Čas prípravy: 30 minút
Čas tepelnej úpravy: 0 minút 
Počet porcií: 4

Najchutnejší nakladaný hermelín, aký ste kedy jedli, iný recept, už nebudete musieť skúšať. Pripravte si ho doma spolu s nami. Nakladaný hermelín je kulinársky zážitok a viete si ho naložiť s ingredienciami podľa chuti. Pripravte si ho tentoraz s portálom Chutné recepty.

Nakladaný hermelín

Nakladaný hermelín vie byť naozaj gurmánsky zážitok. Dá sa naložiť klasicky s feferónkou a cibuľou v oleji, a pridať k tomu môžete aj červenú mletú papriku. Existuje ale aj menej tradičný spôsob, ktorý určite stojí za vyskúšanie, a tým je overená kombinácia hermelínu s brusnicami, červeným balsamicom a olejom z vlašských orechov.

Budete prekvapení, ako výborne to chutí. My máme pre vás práve tento netradičný recept na nakladaný hermelín, ktorý si zamilujete.

Nakladaný hermelín je tradičná česká špecialita, ktorá sa teší veľkej obľube nielen u miestnych, ale aj cezhraničných gurmánov. A inak tomu nebude ani v budúcnosti. 

Hermelín je zrejúci syr, ktorý pochádza z Francúzska. Českou špecialitou sa stal vďaka spoločnosti Lactos v Jičíne, ktorá začala hermelíny nakladať do oleja s korením. V súčasnosti je hermelín na Slovensku obľúbeným pokrmom predovšetkým pri grilovaní alebo ako chuťovka k pivu.

Nakladaný hermelín sa zvyčajne pripravuje z malých hermelínov, ktoré sa nakrájajú na polovice alebo na štvrtiny. Potom sa namočia do zmesi oleja s korením, ako sú korenie, chilli papričky, cesnak a bylinky, a nechajú sa niekoľko dní zrieť. Po tejto dobe je syr pripravený na podávanie.

Hermelín sa tradične podáva s čerstvým chlebom, ktorý sa namáča do aromatického oleja z naloženého syra. Je to jednoduchý, ale chutný spôsob, ako si vychutnať túto lahôdku. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako pripraviť nakladaný hermelín.

Niektoré recepty môžu zahŕňať použitie rôznych bylín, korenia alebo dokonca medu alebo orechov. Niektorí ľudia syr obaľujú a vyprážajú na panvici, čo rovnako vytvára zaujímavú textúru a chuť.

Nakladaný hermelín je typická pochúťka k pivu alebo vínu a často sa podáva na rôznych vonkajších akciách, grilovaní alebo piknikoch.

Nakladaný hermelín. Foto - Michal Trško
Nakladaný hermelín. Foto – Michal Trško

Benefity

Hermelín, ako ostatné druhy syra, môže prinášať niekoľko benefitov, ale treba mať na pamäti, že spotreba syrov by mala byť s rozumom, pretože majú vyšší obsah tuku a soli. Tu je niekoľko zaujímavých informácií o hermelíne a jeho potenciálnych výhodách:

 1. Výživové hodnoty: Hermelín je zdrojom dôležitých živín, ako sú bielkoviny, vápnik, fosfor, vitamín B12 a vitamín A. Bielkoviny sú dôležité pre správnu funkciu tela a rast tkanív. Vápnik a fosfor sú dôležité pre zdravie kostí a zubov. Vitamín B12 podporuje tvorbu krvi a správne fungovanie nervového systému, zatiaľ čo vitamín A je dôležitý pre dobrý zrak a zdravú pokožku.

 2. Probiotiká: Syry, vrátane hermelínu, môžu obsahovať prospešné baktérie, tzv. probiotiká. Ide o živé mikroorganizmy, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na zdravie tráviaceho systému. Pomáhajú udržiavať rovnováhu mikrobiómu čriev, čo má vplyv na imunitu a vstrebávanie živín.

 3. Energia: Syr je bohatým zdrojom energie vďaka svojmu obsahu tukov a bielkovín. To môže byť prospešné, ak potrebujete rýchlo získať dostupnú energiu.

 4. Vychutnávanie jedla: Hermelín je tiež vynikajúcou prísadou do rôznych jedál a predstavuje lahodnú pochúťku. Mnohí ľudia ho milujú pre jeho bohatú chuť a textúru.

Hermelín. Foto - Freepik

Je však dôležité si uvedomiť, že hermelín je syr s vyšším obsahom tuku a kalórií, a preto by sa mal konzumovať s mierou. Pre ľudí s intoleranciou laktózy alebo alergiou na mliečne výrobky by mal byť zahrnutý do ich stravy len s opatrnosťou alebo úplne vylúčený.

Pre dosiahnutie vyváženej stravy, je dôležité kombinovať hermelín s rôznorodým výberom potravín a zeleniny a zameriavať sa na celkovú kvalitu stravy. Ak ste však milovníkom syrom, odporúčame vám aj náš recept na vyprážaný syr alebo vyprážaný syr so šunkou.

Ingrediencie 

 • 4 ks hermelín,
 • 100 g sušené brusnice,
 • 2 PL balsamico,
 • 2 dcl olej z vlašských orechov,
 • 3 ks šalotka alebo červená cibuľa,
 • 5 guličiek nového korenia,
 • 3 ks bobkového listu,
 • 5 guličiek čierne korenie,

Postup receptu

Najprv si pripravíme všetky potrebné suroviny. 

2Suroviny v tomto kroku začneme postupne vrstviť a naložíme ich do fľaše s uzáverom.

3

Naložené suroviny vo fľaši už len zalejeme olejom z vlašských orechov, dôkladne uzavrieme a necháme aspoň 5 dní odstáť. Nakladaný hermelín chutí výborne len tak alebo s čerstvým chlebom. Prajeme vám dobrú chuť!

Nakladaný hermelín. Foto - Slávka

Videorecept 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu