60x hlasované

Čas prípravy: 1 hodina 15 minút
Čas pečenia: 25 minút
Počet porcií: 8

Najlepší recept na taliansku pochúťku, chlebové kysnuté cesto s rozmarínom a olivami – focaccia. Ingrediencie si môžete zvoliť podľa chuti, takže je to na vás, či použijete olivy, slaninu, paradajku a podobne. Možností je naozaj veľa a záleží len na vás, ako si ju doladíte. Originálny recept na pravú taliansku focacciu podľa portálu Chutné recepty.  

Talianska focaccia

Špagety či pizza sú rozhodne tými talianskymi jedlami, ktoré sú najviac známe v našich končinách. Ale táto ľahká stredomorská kuchyňa toho ponúka oveľa viac. Netreba skĺznuť len do tej najväčšej klasiky, napriek tomu, že je tiež vynikajúca. No poďme spolu trošku objavovať.

Medzi overené a neskutočne dobré talianske recepty rozhodne patrí aj focaccia. Cesto viac-menej chlebové, jemné a vláčne a k tomu ingrediencie, ktoré si každý môže zvoliť podľa vlastnej chuti. Či už slaninka, cibuľka alebo olivy, paradajky, prípadne kombinácia všetkého. Jedna z oblôh však nesmie chýbať na žiadnej pravej talianskej focaccii a tou jednoznačne je
rozmarín. Poďte si s nami vyskúšať túto originálnu pochúťku, neoľutujete.

Focaccia je tradičné talianske pečivo, ktoré pochádza z Ligúrie, regiónu v severozápadnom Taliansku. Má dlhú históriu, a podobné pečivo sa podávalo už v starovekom Ríme. Pripravuje sa z rovnakého typu cesta, aké sa používa pri príprave pizze. Toto cesto sa v taliančine nazýva „pasta per pizza“ alebo jednoducho „pasta per focaccia“.

Existuje mnoho rôznych variantov focaccie, ktoré sa líšia pridanými ingredienciami a spôsobom prípravy. Populárne varianty zahŕňajú focaccia s olivami, bylinkami (rozmarín, tymian, oregano), paradajkami, cibuľou, syrom a inými chuťovými doplnkami.

Focaccia má na povrchu charakteristický vzor, ktorý tvoria hlboké jamky. Tieto jamky sú vytvorené tým, že sa do povrchu cesta vpichujú prsty počas jej prípravy. Jamky slúžia na zadržiavanie olivového oleja a iných ingrediencií, čo dodáva na chuti a aromatizuje cesto. Podávať sa môže ako samostatné pečivo, môže slúžiť ako príloha k hlavnému jedlu alebo ako základ pre sendviče. V niektorých prípadoch sa môže krájať na polovice a plniť rôznymi náplňami.

Focaccia sa stala populárnou po celom svete a jej variácie sú súčasťou mnohých kuchýň, nie len v Taliansku.

Talianska kuchyňa 

Talianska kuchyňa je jednou z najslávnejších a najobľúbenejších kuchýň na svete. Je plná výrazných chutí, čerstvých surovín a tradícií, ktoré sa udržiavajú už stáročia. Tu sú niektoré zaujímavosti o talianskej kuchyni:

  1. Regionálna rozmanitosť: Talianska kuchyňa je mimoriadne rozmanitá a rôznorodá. Každý taliansky región má svoje vlastné tradičné jedlá, špecifické suroviny a kulinárske techniky. Napríklad v severnom Taliansku sa častejšie konzumuje ryža, maslo a syry, zatiaľ čo v južných častiach je viac používaná paradajka, olivový olej a rôzne druhy ryže a cestovín.

  2. Pasta a pizza: Talianske cestoviny (pasta) a pizze sú základnými piliermi talianskej kuchyne a sú obľúbené po celom svete. Taliansko je známe svojimi rôznymi druhmi cestovín, ako sú špagety, penne, ravioli, lasagne a ďalšie. Pizze získali popularitu a úspech po celom svete, ale originálne talianske pizze sú často tenké a majú jednoduché ingrediencie.

  3. Základné suroviny: Talianska kuchyňa kladie veľký dôraz na kvalitné a čerstvé suroviny. Olivový olej, paradajky, cesnak, bylinky (rozmarín, bazalka, oregano) a syry (parmezán, mozzarella, gorgonzola) sú často používané v mnohých talianskych receptoch.

  4. Tradičné dezerty: Talianska kuchyňa má aj množstvo tradičných sladkostí a dezertov. Medzi najznámejšie patrí tiramisu, cannoli (trubičky plnené krémom), panna cotta (sladký krém), gelato (talianska mliečna zmrzlina) a ďalšie.

  5. Obľúbené aperitívy: V Taliansku je bežné, že pred večerou si ľudia užívajú aperitívy, známe ako „aperitivo.“ Ide o malé občerstvenie a nápoje, ktoré sa podávajú pred hlavným jedlom a majú za úlohu povzbudiť chuťové poháriky. Aperitívy zahŕňajú rôzne druhy syrov, olivy, sušené mäso, šunku a kúsky zeleniny.

  6. Víno a káva: V Taliansku má kultúra vína bohatú tradíciu a talianske vína sú svetovými favoritmi. Káva je tiež dôležitou súčasťou talianskeho životného štýlu, a talianske kaviarne sú miestom, kde sa stretávajú priatelia a rodiny na oddych a rozhovory.

  7. Dôraz na spoločné stolovanie: Talianska kuchyňa zdôrazňuje dôležitosť spoločného stolovania a stravovania. Jedlo je často spoločenskou udalosťou, ktorá sa pripravuje na dlhých rodinných stoloch, aby si ľudia mohli užívať dobré jedlo, víno a spoločnosť svojich blízkych.

Talianska kuchyňa je neoddeliteľnou súčasťou talianskej kultúry a spôsobu života. Je plná vášne, chutí a tradícií, ktoré sa pestujú s hrdosťou a starostlivosťou po celé generácie. Máme pre vás aj tieto talianske recepty – bolonské špagety, špagety carbonara, domáca pizza alebo najlepšie lasagne. Vyskúšajte aj náš nakladaný hermelín. A tu je recept na tradičný balkánsky Burek a juhoslovanské koláče. Alebo máme aj overený recept aj na kapustníky.

Ingrediencie 

  • 500 g hladká múka,
  • 1 ks sušené droždie,
  • 1 ČL soľ,
  • 1 ČL celá rasca,
  • 400 ml vlažná voda,
  • 3 PL olivový olej,
  • kúsok jarnej cibuľky,
  • 50 g tučná slanina z mangalice,
  • 1 ks vetvička rozmarínu

Postup receptu

Začneme suchým droždím, ku ktorému pridáme múku a poriadne premiešame.

Zmiešame múku a droždie. Foto - Slávka

2Pridáme aj soľ, rascu, vodu a olivový olej. Miešame to 10 až 15 minút, kým nám nevznikne vláčne cesto. Cesto následne necháme nakysnúť, čo trvá asi hodinu.

Vymiešame cesto. Foto - Slávka

3

Nakysnuté cesto rozložíme na jemne naolejovaný plech a striedavo ho obložíme slaninkou, cibuľkou a rozmarínom. 

Dáme na plech a obložíme. Foto - Slávka

4

Cesto následne pečieme pri teplote 180°C asi 25 minút. Hotová focaccia sa môže podávať sama ako ľahká pochúťka alebo k šalátu či hlavnému jedlu.

Pečieme. Foto - Slávka

Nadýchaná talianska focaccia je hotová a my vám prajeme dobrú chuť!

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu