Čas prípravy: 15 minút
Čas pečenia: 30 minút
Počet porcií: 4
 

Babičkina veľkonočná plnka, tradičný recept. Je to skutočná pochúťka, ktorá vyzerá výborne na veľkonočnom stole, ale hodí sa aj ako desiata na cesty či do školy. Ak máte uvarené údené mäso, tak je hotová veľmi rýchlo. Vyskúšajte recept portálu Chutné recepty

Veľkonočná plnka

Babičkin recept na veľkonočnú plnku je overený a najtradičnejší. Zároveň je zárukou, že sa vám veľkonočná plnka naozaj podarí tak, ako ste na ňu zvyknutí. Ak máte uvarené údené mäso, tak si plnku pripravíte za 30 minút. Výborne vyzerá na veľkonočnom stole, ale viete si ju tiež zabaliť na cesty alebo aj deťom do školy. Vyskúšajte náš podrobný recept, vďaka ktorému plnku zvládne pripraviť aj úplný začiatočník. 

Veľkonočná plnka, tradičný prvok Veľkej noci, nesie so sebou bohatú symboliku a históriu. Vznikla ako spôsob využitia všetkých dostupných ingrediencií pred Veľkou nocou, aby sa zabránilo ich plytvaniu. Tento aspekt plnky symbolizuje aj obnovu a plodnosť, ktoré sú spojené so sviatkom Veľkej noci a jarnými sviatkami. V rôznych kultúrach a regiónoch sa plnka odlišuje vo svojich ingredienciách a príprave. Napríklad v Amerike sa často používa mäso z morky s bylinkami a zeleninou, zatiaľ čo v strednej Európe je bežné používanie mletého mäsa zmiešaného s ryžou, chlebom a korením.

Veľkonočná plnka môže obsahovať aj ďalšie zložky, ako sú orechy, sušené ovocie, korenie a bylinky, čím sa vytvára rôznorodosť chuťových profilov a textúr. Súčasné kuchárske trendy a zlepšené technológie umožňujú vytvárať nové a kreatívne varianty plnky, či už ide o vegetariánske alebo vegánske možnosti alebo prispôsobené recepty podľa osobných preferencií.

Príprava plnky často prebieha v spoločenstve rodiny alebo priateľov, čo zdôrazňuje jednotu a spoločenstvo. Je to tiež skvelý spôsob, ako využiť zvyšky z predchádzajúcich jedál a premiešať ich s ďalšími prísadami do chutného a zdravého jedla. Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť plnku, od jednoduchých receptov, ktoré používajú len základné ingrediencie, po zložité recepty, ktoré vyžadujú viac času a zručnosti. Každý kuchár môže prispôsobiť recept podľa svojich preferencií a dostupných surovín.

Tak veľkonočná plnka, okrem toho, že je chutným pokrmom, nesie so sebou aj bohatú tradíciu, spája rodiny a priateľov a pripomína nám dôležitosť uvedomovania si významu jednoty a obnovy, ktoré sú spojené so sviatkom Veľkej noci. Počas týchto sviatkov si tiež môžete pripraviť napríklad aj plnku bez mäsa, cviklu s chrenom, veľkonočnú babu, pasku alebo aj hrudku. Upiecť si môžete napríklad čokoládové guľky alebo pravú domácu marlenku.

Ako ozvláštniť plnku

Tu je niekoľko tipov, ako ozvláštniť veľkonočnú plnku a pridať do nej ešte viac chuti a zaujímavosti:

 1. Experimentujte s bylinkami a korením: Použite rôzne druhy bylín a korenín, aby ste pridali hlbšie vrstvy chutí do vašej plnky. Skúste napríklad čerstvé petržlenové lístky, tymian, rozmarín alebo škorica.

 2. Pridajte ovocie a orechy: Sušené ovocie ako sušené čerešne, brusnice alebo marhule môžu pridať sladkú a kyslastú chuť do plnky. Orechy, ako napríklad vlašské orechy, mandle alebo lieskové orechy, pridávajú do plnky textúru a bohatú arómu.

 3. Zmeňte druh mäsa: Skúste použiť iný druh mäsa ako zvyčajne. Napríklad, namiesto bežného mletého mäsa z morky môžete použiť mleté kurča alebo jahňacie mäso, čo pridá do plnky nové chuťové dimenzie.

 4. Zahrňte zeleninu: Skúste pridať viac zeleniny do plnky, ako sú napríklad huby, špenát, cuketa alebo paprika. Tieto ingrediencie nielen pridajú farbu a textúru, ale aj zvýšia výživovú hodnotu jedla.

 5. Vyskúšajte netradičné plnky: Môžete sa pokúsiť o netradičné plnky, ako sú napríklad plnky s ryžou a fazuľami pre vegetariánsku možnosť, alebo plnky z morských plodov pre milovníkov mora.

 6. Pridajte pikantný prvok: Ak máte radi pikantné jedlá, skúste pridať k plnke niektoré pikantné ingrediencie, ako sú napríklad jalapeño papričky, horčica alebo korenie.

 7. Vytvorte vlastnú zmes: Experimentujte s rôznymi kombináciami ingrediencií a vytvorte si vlastnú zmes plnky, ktorá bude odrážať vaše osobné chuťové preferencie a kreativitu.

 8. Ozdobte plnku: Nezabudnite aj na estetický prvok – ozdobte plnku napríklad čerstvými bylinkami alebo plátkami citrusového ovocia pre zaujímavý vzhľad.

Tieto tipy vám pomôžu vytvoriť jedinečnú a chutnú veľkonočnú plnku, ktorá bude určite oslavou na vašom sviatočnom stole.

Ingrediencie

 • 10 ks žemľa, 
 • 10 ks vajcia,
 • 400 g údené mäso, 
 • petržlenová vňať,
 • 1 ks prášok do pečiva,
 • soľ, 
 • mleté čierne korenie

Postup receptu

1Údené mäso nakrájame na menšie kúsky. Do pohára nalejeme 2 dcl vody, v ktorej sa varilo mäso. 

Pripravíme ingrediencie. Foto - Miriam

2

Žemle natrháme na menšie kusy a pridáme k ním vajcia, nakrájanú petržlenovú vňať a prášok do pečiva. Následne osolíme a okoreníme podľa chuti a už len k zmesi pridáme mäso a vodu. 

Zamiešame a okoreníme. Foto - Miriam

3

Túto zmes poriadne zamiešame, dáme na vymastený plech a pečieme 30 minút. Po vychladnutí nakrájame a veľkonočná plnka sa môže podávať.

Veľkonočná plnka. Foto - Miriam

Veľkonočná plnka je hotová, prajeme Vám peknú Veľkú noc! Skúste aj recept portálu Ženy v meste na pečenú cviklu s cesnakom

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu