Hlasovať
Čas prípravy: 1 hodina 30 minút
Čas pečenia: 30 minút 
Počet porcií: cca 40 ks 
 

Linecké koláčiky sú neodmysliteľnou súčasťou vianočných dobrôt, ktoré sa tradične pečú snáď v každej domácnosti. Mnoho rodín nedá dopustiť na svoj tradičný rodinný recept, niekto ich obohatí makom, niekto kôrou z citrusov, vanilkou či mletými orieškami. V základe sa však recept a pomer ingrediencií veľmi nelíšia. Dôležité je, aby vo výsledku ostali vykrojené tvary koláčikov krehké, voňavé a mali rovnaký tvar. A práve takéto sú linecké koláčiky podľa portálu Chutné recepty.

Linecké koláčiky 

Linecké koláčiky sú neodmysliteľnou súčasťou vianočných dobrôt, ktoré sa tradične pečú snáď v každej domácnosti. Mnoho rodín nedá dopustiť na svoj tradičný rodinný recept, niekto ich obohatí makom, niekto kôrou z citrusov, vanilkou či mletými orieškami. V základe sa však recept a pomer ingrediencií veľmi nelíšia. Dôležité je, aby vo výsledku ostali vykrojené tvary koláčikov krehké, voňavé a mali rovnaký tvar. Preto si naozaj dajte záležať na dôkladnom dodržaní postupu prípravy. Vsaďte aj na kvalitu surovín a investujte do pravej vanilky a masla, vyhnite sa umelým extraktom a stuženým rastlinným tukom. Kvalitné suroviny zaručia ohromne chutný a kvalitný sladký výrobok v podobe lineckého koláčika.

Linecké koláčiky, pomenované podľa rakúskeho mesta Linz, majú bohatú históriu a stali sa obľúbeným tradičným pečivom po celom svete. Ich pôvod siaha až do roku 1653, čo z nich robí jedny z najstarších druhov cukrovín v Európe. Cesto na linecké koláčiky je základným prvkom a skladá sa z múky, masla, cukru a vajec. Pre charakteristickú chuť môže byť pridané mleté orechy alebo mandle. K tomu sa často pridáva korenie, ako je škorica, a niektoré recepty obsahujú aj citrónovú kôru alebo vanilku.

Jednou z charakteristík lineckých koláčikov je variabilita foriem a tvarov. Obľúbené sú hviezdy, srdcia, kruhy a rôzne vianočné motívy. Okrem tvarov je zdobenie dôležitou súčasťou procesu – koláčiky sú často ozdobené džemom, práškovým cukrom alebo iným sladkým posypom.

Tradícia spájania lineckých koláčikov s vianočnými sviatkami je veľmi rozšírená. Často sa pečú ako tradičné vianočné pečivo a sú obľúbené na vianočných trhoch. Sú skvelým darčekom a príspevkom na vianočný stôl. Vďaka jednoduchým ingredienciám sú linecké koláčiky vynikajúcim receptom na domáce pečenie. Môžu byť skvelým darčekom alebo možnosťou na vianočné pohostenie. Existuje mnoho variantov receptov, či už s orechovou náplňou, džemom alebo rôznymi druhmi poliev a zdobení.

Pokiaľ ide o uchovávanie, linecké koláčiky sa skvele udržiavajú v uzavretej nádobe. S časom dokonca nadobúdajú na chuti, čo je ďalšia z ich výhod. Celosvetová popularita lineckých koláčikov sa odráža v rôznych názvoch, ako sú „Linzer cookies“ v anglicky hovoriacich krajinách.

Okrem nich si na Vianoce pripravte aj výborné snehové pusinky, orechové vanilkové rožky, mäkučké medovníky, vínové koláčiky, vianočné šuhajdy, karamelové grilážky, plnené kokosky a veľa iných receptov, ktoré nájdete na našom webe. 

Ako ozvláštniť linecké koláčiky 

Ak ste už prejedení tých klasických koláčikov, máme pre vás niekoľko tipov, ako si ozvláštniť linecké koláčiky. Tieto ingrediencie im dodajú šmrnc, jemne zmenia chuť a dodajú im prvok novoty:

  1. Orechy a semená: Pridajte do cesta nasekané orechy, ako sú mandle, vlašské orechy alebo lieskové orechy. Môžete tiež pridať semienka, napríklad mletý mak alebo sezam.

  2. Citrusová kôra: Obohaťte chuť koláčikov pridaním citrónovej alebo pomarančovej kôry do cesta. Citrusová vôňa a chuť dodajú koláčikom sviežosť.

  3. Korenie: Okrem tradičnej škorice vyskúšajte pridať aj iné korenie, napríklad mletý zázvor, muškátový oriešok alebo kardamóm.

  4. Čokoláda: Zakomponujte do cesta kúsky čokolády alebo pridajte kakaový prášok pre čokoládovú variantu. Čokoládu môžete tiež použiť na zdobenie.

  5. Káva alebo kakao: Pridajte instantnú kávu alebo kakaový prášok do cesta pre zaujímavú kávovú alebo čokoládovú príchuť.

  6. Rum: Pridajte trochu rumu alebo rumovej esencie pre výraznejšiu arómu. Nezabudnite, že alkohol sa môže pri pečení odpariť.

Nebojte sa experimentovať s rôznymi ingredienciami a prispôsobiť recept podľa vlastných preferencií. Vždy je možné vytvoriť jedinečné linecké koláčiky, ktoré budú pre vaše chuťové poháriky zážitkom. Skúste si upiecť aj makové linecké koláčiky, tradičné opekance alebo matcha či kakaové linecké koláčiky

Ingrediencie

  • 250 g maslo,
  • 2 ks žĺtky,
  • 1 balíček kôry (pomarančová/citrónová) alebo čerstvá kôra,
  • 1 ČL vanilka (v prášku alebo semienka z 1 lusku), 
  • 120 g krupicový cukor,
  • 400 g hladká múka,
  • na zlepovanie: džem,
  • na posypanie: práškový cukor

Postup receptu

1

Maslo a vajíčka vyberieme z chladničky 1 hodinu pred prípravou. Maslo vyberieme z obalu a rovno premiestnime do misy, v ktorej ho budeme spracovávať, žĺtky oddelíme od bielkov. Urýchlime tak proces zohrievania týchto surovín na izbovú teplotu, bude tak stačiť 45 minút. Maslo by malo byť takej konzistencie, aby sa doňho dala ľahko urobiť priehlbina prstom. Navážime si ostatné suroviny a pripravíme na používanie.

Pripravíme ingrediencie. Foto - Andrea

2Maslo krátko prešľaháme mixérom do krémovej konzistencie. Prisypeme vanilkové semienka a kôru z citrusov. Po jednom kuse zašľahávame žĺtka. Potom do zmesi prisypeme cukor a zašľaháme mixérom, aby sa všetko spojilo.

Začneme miesiť cesto. Foto - Andrea

3

K maslovej zmesi prisypeme múku a rukou začneme spracovávať cesto. Keď sa suroviny ako tak spoja, presypeme ich na dosku a tam spojíme do drobivého cesta. Pozor, nesmieme cesto pridlho hniesť a miesiť! Z múky by sme tak uvoľnili priveľa lepku a koláčiky by stratili krehkosť po upečení.

Prisypeme múku. Foto - Andrea

4

Cesto si rozdelíme na valčeky (alebo do jedného veľkého, to je na vás), zabalíme do potravinovej fólie a necháme v chladničke aspoň do druhého dňa odležať. Lepšie je však nechať cesto v chladničke aj niekoľko dní. Takto pripravené cesto vydrží v chladničke skutočne dlho a čím dlhšie leží, tým budú chute viac prepojené.

Cesto rozdelíme. Foto - Andrea

5

V deň pečenia cesto vyberieme z chladničky aspoň 20 – 30 minút dopredu, aby povolilo. Rozvaľkáme na 3 mm hrubý plát a vykrajujeme požadované tvary. Ukladáme na papier na pečenie na plechu. Rúru dáme rozohriať na 180 stupňov.Keď máme plech pripravený, tak pred pečením ho dáme na aspoň 5 minút do chladničky alebo na balkón, ak vonku mrzne alebo je pár stupňov nad nulou. Zabezpečíme tým, že koláčiky budú mať rovnomerný tvar, čo oceníme pri zlepovaní. Pred vložením plechu znížime teplotu na 160 stupňov a pečieme, kým koláčiky jemne nezhnednú. Trvá to zhruba 4 – 7 minút, závisí od rúry, treba sledovať cez okienko! Plech vyberieme a necháme koláčiky trochu vychladnúť, až potom zbierame z plechu.

Upečieme. Foto - Andrea

6

Vychladnuté koláčiky zlepujeme džemom a skladujeme podobne ako medovníky, napr. v papierovej krabici, na chladnom a tmavom mieste. Linecké pečivo vydrží skutočne dlho. Linecké koláčiky máme hotové.

Spájame. Foto - Andrea

Veríme, že sa vám linecké koláčiky vydarili a po upečení a odležaní si ich môžete vychutnať. Pozrite si aj tipy portálu Ženy v meste na 15 najlepších receptov na vianočné pečivo.

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu