Čas prípravy: 25 minút
Čas pečenia: 60 minút
Počet porcií: 5

Najlepší recept na zapekané zemiaky v rúre so syrom. Chrumkavé zapekané zemiaky so syrom sa podávajú so zeleninovým šalátom ako hlavné jedlo alebo ako príloha k mäsu. Bylinky im dodajú tú správnu chuť a vôňu a vy si ich budete chcieť pripravovať každý týždeň. Vyskúšajte recept portálu Chutné recepty.

Zapekané zemiaky so syrom

Máme pre vás recept na dokonalú prílohu k mäsu alebo aj ako ľahký obed, ktorý je jednoduchý na prípravu a chutí božsky. Syr v kombinácii so zemiakmi vytvára chutné kombo a bylinky použité v recepte zemiaky navyše krásne rozvoňajú. Deti si na týchto zemiakoch zaručene pochutia a nebudú jediné. Pripravte si tento chutný a nenáročný recept na zapekané zemiaky so syrom spolu s nami. 

Pre zapekané zemiaky je najlepšie použiť druhy zemiakov, ktoré majú vyšší obsah škrobu, napríklad druh Bintje, Russet alebo Yukon Gold. Tieto zemiaky sa po upečení ľahko krájajú a majú hladkú konzistenciu. Avšak celkovo platí, že doma vypestované zemiaky sú tie najlepšie. Niektorí ľudia zemiaky pred pečením ošúpu, zatiaľ čo iní preferujú neošúpané. Ošúpané zemiaky majú jemnejšiu textúru a vstrebávajú viac chuti, zatiaľ čo neošúpané majú väčší vlákninový obsah a sú zdravšou voľbou.

Klasicky sa pri zapekaných zemiakoch používa cheddarový syr, ale môžete experimentovať s rôznymi druhmi syra, ako je mozzarella, ementál, parmezán alebo gouda, aby ste dosiahli rôznorodú chuť. My sme v našom recepte použili syr eidam, ktorý taktiež chutí výborne a hodí sa na zapekanie. Okrem syra môžete do zapekaných zemiakov pridať ďalšie ingrediencie, ako je nakrájaná zelenina (cibuľa, paprika, hrášok) alebo kúsok slaniny pre intenzívnejšiu chuť.

Ak chcete urobiť zapekané zemiaky menej kalorické, môžete použiť náhradu za syr, ako je nízkotučný syr alebo kyslú smotanu, a môžete obmedziť použitie masla alebo oleja. Zapekané zemiaky so syrom sa dobre dopĺňajú so zeleninovými šalátmi, čerstvou zeleninou alebo bylinkovou omáčkou.

Vedeli ste, že…

Zemiaky sú neoddeliteľnou súčasťou takmer každého jedálnička. Konzumujeme ich občas aj denne, od detstva. Sú súčasťou mnohých receptov a dajú sa pripraviť na rôzne spôsoby. Tu je niekoľko zaujímavých informácií o nich:

 1. Pôvod zemiakov: Zemiaky pochádzajú z Južnej Ameriky, konkrétne z oblasti dnešných krajín Peru a Bolívie. Boli pestované a konzumované tisíce rokov pred tým, než sa rozšírili do zvyšku sveta.

 2. Zemiaky a hladomor: Zemiaky sa stali kľúčovým potravinovým zdrojom, ktorý zmiernil hladomor v Európe v 18. a 19. storočí. Vďaka svojej plodnosti a schopnosti rásť v rôznych podmienkach zemiaky poskytovali spoľahlivý zdroj potravy pre chudobných ľudí.

 3. Prvá plodina pestovaná vo vesmíre: Zemiaky sú hrdinami na prvom mieste, v súťaži rastlín, ktoré sa pestovali mimo našej planéty. V roku 1995 poslala NASA zemiaky na palubu vesmírnej lode Columbia a astronauti ich pestovali v laboratórnych podmienkach.

 4. Rôznorodosť druhov: Existuje viac ako 4000 druhov zemiakov, pričom každý má odlišnú veľkosť, tvar, farbu a chuť.

 5. Toxicita zelených zemiakov: Zelené miesta na zemiakoch indikujú prítomnosť jedovatého glykoalkaloidu, ktorý sa volá solanín. Ak sa konzumuje v nadmernom množstve, môže spôsobiť zažívací nepohodlie a iné nepríjemné príznaky.

 6. Kozmonauti a zemiaky: V roku 1978 kozmonauti z bývalého Sovietskeho zväzu začali vytvárať svoje vlastné „vesmírne záhradky“ na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Zemiaky boli jednou z plodín, ktoré pestovali v týchto experimentoch.

 7. Najväčší producenti zemiakov: Hlavnými producentmi zemiakov na svete sú Čína, India, Rusko, Ukrajina a Spojené štáty americké.

Zemiaky sú jednou z najdôležitejších a najrozšírenejších plodín na svete, a preto majú veľký vplyv na ľudské dejiny a potravinovú bezpečnosť. Sú cenené pre svoju výživnú hodnotu a schopnosť rásť v rôznych podmienkach, čo ich robí dôležitým zdrojom potravy pre mnohé kultúry po celom svete.

Zo zemiakov si viete pripraviť aj ako chutné domáce hranolky, ku ktorým sa dokonale hodí domáci kečup. Skúste aj chrumkavé zemiakové čipsy pripravené doma alebo jednoduchú zemiakovú polievku. K mäsu si pripravte najlepšiu zemiakovú kašu. Alebo aj recept na francúzske zemiaky.
 

Ingrediencie 

 • 1 kg zemiaky,
 • 350 g syr (napr. eidam),
 • 30 g maslo,
 • 1 ks cibuľa,
 • 1 ČL korenie,
 • 1 PL soľ,
 • tymian,
 • petržlen,
 • bobkový list

Postup receptu

Zemiaky ošúpeme a umyjeme – Zemiaky ošúpeme, umyjeme, vysušíme. Taktiež si pripravíme syr, ktorý nastrúhame nahrubo. 

Zemiaky ošúpeme a umyjeme. Foto - Kristýna

2Zemiaky nakrájame – Zemiaky nakrájame na kolieska a ukladáme do olejom alebo maslom vymastenej formy. Ukladáme ich od stredu do strán.

Nakrájame zemiaky. Foto - Kristýna

3

Zemiaky okoreníme a posypeme syrom – Zemiaky posolíme a okoreníme a posypeme syrom.

Zemiaky okoreníme a pridáme syr. Foto - Kristýna

4

Ukladáme – Pokračujeme s ukladaním, zase pridáme zemiaky, okoreníme a posypeme syrom až skončíme okorenenými zemiakmi. Navrch ešte dáme doprostred bobkový list a čerstvú petržlenovú vňať.

Naukladáme zemiaky. Foto - Kristýna

5Pridáme maslo a cibuľu – Maslo nakrájame na menšie kúsky a dáme navrch na zemiaky. Cibuľu prekrojíme a dáme tiež navrch.

Pridáme maslo a cibuľu. Foto - Kristýna

6

Dáme piecť – Zemiaky prikryjeme pokrievkou a dáme piecť na 170°C na pol hodiny, potom odkryjeme a pečieme ďalšiu pol hodinu na 220°C.

Pečieme. Foto - Kristýna

Zapekané zemiaky sú hotové a my vám prajeme dobrú chuť. Vyskúšajte aj recept webu Ženy v meste na rýchlu večeru zo zemiakov

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu