Čas prípravy: 5 minút,
Čas prečenia: 20 minút,
Počet porcií: 6

Orechové vanilkové rožky sú veľmi oblúbeným receptom, ktorý rozhodne patrí k Vianociam. Neváhajte a doprajte si k nim aj iné vianočné koláče s webom chutné recepty.

Orechové vanilkové rožky

Orechové vanilkové rožky majú svoje korene v tradičnej stredoeurópskej kuchyni, kde sú pečivá s orechovou a vanilkovou plnkou populárne. Tieto sladkosti sú často súčasťou vianočných a sviatočných tradičných jedál. Jej presný pôvod nie je jednoznačne zdokumentovaný, ale existuje mnoho variantov a receptov v rôznych kultúrach.

Typický orechový vanilkový rožok je vyrobený z krehkého cesta, ktoré je naplnené orechovou a vanilkovou plnkou. Plnka často pozostáva z jemne nasekaných orechov (často vlašských orechov) zmiešaných s cukrom, vajcom a vanilkovým extraktom alebo vanilkovým cukrom. Táto plnka pridáva sladkú a aromatickú chuť k pečivu.

Tradične sa orechové vanilkové rožky pečú pred sviatkami, najmä počas Vianoc, a sú častou súčasťou rodinných receptov a dedičstva. Recepty sa môžu líšiť v závislosti od regiónu a osobných preferencií.

Orechové vanilkové rožky sa stali obľúbenými sladkosťami a môžete ich nájsť v mnohých pekárňach a cukrárnach nielen v strednej Európe, ale aj v rôznych častiach sveta. Ich výroba a konzumácia sa stali súčasťou kulinárskeho bohatstva a tradícií mnohých kultúr.

Prečo sú populárne?

Orechové vanilkové rožky sú populárne z niekoľkých dôvodov, ktoré zahrňujú ich vynikajúcu chuť, tradičný charakter a spojenie s rôznymi sviatočnými obdobiami. Tu sú niektoré dôvody, prečo sú tieto sladkosti obľúbené:

 • Chuťový zážitok: Orechové vanilkové rožky majú krehké cesto a bohatú plnku z orechov a vanilky, čo vytvára vynikajúcu kombináciu sladkej a orechovej chuti. Ich textúra a aróma prispievajú k jedinečnému chuťovému zážitku.
 • Tradičná hodnota: Tieto sladkosti majú hlboké korene v tradičnej stredoeurópskej kuchyni a sú často spojené s rôznymi sviatočnými obdobiami, najmä Vianocami. Ich prítomnosť v rodinných receptoch a pečení pred sviatkami prispieva k ich tradičnej hodnote.
 • Sviatočné spojenie: Orechové vanilkové rožky sú často súčasťou sviatočných jedál a pečiva. Ich prítomnosť v čase sviatkov a špeciálnych príležitostí prispieva k ich obľúbenosti a často sú vnímané ako súčasť sviatočnej atmosféry.
 • Rôznorodosť receptov: Existuje mnoho variácií receptov na orechové vanilkové rožky, čo umožňuje ľuďom prispôsobiť ich chuť podľa vlastných preferencií. Každá rodina môže mať svoj vlastný recept, čo pridáva osobný dotyk a dedičstvo.
 • Dostupnosť: Orechové vanilkové rožky sú často dostupné v pekárňach a cukrárnach, čo uľahčuje ľuďom prístup k nim a ich konzumáciu.

Celkovo vzaté, orechové vanilkové rožky sú obľúbené pre svoju chutnú kombináciu, tradičný charakter a spojenie s radostnými a sviatočnými udalosťami.

Tipy na iné Vianočné recepty

Na stránke chutné recepty nájdete velmi vela chutných a nenáročných Vianočných receptov. Tu sú niektoré z nich:

 • Venčeky: Venčeky sú drobné koláčiky, ktoré majú tvar malých krúžkov. Môžu byť vyrobené z krehkého cesta, ktoré sa môže líšiť podľa receptu. Často sa zdobia posýpaním práškovým cukrom alebo polevou.
 • Crinkles: Crinkles sú malé sušienky, ktoré majú charakteristický vzhľad s popraskanou povrchovou vrstvou. Táto štruktúra je dosiahnutá tým, že sa sušienky valcujú v práškovom cukre pred pečením. Keď sa cukor na povrchu praskne, vytvára sa krásny, rustikálny vzhľad.
 • Linecké cesto: Linecké cesto je krehké, maslové cesto, ktoré je vynikajúce na prípravu rôznych druhov pečiva, vrátane lineckých koláčikov. Obsahuje bežné ingrediencie ako múka, maslo, vajce a cukor. Často sa ochucuje citrónovou kôrou alebo vanilkovým extraktom a môže byť zdobené glazúrou alebo ovocnými džemami.
 • Medovníky: Medovníky sú aromatické a korenisté pečivo vyrobené s použitím medu a korenín. Klasický recept obsahuje múku, maslo, vajce, med a zmes korenín, ako sú škorica, klinčeky a zázvor. Medovníky sa často vykrajujú do rôznych tvarov a môžu byť zdobené glazúrou alebo jedlou farbou.

Tieto recepty sú často súčasťou vianočného pečiva a majú svoje miesto v tradíciách mnohých rodín. Ich príprava je nielen chutná, ale aj spájaná s atmosférou sviatkov a rodinných tradícií.

Skúste aj náš recept na zamatovú roládu. A tu je zase recept na kokosovú roládu. Tu je prípadne aj recept na jednoduché kokosky. Tu je aj náš recept na čokoládové crinkles a orechový koláč s lekvárom. Skúste aj recept na viedenské vanilkové rožky. Tu je aj recept na vanilkové rožky bez orechov.

Ingrediencie

 • 300 g hladká (špaldová) múka,
 • 250 g masla alebo Palmarínu,
 • 1 balenie vanilkového cukru,
 • 150 – 200 g mletých vlašských orechov, (prípadne lieskových, alebo mandlí),
 • 80 g práškového alebo pomletého trstinového cukru,
 • na obaľovanie vanilkových rožkov:
 • 3 balenia vanilkového cukru,
 • 5 polievkových lyžíc práškového alebo pomletého trstinového cukru,

Postup receptu

Zo všetkých surovín vymiesime cesto, ktoré uložíme do chladu aspoň na 2 hodiny, stuhne.

Orechové vanilkové rožky. Foto : Nela

 Z cesta krájame rovnaké kúsky, ktoré budeme šúľkať do tvaru rožka.

Orechové vanilkové rožky. Foto : Nela

3Kúsok cesta pošúľame a tvarujeme rožtek. Urobte si rožteky menšie, pretože pri pečení ešte narastú. Rožky ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie ďalej od seba, aby mali miesto keď sa zväčšia.

Orechové vanilkové rožky. Foto : Nela

4Rožky ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie ďalej od seba.

Orechové vanilkové rožky. Foto : Nela

5Vanilkové orechové rožky pečieme pri teplote 150 °C asi 20 minút. Konce by mali byť jemne ružové.

Orechové vanilkové rožky. Foto : Nela

Teplým vzduchom môžeme upiecť aj dva plechy naraz.

Orechové vanilkové rožky. Foto : Nela

7

Upečené vanilkové rožky ešte teplé obaľujeme v zmesi práškového a vanilínového cukru.

Orechové vanilkové rožky. Foto : Nela

Orechovo vanilkové rožky skladujeme uzavreté v dóze. Pokojne si ich upečte v predstihu, vydržia naozaj dlho.

Orechové vanilkové rožky. Foto : Nela
Bon appétit! Vaše orechové vanilkové rožky sú hotové.

Dobrú chuť, váše orechové vanilkové rožky sú hotové. Skúste aj náš recept na linecké cesto.

Videorecept

Orechové vanilkové rožky – čo k nim podávať?

K orechovým vanilkovým rožkom môžete podávať rôzne prílohy, ktoré doplnia ich chuť a vytvoria chutnú kombináciu. Tu sú niektoré nápady:

Čokoláda: Čokoláda a orechy sú klasická kombinácia. Môžete pridať tekutú čokoládu, čokoládovú omáčku alebo čokoládové kúsky k orechovým vanilkovým rožkom.

Ovocie: Čerstvé alebo sušené ovocie môže pridať osviežujúcu sladkosť. Skúste pridať plátky banánu, jahody, maliny alebo sušené marhule.

Šľahačka: Na ozdobu a ešte viac kúzelnej chuti môžete pridať šľahačku. Čerstvá šľahačka alebo tá z plechovky môže byť skvelým doplnkom.

Vanilková omáčka: Ďalšou možnosťou je pridať vanilkovú omáčku alebo vanilkovú zmrzlinu. To pridá ešte viac vanilkovej chuti.

Orechový krém: Ak máte radi ešte viac orechového zážitku, môžete pridať orechový krém alebo tvaroh s ořechovou příchutí.

Med alebo javorový sirup: Pre prírodnú sladkosť môžete pridať med alebo javorový sirup. Tieto sladidlá pridajú špeciálny dotyk k orechovým vanilkovým rožkom.

Káva alebo čaj: Káva alebo čaj sú skvelými spoločníkmi k pečivu. Môžete si vychutnať orechové vanilkové rožky so svojím obľúbeným nápojom.

Vyberte si podľa svojich preferencií a vytvorte si jedinečnú kombináciu, ktorá vám bude chutiť!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu