím alebo bravčovým. Mäso sa najčastejšie dusí alebo opeká s cibuľou a korením, a potom sa používa ako plnka do bureku.
  • Syrový: Syrový burek je plnený rôznymi druhmi syra, ako je feta, bryndza alebo tvaroh. Syr sa pomelie alebo nakrája na malé kúsky a potom sa použije ako plnka medzi vrstvami cesta.
  • Zeleninový: Táto variácia je ideálna pre vegetariánov a vegánov. Plnka je vytvorená z rôznych druhov zeleniny, ako sú zemiaky, kapusta, cibuľa, paprika a špenát. Zelenina sa najskôr orestuje alebo dusí, a potom sa použije do bureku.
  • Sladký burek: Plnka je zvyčajne vyrobená z nasekaného ovocia, ako sú jablká, hrušky, marhule alebo čerešne. Ovocie sa ochutí cukrom a korením, a potom sa použije ako plnka do bureku.

Každá rodina alebo reštaurácia môže mať svoj vlastný recept a prispôsobiť si ho svojim preferenciám a chuťovým požiadavkám. Tu je náš recept.

Pozrite si aj ďalšie recepty z nášho webu Chutné recepty: domáci chlieb, banánová roláda, tzatziki omáčka. Tu je zase recept na pečené gaštany.

Vyskúšajte aj náš recept na chrumkavé bagety. Tu je aj syrová roláda bez vaľkania. Vyskúšajte aj recept na cesto na langoše z chladničky. Podobne máme overený recept aj na kapustníky.

Ingrediencie

  • 450 g hladkej múky,
  • 270 ml vody,
  • 1 čajová lyžička soli,
  • 3 polievkové lyžice oleja, môže byť slnečnicový alebo olivový,
  • 3 polievkové lyžice kyslej smotany,
  • 200 g balkánskeho syra,
  • 30 dkg masla,

Postup receptu

1Do misy dáme múku, vodu, soľ a olej a všetko spolu vymiešame. Môžeme použiť robot alebo varešku.

cesto vymiešame, Foto - Kristýna

2Cesto prerobíme na tanier, pokvapkáme troškou oleja a prikryjeme sáčkom alebo potravinovou fóliou a dáme na 1 hodinu do chladničky.

cesto dáme do chladničky, Foto - Kristýna

3Na pomúčenej doske roztiahneme cesto do obdĺžnika a potrieme jemnou vrstvou smotany. Syr nadrobíme rukami a rovnomerne pridáme na smotanu.

syr rozdrobíme, Foto - Kristýna

4Polovičku cesta zrolujeme, v polovici odkrojíme a uložíme do tvaru slimáka na papier na pečenie na plech. Druhú polovičku zrolujeme rovnako ako prvú a napojíme na slimáka.

cesto zrolujeme do slimáka, Foto - Kristýna

5

Burek dáme piecť do vopred vyhriatej rúry na 220 stupňov na 20 minút. Potom vytiahneme, dáme plátky masla a dáme ešte na 10 minút piecť.

Burek dáme piecť, Foto - KristýnaPrajeme vám dobrú chuť! Vyskúšajte aj náš recept na slaný cuketový koláč, alebo oškvarkové pagáče.

Videorecept

Môže sa burek zmraziť?

Áno, burek sa dá zamraziť pred alebo po upečení. Ak ho zamrazíte pred upečením, môžete ho neskôr piecť priamo z mrazničky bez potreby rozmrazovania. Ak ho upiecete a následne zamrazíte, je dobré ho pred podávaním rozmraziť a potom znova ohriať v rúre, aby bol teplý a chrumkavý. Uistite sa, že je dobre zabalený v mrazuvzdornom obale alebo vo fólii, aby sa predišlo vysušeniu alebo vzniku mrazových kvapiek.

Môžem burek pripraviť vopred a piecť neskôr?

Áno, môžete si ho pripraviť vopred a nechať ho v chladničke pokrytý plastovou fóliou alebo čistou utierkou, a potom ho upiecť neskôr. Toto je ideálne, ak chcete mať všetko pripravené pre hosťov alebo ak chcete šetriť čas. Pred pečením by ste mali tento koláč nechať aklimatizovať na izbovú teplotu približne 30 minút a potom ho piecť podľa pokynov v recepte.

Ako dlho ho môžem skladovať upečený?

Upečený burek by sa mal skladovať v chladničke a je najlepší, keď sa skonzumuje do 2-3 dní. Pokiaľ je správne uložený v tesne uzatvorenej nádobe alebo dobre zabalený v plastovej fólii, môže vydržať až 5 dní, ale postupne môže strácať svoju chrumkavosť. Ak ho plánujete jesť neskôr, môžete ho tiež znova zohriať v rúre, aby bol znovu chrumkavý.

1 komentár

  1. Slovo burek sa použiva len a len pre burek z mesom, a ostatne se volaju: sirnica, zeljanica, krompiruša a tak.
    Burek se v zasade robi z hovedzeho mäsa a nigdi nigdi z bravčoveho.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu