18x hlasované

 
Čas prípravy: 15 minút,
Tepelná úprava: 15 minút,
Počet porcií: 4,
 

Fantastická strúhaná cuketa na panvici je naozaj dokonalou prílohou. Vyskúšajte výborný recept ako si cuketu doma pripraviť za pár minút. Lacný a chutný recept.

Cuketa na panvici

Máte doma cuketu a neviete čo s ňou? Máme pre vás recept na najlepšiu strúhanú cuketu na panvici podávanú ako prílohu k hlavnému jedlu. Vyskúšajte, zamilujete si ju.

Vďaka svojim vlastnostiam je príloha z cukety dobrou voľbou pre tých, ktorí sa zaujímajú o zdravú stravu alebo chcú jednoducho pridať viac zeleniny do svojho jedálnička.

Výborná príloha, ktorou určite je cuketa na panvici, je dobrý nápad hneď z niekoľkých ďalších dôvodov:

  • Nutričná hodnota: Cuketa je nízkokalorická a obsahuje vysoké množstvo vlákniny, vitamínov a minerálov. Je bohatá na vitamíny A, C, K, B6 a kyselinu listovú, ako aj minerály ako draslík a horčík. Cuketa na panvici ako príloha je teda výživná a zdravá voľba, ktorá pridáva hodnotné živiny do jedál.
  • Nízký obsah sacharidov: Cuketa je relatívne nízkosacharidová zelenina, čo ju robí vhodnou prílohou pre ľudí, ktorí sa snažia o obmedzenie príjmu sacharidov. Je to tiež vhodná alternatíva pre tých, ktorí preferujú nízkosacharidovú stravéu alebo majú cukrovku.
  • Všestrannosť: Cuketa je veľmi všestranná zelenina, ktorú možno pripraviť rôznymi spôsobmi. Môže sa grilovať, pražiť, dusiť, zapiecť alebo použiť ako základ pre polievky a omáčky. Cuketa na panvici je len jednou z možností. Jej mierne, neutrálna chuť umožňuje, aby sa dobre kombinovala s rôznymi prísadami a koreninami.
  • Textúra: Cuketa má príjemnú konzistenciu, ktorá sa môže meniť v závislosti od spôsobu prípravy. Môže byť krásne mäkká a krehká alebo pevnejšia a chrumkavá, čo ju robí zaujímavou prílohou v jedle. Mnohí ľudia ocenia jej šťavnatosť a jemnú štruktúru.
  • Ľahkosť trávenia: Cuketa na panvici je ľahko stráviteľná, čo je pre niektorých ľudí veľkou výhodou. Je mäkká a obsahuje vysoké množstvo vody, čo môže pomôcť udržiavať hydratáciu a zdravú tráviacu funkciu.

Aké je história cukety?

Cuketa, známa vo svete aj ako zucchini, má svoje korene v Mexiku, kde bola pestovaná už pred tisícročiami. Cez Strednú a Južnú Ameriku sa postupne dostala do Európy a iných častí sveta počas koloniálnej éry. V dnešnej dobe je populárnou zeleninou po celom svete.

Patrí do rodiny tekvicovitých rastlín a je blízkym príbuzným tekvice. Je to jednoročná rastlina s plazivými stonkami a veľkými, širokými listami.

Plody cukety majú rôzne tvary a veľkosti, od malých a valcovitých po veľké a guľovité. Sú bohaté na vodu a majú jemnú, mierne sladkastú chuť.

Jej mierne sladká chuť a jemná textúra sa dobre kombinuje s rôznymi prísadami a korením. Je tiež vhodná pre tých, ktorí dbajú na stravu s nízkym obsahom uhľohydrátov alebo potrebujú alternatívu klasických cestovín.

Jej nízky obsah kalórií a sacharidov ju robia vhodnou voľbou pre tých, ktorí chcú udržať si zdravú hmotnosť alebo upraviť svoju stravu.

Cuketa na panvici je zároveň cenovo a ľahko dostupná a mnohostranne využiteľná zelenina, ktorá môže prispieť k vyváženej strave a zdraviu. Je obľúbená pre svoje chuťové vlastnosti, výživové hodnoty a flexibilitu pri príprave jedál.

Prečo je dobré jesť cuketu?

Je to nízkokalorická zelenina s vysokým obsahom vlákniny, vitamínov a minerálov. Obsahuje vitamíny A, C a K, ako aj draslík, horčík a ďalšie dôležité živiny.

