1x hlasované
Čas prípravy: 45 minút
Čas pečenia: 10 – 12 minút
Počet porcií: 30 ks 
 

Najlepšie plnené linecké koláčiky, ideálne na vianočné obdobie, ktoré sa isto, ale pomaly blíži. Najlepšie chutia s marhuľovým alebo jahodovým džemom, avšak použiť môžete v podstate akýkoľvek, aký vám chutí najviac. Skúste recept portálu Chutné recepty na plnené linecké koláčiky. 

Plnené linecké koláčiky

Vianočné pečivo nesmie chýbať na žiadnom vianočnom stole. Plnené linecké koláčiky sa zvyknú piecť v predstihu, preto sme si už teraz pre vás pripravili recept, ktorý zvládne naozaj aj začiatočný pekár či pekárka. Naplniť ich môžete marhuľovým alebo jahodovým džemom, ktoré sa najviac hodia. Použiť však môžete aj iné druhy džemov. Plnené linecké koláčiky podľa nášho receptu sa oplatí upiecť z dvojitej dávky, pretože po upečení rýchlo zmiznú. Poďte si ich spolu s nami upiecť.

Plnené linecké koláčiky sú obľúbeným tradičným dezertom, ktorý sa často pečie počas vianočných sviatkov a iných osláv. Koláčiky môžete plniť rôznymi náplňami, ako sú džemy, orechové náplne alebo tvarohové krémy. Je dôležité vybrať si kvalitnú náplň s výraznou chuťou, ktorá dobre kontrastuje s lineckým cestom. Linecké cesto sa často vaľká a vykrajuje do rôznych tvarov, ako sú hviezdy, srdcia, kruhy atď. Venujte pozornosť aj veľkosti a hrúbke cesta, aby sa koláčiky upiekli rovnomerne.

Linecké koláčiky môžete ozdobiť cukrovou polevou, čokoládou, orechmi, sušeným ovocím alebo citrónovou kôrou. Ozdoba pridáva nie len na chuťovom zážitku, ale aj na vizuálnom dojme. Linecké cesto sa často chladí pred pečením, čo pomáha udržať tvar a zabrániť tomu, aby sa koláčiky príliš neroztekali. Väčšinou sa cesto dá do chladničky na niekoľko hodín alebo na noc, no bežne stačí aj na 30 minút.

Hotové plnené linecké koláčiky uchovávajte v uzavretej dóze alebo krabici, aby ste zachovali ich čerstvosť a chuť. Môžete ich tiež uložiť do mrazničky a vybrať neskôr podľa potreby. Taktiež môžete experimentovať s rôznymi variantmi lineckých koláčikov tým, že pridáte koreniny, citrónovú kôru, kávu alebo ďalšie prísady, ktoré obohatia ich chuť.

Pri pečení lineckých koláčikov je trpezlivosť a starostlivosť o detaily kľúčová. Sledovanie receptu a dodržiavanie správnych techník vám pomôže dosiahnuť vynikajúce výsledky. Skúste aj náš starý recept na linecké cesto, makové linecké koláčiky, najlepší punčák, domáce koka sušienky, orechové rožteky či medvedie labky. Na našom webe však nájdete aj mnoho iných receptov na výborné koláče

Čo si dať k lineckým koláčikom

K lineckým koláčikom sa hodí niekoľko rôznych sprievodných jedál a nápojov, ktoré môžu doplniť ich chuť a vytvoriť príjemný zážitok. Tu je niekoľko možností:

  1. Káva: Káva je tradičný sprievodný nápoj ku koláčikom. Môžete si vychutnať šálku kávy, či už čiernej alebo s mliekom, ktorá bude dobre kontrastovať s bohatou sladkosťou lineckých koláčikov.
  2. Čaj: Čaj je ďalšou vynikajúcou voľbou, ktorá sa skvelo hodí k dezertom. Rôzne druhy čaju, ako čierny, zelený alebo ovocný, môžu doplniť chuť lineckých koláčikov.
  3. Horúca čokoláda: Horúca čokoláda, ako je horká čokoláda alebo čokoládové mlieko, môže byť vynikajúcim sprievodným nápojom ku koláčikom, najmä ak sú koláčiky z čokoládového cesta alebo kakaa.
  4. Zmrzlina: Zmrzlina môže byť skvelou voľbou ako doplnok k lineckým koláčikom. Môžete si vytvoriť malú zákuskovú misku s vanilkovou, čokoládovou alebo ovocnou zmrzlinou a položiť na ňu kusy lineckých koláčikov.
  5. Šľahačka: Šľahačka je ďalšou možnosťou. Môžete si na koláčiky pridať trochu šľahačky, aby ste zvýraznili ich krémovú chuť.
  6. Likéry: Ak hľadáte niečo trochu viac elegantné, môžete si zvoliť likéry alebo víno, ako je porto alebo sherry, ktoré sa dobre hodí k dezertom.
  7. Nealkoholické nápoje: Ak nepijete alkohol, môžete si vychutnať nealkoholické verzie likérov alebo iné nealkoholické nápoje, ako je hroznový džús alebo ovocná šťava.

Celkovo platí, že výber sprievodných nápojov a jedál závisí od vašich osobných preferencií. Snažte sa vybrať niečo, čo vám chutí a čo vám poskytne príjemný kontrast ku sladkosti lineckých koláčikov. Tu je aj náš recept na maslové linecké cesto a pardubické perníky. A tu je vianočný punč. A tu je zase recept na tekutý karamel. Tu je aj starý recept na medovníky. Máme aj recept na vínové koláčiky. Alebo skúste recept na rýchle linecké cesto, či tento recept na jednoduché cesto na vykrajované vianočné pečivo. Tu je aj náš recept na linecké cesto od babičky.

Ingrediencie

Cesto 

Plnka: marhuľový džem, jahodový džem

Postup receptu

1

Maslo, cukor a hladkú múku premiešame spolu aj s kypriacim práškom. Pridáme aj vanilínový cukor a vajce, z čoho následne miešaním vypracujeme hladké cesto. Cesto odložíme do chladničky aspoň na 30 minút, aby trochu stuhlo.

Vymiešame cesto. Foto - Nela

2Cesto po 30 minútach vyberieme z chladničky a rozvaľkáme ho na doske na hrúbku asi 3 mm. Z cesta potom vykrojíme rôzne tvary koláčikov, podľa toho, aké máme doma formičky. Je to tiež skvelá aktivita, do ktorej môžete zapojiť aj deti.

Vykrojíme. Foto - Michal Trško

3

Vykrojené koláčiky naukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Koláčiky pečieme v rúre asi 10 – 12 minút pri teplote 180°C. Hneď po upečení ich necháme vychladnúť. 

Pečieme. Foto - Michal Trško

4Po upečení nasleduje lepenie. Koláčiky zlepujeme marhuľovým alebo jahodovým džemom. Na záver môžeme plnené linecké koláčiky posypať práškovým cukrom a podávať. 

Plnené linecké koláčiky. Foto - Katarína Smržová

Veríme, že sa vám plnené linecké koláčiky podarili. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na výborné vínové koláčiky

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu