Sedliacka fazuľová polievka s údeným mäsom patrí k najobľúbenejším polievkam, ktoré si všetci vychutnávajú s radosťou a hlavne s chuťou. Údené mäso dodáva polievke tú pravú chuť, ktorú mnohí tak milujú. Polievka je navyše veľmi sýta a ocení ju nejeden hladoš. Pripravte si s nami fazuľovú polievku s údeným mäsom podľa receptu portálu Chutné recepty.
Fazuľová polievka s údeným mäsom
Tradičný recept na fazuľovú polievku s údeným mäsom nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Je to jednoduchý recept, ktorý sa oplatí vedieť uvariť nielen svojej rodine, ale aj rôznym hosťom. Domáce fazuľové polievky sú u nás veľmi populárne a pochutí si na nich takmer každý, pretože sú chutné, zdravé a sýte. Tradičná fazuľová polievka s údeným mäsom kraľuje všetkým receptom na fazuľové polievky či už ide o tie na sladko alebo na slano, s mäsom alebo bez mäsa. Pripravte si ju s nami.
Fazuľová polievka s údeným mäsom je ľahko pripraviteľné a chutné jedlo, ktoré je obľúbené v mnohých kuchyniach po celom svete. Polievka patrí medzi tradičné jedlá mnohých kultúr a krajín. Fazuľové struky sú jednou z najstarších plodín, ktoré sa používali v ľudskej výžive, a ich pestovanie a konzumácia sa datuje do obdobia pred tisíckami rokov. Rôzne kultúry pridávali do svojich fazuľových polievok miestne dostupné ingrediencie a koreniny, čo viedlo k vzniku rôznych variantov receptov.
Fazuľová polievka s údeným mäsom môže byť výživné jedlo, pretože kombinuje bielkoviny z fazule a mäsa s vlákninou a vitamínmi z rôznych druhov zeleniny. Fazuľa je významným zdrojom bielkovín, vlákniny, železa, draslíka a ďalších minerálov.
Existuje mnoho rôznych odrôd fazule, ktoré sa používajú na prípravu polievky. Medzi najznámejšie patria fazuľa v bielom obale, fazuľa v tmavom obale a fazuľa navy. Každá odroda má svoj charakteristický chuťový profil a textúru.
Fazuľová polievka s údeným mäsom sa môže prispôsobiť aj pre vegetariánov a vegánov, pričom sa jednoducho vynechá údené mäso a pridajú sa ďalšie druhy zeleniny alebo iné proteínové náhrady.
Prečo jesť strukoviny
Konzumácia strukovín vo fazuľovej polievke má množstvo výhod a existuje veľa dôvodov, prečo by mali byť súčasťou vyváženej stravy. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je dobré jesť strukoviny:
-
Vysoký obsah bielkovín: Strukoviny, ako sú fazuľa, šošovica, cícer, hrach a iné, sú bohatým zdrojom rastlinných bielkovín. Pre vegetariánov a vegánov sú strukoviny dôležitým zdrojom bielkovín, ktoré prispievajú k stavbe a oprave buniek a tkanív.
-
Vysoký obsah vlákniny: Strukoviny sú bohaté na rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu. Vláknina podporuje zdravé trávenie, pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi a zlepšuje pohyb čriev. Pravidelná konzumácia strukovín môže pomôcť udržiavať zdravú hmotnosť a znižovať riziko mnohých chorôb.
-
Nízky obsah tuku: V porovnaní s mäsom majú strukoviny nízky obsah tuku a sú bohatšie na zdravé tuky, ako sú mono-nenasýtené a poly-nenasýtené mastné kyseliny.
-
Pomáhajú s reguláciou cukru v krvi: Vďaka vysokému obsahu vlákniny majú strukoviny nízky glykemický index, čo znamená, že pomáhajú udržiavať stabilné hladiny cukru v krvi, čo je dôležité pre diabetikov a ľudí s problémami s metabolizmom cukru.
-
Bohaté na živiny: Strukoviny obsahujú množstvo dôležitých živín, ako sú vitamíny skupiny B, železo, draslík, horčík, zinok a iné minerály.
-
Vhodné pre rôzne diéty: Strukoviny sú bezlepkové a vhodné pre ľudí s celiakiou alebo intoleranciou na lepok. Taktiež sa dajú prispôsobiť rôznym diétam, od vegetariánstva až po paleo diétu.
Je však dôležité pripomenúť, že strukoviny môžu spôsobiť nadúvanie alebo problémy s trávením u niektorých ľudí. Je dobré namáčať ich pred varením a postupne zavádzať do jedálnička, ak na nich nie ste zvyknutí. Ak máte nejaké zdravotné obavy alebo potravinové alergie, je najlepšie sa poradiť s odborníkom v oblasti výživy alebo lekárom.
Fazuľová polievka s údeným mäsom nie je taká náročná na prípravu, tak ako aj naše recepty na kyslú fazuľovú polievku, šošovicovú polievku, gazdovskú fazuľovú polievku alebo hŕstkovú polievku.
Ingrediencie
- dve plné hrste suchá biela alebo hnedá fazuľa,
- 1 ks menšie údené koleno predné (môže byť aj zadné, je ale väčšie, takže je potrebné časť mäsa odstrániť a nechať na inokedy),
- jedna hrsť jačmenné krúpy strednej veľkosti,
- 2 PL bravčová masť (alebo olej),
- 1 ks cibuľa strednej veľkosti,
- 3 strúčiky cesnaku (podľa chuti),
- 1 ks petržlen strednej veľkosti,
- 1 ks mrkva strednej veľkosti,
- na dochutenie: soľ (podľa potreby), 4 guličky celé čierne korenie, štipka celej rasce, štipka kurkumy, 1 ks bobkový list, 2 PL mletá červená paprika, petržlenová vňať (nemusí byť)
Postup receptu: fazuľová polievka s údeným mäsom
1 Suchú fazuľu namočíme do vody na pár hodín, ideálne deň vopred na noc. Potom je prepláchneme a vložíme do hrnca s údeným kolenom (taktiež ho môžete namočiť do studenej vody aspoň na 30 minút). K fazuli a mäsu pridáme 2 litre studenej vody a varíme asi hodinu.
2Na začiatku si namočíme aj krúpy, ktoré pridáme do polievky až po 30 minútach varenia. S krúpami pridáme aj koreniny. Medzitým si očistíme mrkvu a petržlen, umyjeme ich a nastrúhame, poprípade nakrájame na malé kocky.
3
Cibuľu si nakrájame na drobno a orestujeme ju na panvici s bravčovou masťou alebo olejom dozlatista. Pridáme k nej aj roztlačený cesnak a premiešame. Okrem toho pridáme aj pripravenú zeleninu a restujeme ďalej asi 10 minút, stále miešame.
4
Orestovaná zelenina polievku výborne dochutí a pridá aj na farbe. Nakoniec pridáme k zelenine mletú červenú papriku a poriadne premiešame, stiahneme zo sporáka. Keď je fazuľa s údeným kolenom takmer mäkká, pridáme do polievky zeleninu a varíme spolu 30 minút.
5Ak je uvarené údené koleno (oddeľuje sa vtedy od kosti), tak ho vyberieme a nakrájame na menšie kúsky, dáme ho potom späť do polievky. Keď sa nám polievka zdá veľmi hustá, môžeme do nej doliať horúcu vodu, necháme prevariť, osolíme ju a dochutíme. Taktiež môžeme pridať aj petržlenovú vňať a fazuľová polievka s údeným mäsom sa môže servírovať.
Sedliacka fazuľová polievka s údeným mäsom je hotová a my vám prajeme dobrú chuť. Vyskúšajte aj hustý fazuľový prívarok z webu Ženy v meste.
Videorecept