Vďaka svojmu vysokému obsahu vlákniny môže podporovať zdravie tráviaceho systému a regulovať hladinu cukru v krvi. Cuketa tiež obsahuje antioxidanty, ktoré môžu chrániť telo pred voľnými radikálmi a podporovať zdravie srdca.

Cuketa tiež obsahuje antioxidanty, ktoré môžu prispievať k ochrane organizmu pred voľnými radikálmi. Okrem svojich výživových výhod je nielen cuketa na panvici atraktívna aj preto, že sa dá pripraviť rôznymi spôsobmi.

Môže sa napríklad použiť do cuketových polievok, šalátov, cestovín a ďalších jedál. Cuketa na panvici je len jedným z desiatok možných spôsobov, ako si ju doma pripraviť.

Navyše, nízky obsah kalórií a vysoký obsah vody robia cuketu na panvici vhodnou voľbou pre tých, ktorí sa snažia udržiavať si zdravú hmotnosť.

Vyskúšajte aj náš recept na bravčové karé alebo na pečený losos v rúre. Tu je zapekaná cuketa s mletým mäsom alebo chrumkavá cuketa ako príloha bez vareniaTu sú recepty ako spracovať cuketu na zimu. A tu je recept ako sa pripravuje pečená cuketa so syrom.

Ingrediencie

Postup receptu na strúhanú cuketu na panvici

1Menšie cukety umyjeme, aj so šupkou nastrúhame na hrubšie rezančeky. Ak máme cuketu väčšiu, s tvrdou šupkou, cuketu ošúpeme, striedku odstránime a nastrúhame.

cuketu nastrúhame na rezančeky, Foto - Martina

2Cibuľu očistíme, nakrájame nadrobno. Na oleji a masle ju orestujeme do sklovita. Pridáme cuketu a korenie podľa chuti – soľ, korenie, papriku, kurkumu, rascu.

pridáme korenie podľa chuti, Foto - Martina

3Cuketu na panvici orestujeme. Tak pridáme aj roztlačený alebo nastrúhaný cesnak podľa chuti. Ak cesnak neobľubujete, môžete ho aj vynechať. Cuketu restujeme do polomäkka.

pridáme cesnak, Foto - Martina

4Cuketu restujeme zopár minút, aby sa odparila tekutina, ale zároveň ostala polomäkká. Keď je cuketa príliš vodnatá, po nastrúhaní ju jemne osolíme a vytlačíme od vody.

cuketu restujeme zopár minút, Foto - Martina

5Takto pripravená cuketa na panvici je vynikajúcou prílohou k rôznym druhom mäsa, pečenému aj grilovanému. Je vhodné si cuketu pripraviť ako prílohu napríklad vtedy, ak si k nej pripravíte veľmi kalorické hlavné jedlo.

Cuketa na panvici je hotová - výbornú prílohu máme na stole. Foto - Nela
Cuketa na panvici je hotová – výbornú prílohu máme na stole. Foto – Nela

Tip na záver: Ak máte radi pálivé, môžete pridať aj mletú pálivú papriku alebo chilli korenie. Cuketa na panvici bude tiež výborná. Dobrú chuť ! A tu je cuketa na plechu.

Videorecept

Aká cuketa je najlepšia?

Výber najlepšej cukety závisí od preferencií jednotlivca a od toho, ako ju chcete použiť. Cukety sa líšia veľkosťou, tvarom a farbou. Tu je niekoľko bežných typov cukiet:

Zelená cuketa: Toto je najbežnejší typ cukety, ktorý má hladkú, zelenú pokožku a jemnú chuť. Je vynikajúca na grilovanie, dusenie, pečenie a použitie v rôznych jedlách.

Žltá cuketa: Tento typ cukety má žltú pokožku a je mierne sladšia ako zelená cuketa. Má podobné využitie ako zelená cuketa a môže pridať farebnú rozmanitosť do vašich jedál.

Cuketa s tmavou pokožkou: Niektoré odrody cukety majú tmavú, takmer čiernu pokožku. Tieto cukety majú väčšinou intenzívnejšiu chuť a sú vhodné na prípravu pečených alebo grilovaných jedál.

Cuketové kvety: Okrem samotných plodov cukety môžete využiť aj ich kvety. Cuketové kvety sú jedlé a často sa používajú na plnenie, smaženie alebo pridávanie do šalátov.

Pri výbere cukety sa odporúča vybrať si čerstvé, pevné plody bez viditeľných poškodení. Každý typ cukety má svoje vlastné charakteristiky a chuťové vlastnosti, takže je to aj o osobných preferenciách. Skúste rôzne typy cukiet a objavte, ktorý sa vám najviac páči a aký je pre vás najlepší vo vašich receptoch.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu