Jednoduché boloňské špagety s mletým mäsom, sú pochúťka, ktorú obľubuje takmer každý. Ak vám dochádzajú nápady na obed, ktorého príprava netrvá dlho, skúste špagety od chutnerecepty.sk. Zvládne ich skutočne každý!
Jednoduché boloňské špagety
Už žiadne nakupovanie hotovej boloňskej omáčky v supermarketoch! Preto vám chutné recepty vám prinášajú jednoduchý a rýchly fotorecept, ktorý si viete pripraviť doma, z kvalitných surovín.
Ak hľadáte množstvo vitamínov a neodolatelná chuť koreňovej zeleniny s mäsom, potom si pripravte naše boloňské špagety ešte dnes! Najskôr potešíte celú rodinu a k tomu ušetríte námahu a čas sami sebe. Tak hurá do varenia!
Ingrediencie
(6-7 porcií)
- 500 g špagiet,
- 500 g mletého hovädzieho mäsa,
- 2 ks mrkva,
- 2 ks petržlen,
- Zeler (podľa chuti, netreba veľa),
- 1 ks cibuľa,
- 4 strúčiky cesnaku,
- 1 PL tuku,
- 1 plechovka paradajkového pretlaku,
- Soľ (podľa chuti),
- Oregano,
- mleté čierne korenie,
Postup receptu na tie najlepšie boloňské špagety
1Na úvod si pripravíme si všetky ingrediencie na recept a začneme varením špagiet a scedíme.
2Potom si cibuľu nakrájame nadrobno a osmažíme na tuku, ktorý sme si zvolili podľa preferencií.
3Následne si nakrájame cesnak a nastrúhame zeleninu, potom všetko spolu pridáme k cibuli. A následne restujeme cca 3 minúty.
4Potom k pripravenej zelenine postupne pridáme aj mäso a restujeme ďalších cca 7 minút.
5Nakoniec pridáme paradajkový pretlak (môžeme aj kečup), podlejeme vodou a necháme podusiť cca 20 minút. Mäso ešte osolíme, okoreníme a pridáme oregano. Potom už len špagety polejeme hotovou bolonskou omáčkou, pridáme syr, bylinky a jednoduché bolonské špagety môžeme podávať.
Hotovo! Dobrú chuť k vašim špagetám! Prípadne skúste recept na špagety s vajcom a slaninou, alebo aj náš recept na sviečkovú či najlepšie lasagne. Máme aj overený recept na jednoduché kuracie rizoto.
História bolonských špagiet s mletým mäsom
Bolonské špagety, alebo tiež známe ako spaghetti alla Bolognese, majú svoj pôvod v Bologni, hlavnom meste talianskej provincie Emilia-Romagna.
Tento jedinečný recept na špagety s mäsom v omáčke má pomerne bohatú históriu. Tradícia pripravovania mäsovej omáčky sa v Bologni datuje až do stredoveku.
Pôvodný recept na Bolonskú omáčku obsahoval hlavne mleté hovädzie mäso, cibuľu, mrkvu, zeler, paradajky, víno, mlieko a koreniny. Táto omáčka bola pomaly dusená, čo jej dodávalo bohatú chuť.
V 18. storočí sa Bolonská omáčka stala populárnou medzi bohatými rodinami a aristokraciou. Bolo to v tom období, keď začali používať paradajky ako základnú prísadu pre omáčky nielen v Bologni ale aj v iných talianskych regiónoch. V roku 1982 sa Bolonská omáčka z špagiet stal jedným z oficiálnych receptov registrovaných u Boloňskej obchodnej komory.
Tento krok bol podniknutý na ochranu autenticity a kvality omáčky a aby sa zabránilo zneužitiu názvu „Bolognese“ pre rôzne varianty, ktoré neodpovedajú pôvodnému receptu. Dnes sú Bolonské špagety populárne po celom svete a je mnoho variácií na tento recept.
Každý kuchár môže mať vlastnú verziu Bolonskej omáčky, ale autentický recept z Bologne zostáva verný k tradíciám a chuti, ktoré sa vyvinuli počas storočí. Je zaujímavé, že v Bologni sa Bolonská omáčka bežne podáva s tagliatelle (široká pásové cestoviny) a nie so špagetami, ako je to často bežné v iných krajinách. Napokon aj u nás.
Pokojne si skúste tento recept pripraviť aj s iným druhom cestovín ako sú klasické špagety. Určite nič nepokazíte.
Vyskúšajte aj náš recept na cestovinový šalát bez majonézy, špagety Carbonara alebo talianske špagety s mletým mäsom. Okrem boloňských špagiet si ľudia veľmi chvália aj recept na cestoviny s tuniakom a paradajkami podľa portálu Dobrá kuchyňa. Alebo granadír. Vyskúšajte aj ďalšie naše omáčky na špagety.
Videorecept
Aké mäso na bolonské špagety?
Na bolonské špagety sa používa najčastejšie hovädzie mäso. Hovädzie mäso by malo byť mleté, ideálne s nízkym obsahom tuku. Okrem hovädzieho mäsa sa niekedy pridáva aj bravčové mäso alebo mletá zmes rôznych druhov mäsa.
Dôležité je použiť kvalitné mäso, aby sa dosiahla lepšia chuť a konzistencia jedla. Mäso sa spája s ďalšími prísadami, ako sú cibuľa, mrkva, zeler a paradajková omáčka, aby sa vytvorila bohatá a aromatická omáčka na podávanie s cestovinou.