Pravá kuracia živánska na jednom plechu. Pripraviť si ju môžete aj z bravčového mäsa a len za 15 minút. Pečie sa dlhšie, takže si k nej môžete medzitým uvariť nejakú polievku. Kuracia živánska podľa receptu portálu Chutné recepty.
Kuracia živánska
Živánska z kuracieho alebo bravčového mäsa je mimoriadne obľúbená. Príprava je naozaj rýchla, takže ju zvládne aj úplný začiatočník. Ak máte dilemu, čo uvariť na obed, živánska je skvelý nápad. Je to chutné, sýte a nenáročné jedlo, ktorému sa potešia aj deti. Pripraviť si k nej môžete napríklad hŕstkovú polievku alebo kyslú fazuľovú. Máme pre vás overený recept na fantastickú živánsku.
Živánska je tradičné jedlo, ktoré pochádza z niekoľkých regiónov, najmä zo Slovenska. Môže sa však podobne variť aj v iných krajoch s rôznymi variantami. Základom živánskej je mäso (často hovädzie, kuracie alebo bravčové), zemiaky a rôzne druhy zeleniny, ako sú mrkva, cibuľa, paprika, paradajky a podobne. Niektoré recepty môžu obsahovať aj huby a iné zeleninové ingrediencie.
Ingrediencie sa zvyčajne nakrájajú na menšie kúsky a zmiešajú spolu. Potom sa položia na plech s alobalom, opečú v peci alebo rúre, a doba pečenia závisí od hrúbky a druhu mäsa použitého v recepte. Živánska môže byť dochucovaná rôznymi koreninami a bylinkami podľa chuti, čo jej dodáva charakteristickú chuť a arómu.
Každý kuchár môže mať svoj vlastný recept a prispôsobiť živánsku podľa preferencií a dostupných surovín. Preto sa môžu recepty líšiť od rodiny k rodine a od regiónu k regiónu. Hotová živánska sa zvyčajne podáva ako celok na plechu a hostia si postupne naberajú. Má to svoje čaro a atmosféru.
Ak ste milovníkom tradičných jedál, pripravte si napríklad aj koložvarskú kapustu, bravčový špíz alebo zemiakové lokše.
História živánskej
Pôvod a presná história jedla s názvom „živánska“ sú pomerne ťažko určiteľné, pretože tradičné jedlá sa často vyvíjali v rámci miestnych komunít bez písomných záznamov. Živánska je predovšetkým tradičným slovenským jedlom, ktoré je známe najmä v niektorých regiónoch Slovenska. Môžeme predpokladať, že jeho pôvod siaha do minulosti a vznikalo ako súčasť domácej kuchyne na dedinách.
Jedlo získalo názov „živánska“ pravdepodobne v súvislosti s postupom prípravy, kde sa mäso a zelenina kombinujú a „žijú“ spolu na plechu. Ako už bolo spomenuté, živánska obsahuje mäso, zemiaky a zeleninu, a každá rodina či kuchár mohli pridať vlastné variácie a prispôsobiť jedlo miestnej chuti a dostupnosti surovín.
V histórii sa ľudia často spoliehali na lokálne suroviny, ktoré mali k dispozícii, a tak vznikali rôzne tradičné recepty, ktoré sa prenášali z generácie na generáciu. Živánska bola pravdepodobne jedným z takýchto jedál, ktoré sa vyvinuli v rámci slovenskej kultúry a kuchyne.
Dnes je živánska stále obľúbeným jedlom v slovenskej kuchyni, a pretože tradičné recepty môžu byť zapísané len ústne, môže existovať viacero variantov tohto jedla. Moderné kuchári a kuchárky môžu tiež prispôsobovať recepty a uvádzať nové chute a ingrediencie do tradičnej živánskej. A máme pre vás aj odpoveď na otázku, čo na obed cez týždeň.
Ingrediencie
- 4 ks vykostené kuracie stehno alebo bravčová krkovička, pliecko (cca 600 g),
- 6 – 8 ks zemiak strednej veľkosti,
- kúsok póru (10 cm) alebo 3 ks cibuľa strednej veľkosti,
- 2 ks mrkva strednej veľkosti,
- 1 ks mladá cuketa (20 cm),
- kúsok slaniny, klobásy,
- 3 PL olivový olej na marinádu,
- kúsok masla,
- na dochutenie: mletá červená paprika, mleté čierne korenie, celá rasca (drvená), soľ, sušené bylinky, kurkuma, čili korenie (nemusí byť)
Postup receptu
1 Začneme prípravou mäsa, ktoré umyjeme, osušíme a nakrájame na kocky. Vytvoríme si marinádu, k mäsu pridáme olivový olej a okoreníme ho. Ak máte radi pikantné koreniny, pridajte aj čili korenie. Namarinadované mäso necháme postáť v chlade. Mäso si pokojne môžete pripraviť aj deň vopred, bude tak chutnejšie.
2Ošúpeme mrkvu a zemiaky. Cuketu a pór umyjeme. Následne nakrájame zemiaky na kocky. Mrkvu a cuketu ostrúhame na tenké plátky pomocou škrabky na zemiaky. Pór alebo cibuľu nakrájame nadrobno. Nakrájame si aj slaninku – na plátky alebo kocky. Pridať môžeme aj nakrájanú klobásku, špekáčiky, čerstvé paradajky alebo papriku.
3
Všetko ochutíme a poriadne spolu zmiešame v mise. Plech vystelieme alobalom, dáme doňho všetko, čo sme spolu zmiešali v mise a plech po obvode uzavrieme ďalším alobalom, aby všetky chute ostali vo vnútri. Pokojne si môžete pripraviť aj menšie balíčky, pre každú osobu, avšak takto v celku je to jednoduchšie.
4
Živánska sa pečie pri teplote 200°C asi 1 hodinu. Po hodine skontrolujeme či sú zemiaky a mäso mäkké. Ak áno, horný alobal vezmeme preč a na živánsku pridáme plátky masla. Takto ju ešte dopekáme zvrchu dozlatista asi 10 minút.
5Živánsku môžeme servírovať priamo z pekáča a dozdobiť bylinkami. Ako príloha sa hodí čerstvý chlebík, kyslá uhorka, čerstvý šalát alebo nakladaná zelenina. Na stôl sa k živánskej hodí aj grilovaná klobáska a zelenina. Nech sa páči, živánska je hotová. Dobrú chuť!
Vyskúšajte aj recept na domáce lečo zavárané bez cibule.
Videorecept