Cuketa patrí k najzdravším druhom zeleniny. Zbierame tie najlepšie recepty, v ktorých práve cuketu využijete.
V slovenských kuchyniach má svoje pevné miesto, lebo je dostupná, nenáročná a rýchla na prípravu. Je plná živín, vitamínov a minerálov.
Cuketové recepty
Rovnako ju počas celého roka vieme bez problémov a pomerne lacno kúpiť aj v supermarketoch.
Cuketa vplýva na činnosť obličiek odvodňuje a zároveň detoxikuje, pomáha pri liečbe reumatizmu, dne a cukrovke, zlepšuje činnosť mozgu pôsobí upokojujúco má antibakteriálne účinky, prospieva ľudom s vysokým krvným tlakom a cholesterolom, odporúča sa pri srdcovo-cievnych ochoreniach, je výborná pri tráviacich ťažkostiach, zlepšuje totiž pohyblivosť čriev priaznivo vplýva na imunitný systém ak chceme schudnúť, mali by sme sa s ňou kamarátiť.
Do našich končín prišla s kolumbovskými výpravami z Ameriky. Do dnešnej podoby ju umelo vyšľachtili z iných odrôd v Taliansku. Z talianskeho zucchine pochádza aj jej slovenský názov cukina, alebo cuketa.
Recepty z cukety
Veľkým benefitom cukety je jej rýchle a jednoduché pestovanie. Môžeme si ju predpestovať ako sadeničku, alebo semienka vysiať priamo do záhonu. Darí sa jej aj na balkóne. Prvú úrodu môžeme zbierať zhruba za dva mesiace od výsevu. Plody cukety zberáme priebežne, nenechávame ich prerastať. Mladé cukety chutia najlepšie.
Skladujú sa iba vyzreté plody, tie, ktoré už nerastú. Cuketu od stonky odrežeme, miesto rezu necháme dobre zaschnúť. Dbáme aj na to, aby sa neporušila šupka. Potom ich skladujeme na suchom a chladnom mieste. Ak nie sú cukety dostatočne vyzreté, behom niekoľkých týždňov zhnijú. V dobre vetranej pivnici vydržia až do februára budúceho roka. Mladá cuketa je vhodná na rýchly konzum, nie na dlhodobé skladovanie.
Na webe chutné recepty ponúkame tie najlepšie recepty v ktorých cuketu využijete. Pripravte si s nami napríklad chutný cuketový prívarok. alebo chutnú cuketovú polievku.
Ak ste u nás nenašli čo ste hľadali, skúste aj cuketové recepty na webe ženyvmeste.sk.