Hlasovať
Čas prípravy: 15 minút
Čas pečenia: 40 – 50 minút
Počet porcií: 30 ks (priemer – 2 cm)
 

Snehové pusinky sa tradične spájajú práve s obdobím zimy a Vianoc. Je to jeden z koláčikov, ktoré by mal ovládať každý amatérsky i neamatérsky cukrár či cukrárka. Skvelé sú len tak samotné alebo sa často pripravujú na ozdobenie iných dezertov. Sú totiž veľmi jednoduché na prípravu a nepotrebujete veľa ingrediencií. Pripravte si ich podľa kuchyne portálu Chutné recepty

Snehové pusinky

Snehové pusinky sa tradične spájajú práve s obdobím zimy a Vianoc. Je to jeden z koláčikov, ktoré by mal ovládať každý amatérsky i neamatérsky cukrár či cukrárka. Skvelé sú len tak samotné alebo sa často pripravujú na ozdobenie iných dezertov. Vedia občas pekne potrápiť, hoci sa zdajú byť jednoduché na prípravu. Dôležité je najmä poznať svoju rúru, preto vždy treba pusinky dobre kontrolovať cez sklo v rúre, aby sa nespálili alebo nezačali praskať. Každá rúra pečie inak, a preto sa proces sušenia môže rozlišovať aj v desiatkach minút. A ešte jedna rada na záver, nikdy pri pečení pusiniek či akéhokoľvek snehového pečiva nepoužívajte horko-vzduch.

Snehové pusinky, nazývané tiež bielkové pusinky, sú lahodné, vzdušné koláčiky, ktoré sú ideálne pre zimné obdobie a sviatky. Hlavné zložky snehových pusiniek sú bielky, cukor a kyselina citrónová/citrónová šťava. Tieto jednoduché suroviny vytvárajú štruktúru koláčikov, ktorá pripomína sneh.

Bielky by mali byť čisté od akejkoľvek špiny alebo tuku, pretože aj malé množstvo môže ovplyvniť konečný výsledok. Je dôležité mať na pamäti, že bielky by mali mať izbovú teplotu, aby sa ľahšie šľahali. Správna konzistencia cesta je kľúčová. Cesto by malo byť pevné, ale nie príliš suché. Príliš riedke cesto by mohlo spôsobiť, že snehové pusinky nebudú držať svoj tvar. Na vytvorenie rovnomerných a krásnych pusiniek môžete použiť vrecia na zdobenie alebo ozdobné trubičky. Tým dosiahnete presné tvary a zároveň ušetríte čas pri formovaní.

Ako už bolo spomenuté, každá rúra pečie inak. Je dôležité pozorne sledovať proces pečenia pusiniek cez sklo v rúre a zabrániť prílišnému spáleniu alebo praskaniu. Pretože každá rúra môže byť odlišná, aj doba sušenia sa môže líšiť. Je dobré mať trpezlivosť a sledovať pusinky, kým nezískajú jemne zlatistú farbu. Používanie horko-vzdušnej funkcie v rúre pri pečení pusiniek nie je odporúčané, pretože môže spôsobiť nerovnomerné pečenie a deformácie. Je lepšie používať tradičný horný a dolný ohrev.

Snehové pusinky môžu byť skvelým doplnkom k Vianociam alebo iným sviatočným udalostiam. Môžete ich ozdobiť práškovým cukrom, kakaom alebo dokonca jedlými cukrovými perličkami, aby získali ešte krajší vzhľad. S týmito tipmi by ste mali byť pripravení na vytvorenie dokonalých snehových pusiniek, ktoré potešia všetkých milovníkov sladkostí počas zimného obdobia.

Pre zimné obdobie sú typické aj iné dezerty, ako napríklad plnené kokosky, babičkin orechový koláč, vianočné kokosové guľky, odpaľované venčeky, čokoládové crinkles, linecké koláčiky a veľa iných, ktoré nájdete na našom webe. 

Ozvláštnenie klasických snehových pusiniek

Existuje mnoho spôsobov, ako ozvláštniť tradičné snehové pusinky a pridať im nové chute a vzhľad. Tu je niekoľko nápadov na zaujímavé variácie:

  1. Aromatizované esencie: Pridajte do cesta niekoľko kvapiek vanilkovej esencie, mandľovej esencie alebo iných prírodných aromatických esencií. Tieto prísady môžu zlepšiť chuť pusiniek a pridať im nový chuťový rozmer.

  2. Citrusové kôry: Kôry z citróna, pomaranča alebo limetky môžu pridať pusinkám sviežu a ovocnú chuť. Stačí pridať malé množstvo do cesta.

  3. Orechy: Jemne nasekané orechy, ako napríklad mandle, vlašské orechy alebo lieskové orechy, môžu pusinky obohatiť o textúru a chuť.

  4. Káva alebo kakao: Nahradenie malej časti cukru kávou alebo kakaom môže pusinkám dodávať bohatú a hlbokú chuť.

  5. Rum alebo likér: Do cesta môžete pridať malé množstvo rumu, brandy alebo iného obľúbeného likéru, čo dodá pusinkám zaujímavú chuť.

  6. Namočenie do čokolády: Po upečení môžete polovicu pusiniek namočiť do tekutej čokolády alebo ich ozdobiť čokoládovou polevou na dokonalú kombináciu bielkov a čokolády.

Každá z týchto možností má svoje vlastné jedinečné vlastnosti a využitie, a výber závisí od konkrétnych preferencií a typu dezertu, ktorý pripravujete. Ak ste raz experimentovali s prípravou snehových pusiniek a pridali do nich svoje vlastné dotyky, budete mať jedinečný dezert, ktorý môžete ponúknuť svojej rodine a priateľom počas zimných sviatkov alebo kedykoľvek si želáte osladiť deň. Buďte kreatívni, buďte odvážni a najmä si užívajte proces tvorby týchto lahodných bielkových dobrôt.

Ingrediencie

Postup receptu

1

Bielka vyberieme z chladničky skôr, aby mali izbovú teplotu. Do misy k nim pridáme práškový cukor, pár kvapiek citrónovej šťavy a štipku soli.

Pripravíme ingrediencie. Foto - Andrea

2Bielka šľaháme nad parou do hustej a lesklej peny. Dávame si pozor na to, aby sa miska, v ktorej máme sneh, nedotýkala horúcej vody.

Šľaháme bielky. Foto - Andrea

3

Šľaháme najskôr na nízkych otáčkach a postupne zvyšujeme, šľaháme dokopy asi 5 – 8 minút. Sneh je dobre vyšľahaný vtedy, keď sa na metličkách drží pevná špička.

Postupne šľaháme viac. Foto - Andrea

4

Pomocou cukrárskeho vrecka striekame na papier na pečenie malé pusinky s priemerom 2 – 2,5 cm. Sušíme v rúre na 100 stupňov po dobu 40 – 50 minút. Skladujeme vo vzduchotesnej nádobe na tmavom a chladnom mieste, snehové pusinky takto vydržia aj 2 – 3 týždne.

Upečieme. Foto - Andrea

Hotovo, snehové pusinky sú hotové. Skúste aj recept portálu Ženy v meste na kávové zrná v čokoláde alebo kokosky

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu