1x hlasované
Čas prípravy: 5 minút
Čas varenia: 10 minút 
Počet porcií: 4
 

Jazmínová ryža a recept ako ju pripraviť jednoducho a chutne. Tento recept je recept na istotu a už sa viac nemusíte obávať toho, že by sa vám ryža nepodarila. Pripraviť si ryžu, ktorá nelepí, sa zdá byť niekedy náročné, ale nemusíte sa báť, pretože pre vás máme podrobný recept ako na dokonalú jazmínovú ryžu. Skúste si ju uvariť podľa portálu Chutné recepty.

Jazmínová ryža

Ryža, ktorá nelepí? Niekedy sa to môže zdať, ako náročná úloha, uvariť ryžu tak, aby sa nelepila, a aby zároveň nebola nedovarená alebo rozvarená. Ponúkame vám recept, vďaka ktorému si uvaríte jazmínovú ryžu správne. Nemusíte sa ničoho báť, máme pre vás podrobný recept ako na to. Už len vyriešiť dilemu, čo si k tejto ryži pripraviť. Možností je veľa. Pustime sa do toho. 

Jazmínová ryža, pestovaná hlavne v juhovýchodnej Ázii, okrem svojho vynikajúceho receptu ponúka aj mnoho zaujímavých a užitočných informácií. Pôvodom z Thajska, táto aromatická ryža je známa svojou vôňou a chuťou. Jej pestovanie je zamerané na vlhké prostredia s teplým podnebím a je schopná rásť aj v záplavových oblastiach.

Charakteristická vôňa jazmínovej ryže nie je umelým prídavkom, ale pochádza prirodzene z jazmínových kvetov, ktoré sa umiestňujú vedľa ryžových zŕn počas pestovania. Nutrične je bohatá na sacharidy, mangán a draslík, pričom obsahuje len malé množstvo tuku. Bezlepková povaha robí jazmínovú ryžu vhodnou pre tých, ktorí majú citlivosť na lepok.

Pri príprave sa odporúča variť jazmínovú ryžu na pare, aby sa zachovala jej jemná štruktúra a vôňa. Pred varením je tiež vhodné ryžu opláchnuť, aby sa odstránili prebytočné škroby. Existuje niekoľko rôznych odrôd jazmínovej ryže s rôznymi farbami a textúrami.

V juhovýchodnej Ázii je jazmínová ryža tradičnou prílohou k mnohým pokrmom a obľúbenou surovinou pri príprave sushi. Má tiež symbolický význam pre prosperitu a hojnosť v niektorých ázijských kultúrach a používa sa pri rôznych rituáloch a oslavách.

Ekologicky udržateľný charakter jazmínovej ryže sa prejavuje v jej pestovaní bez použitia pesticídov a chemických hnojív. Okrem kulinárskych využití sa vôňa tejto ryže využíva aj mimo kuchyne – niektoré kultúry ju používajú na aromatizáciu miestností alebo ako prirodzenú alternatívu k syntetickým parfumom.

Pre dlhodobé skladovanie sa odporúča uchovávať jazmínovú ryžu v suchu a tmavom prostredí v dobre uzavretom obale alebo nádobe. Svojou výnimočnou chuťou a vôňou jazmínová ryža obohacuje nielen jedlá, ale aj kultúrne a symbolické aspekty ázijských spoločenstiev.

Obľúbené jedlá s jazmínovou ryžou

Jazmínová ryža je vynikajúcim doplnkom k rôznym jedlám a môže byť využitá v rôznych kuchyniach po celom svete. Tu sú tipy na populárne jedlá s jazmínovou ryžou a niečo o nich:

  1. Karí s jazmínovou ryžou: Karí je aromatický a pikantný pokrm, ktorý vyniká v kombinácii s jazmínovou ryžou. Jemná chuť ryže dokáže zmierniť silnú chuť karí a vytvára skvelú rovnováhu v chutnom zážitku.

  2. Hovädzí wok s jazmínovou ryžou: Wokované jedlá s kúskami hovädzieho mäsa a čerstvej zeleniny sú skvelým spôsobom, ako využiť jazmínovú ryžu. Je to jednoduchý a rýchly recept, ktorý si zachováva výraznú chuť a vôňu jazmínovej ryže.

  3. Thajské ananásový karí s kuracím mäsom a jazmínovou ryžou: Tento tradičný thajský recept kombinuje sladkosť ananásu s pikantným karí a jazmínovou ryžou. Je to osviežujúce jedlo, ktoré spája rôzne chute v jednom pokrme.

  4. Sushi s jazmínovou ryžou: Jazmínová ryža je skvelou voľbou pre prípravu sushi. Jej jemná chuť a vôňa dopĺňajú rôzne druhy ryby a zeleniny používané v sushi. Okrem toho sa jazmínová ryža používa aj na prípravu nigiri alebo roliek.

  5. Jazmínový ryžový puding s mangom: Tento sladký dezert využíva jazmínovú ryžu na vytvorenie krémovej a voňavej textúry. Spolu s kúskami sladkého manga vytvára osviežujúci záver jedla.

  6. Krevety s karí a jazmínovou ryžou: Kombinácia kreviet, karí a jazmínovej ryže vytvára exotický a bohatý pokrm. Jazmínová ryža v tomto prípade pomáha absorbovať chuť a arómu karí, čo vedie k vyváženému jedlu.

  7. Jazmínový ryžový šalát s čerstvými bylinkami: Jedlá s jazmínovou ryžou nemusia byť vždy teplé. Tento osviežujúci šalát kombinuje varenú jazmínovú ryžu s čerstvými bylinkami, zeleninou a lahodným dresingom.

Vychutnávanie týchto jedál s jazmínovou ryžou nie je len gastronomickým zážitkom, ale aj cestou na objavovanie rôznych kuchýň a tradícií, ktoré sú spojené s touto výnimočnou odrodou ryže.

Jazmínovú ryžu si môžete pripraviť napríklad aj ku kuraciemu teriyaki soté, hovädziemu stroganovu, jednoduchému kuraciemu soté, restovanej kuracej pečeni alebo mexickému gulášu. Skúste aj náš recept ako uvariť ryžu, aby sa nelepila alebo aj ako uvariť tarhoňu, aby sa nelepila.

Ingrediencie

  • 250 g jazmínová ryža,
  • 2 PL maslo,
  • soľ (môžeme aj vynechať)

Postup receptu

1

Jazmínovú ryžu jemne prepláchneme a necháme ju v sitku odkvapkať.

Prepláchneme ryžu. Foto - Nela

2

Do hrnca pridáme 1 l vody. Keď začne voda vrieť, pridáme do nej jazmínovú ryžu.

Pridáme vodu. Foto - Nela

3

Ryžu premiešame iba jedenkrát a na miernom stupni povaríme 8 – 10 minút.

Varíme. Foto - Nela

4

Jazmínovú ryžu nakoniec scedíme, nepreplachujeme. Primiešame k nej maslo a soľ.

Primiešame maslo. Foto - Nela

Tip na záver: Chcete ryžu nádherne farebnú? Do hotovej ryže pridajte nadrobno nakrájané čerstvé bylinky. Doplníte si dôležitý vitamín C.

Veríme, že sa vám jazmínová ryža vydarila. Skúste aj tipy portálu Ženy v meste na overené recepty s ryžou

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu