Čas prípravy: 25 minút
Čas pečenia: cca 10 minút (1 plech)
Počet porcií: 35 ks
 

Klasické linecké cesto ponúka prípravu tradičných vianočných koláčikov už po dlhé generácie. Najstarší známy recept spísali už v roku 1653. Všetci ich poznáme podľa vrchného dieliku s džemovým otvorom. Vyskúšajte rokmi dôkladne overený recept webu chutné recepty.

Klasické linecké cesto

Vyskúšajte si klaiscké linecké cesto pripraviť podľa tohto overeného receptu. Výsledkom je totiž nielen chutné vianočné pečivo, ale ide aj o jeden z najväčších symbolov Vianoc.

Ich pôvod siaha do mesta Linz v Rakúsku, odkiaľ pochádza aj názov. História lineckých koláčikov je bohatá a zahŕňa rôzne verzie o tom, kedy a kde boli prvýkrát pripravené.

Linecké kolieska nie sú len lahodným potešením, ale ide aj o jeden z najväčších symbolov Vianoc. S ich charakteristickým spojením jemného cesta a ovocného džemu.

Mnoho domácností ich pripravuje práve najmä počas vianočných sviatkov, kedy sa v popredí nachádzajú rodinná harmónia, spoločné chvíle a vzpomienky na dávno minulé časy.

Klasické linecké cesto dáva sviatkom tú pravú atmosféru. Tieto koláčiky sú často chápané ako spoločná rodinná činnosť, kde sa stretávajú rôzne generácie a vytvárajú niečo s hlbokým kultúrnym a emocionálnym podtextom.

Pre mnohých je ich pečenie spôsobom, ako uchovávať rodinné tradície a tajné recepty z generácie na generáciu, pričom súčasne tvoria nové nezabudnuteľné chvíle s rodinou.

Prečo?

Klasické linecké cesto je dlhodobo obľúbené z mnohých dôvodov. Viaceré sme sa pokúsili zosumarizovať:

 1. Tradičné hodnoty: Klasické recepty sú často vnímané ako autentické a tradičné. Prenášanie receptov z generácie na generáciu dodáva jedlu hlbší význam a spojenie s minulosťou.
 2. Neprekonateľná chuť: Klasické recepty často vychádzajú z osvedčených kombinácií surovín, ktoré boli vyskúšané a testované počas rokov. Výsledkom je často jedinečná a nezabudnuteľná chuť.
 3. Emocionálne spojenie: Pre mnohých je klasické linecké cesto spájané s krásnymi spomienkami na detstvo, rodinné oslavy a spoločne strávený čas.
 4. Jednoduchosť a prírodnosť: Staršie recepty, ako sú tie od babičky, často vychádzajú z jednoduchých, prírodných surovín, čo môže byť v kontraste s modernými produktmi, ktoré obsahujú mnoho prídavných látok.
 5. Ritual a spoločenský význam: Pripravovanie lineckého cesta môže byť vnímané nielen ako varenie, ale aj ako rituál alebo tradícia, ktorá zosilňuje rodinné väzby a zdôrazňuje dôležitosť spoločenských rituálov.
 6. Flexibilita: Linecké cesto je veľmi univerzálne. Môže sa používať na rôzne druhy koláčikov, či už s ovocným džemom, čokoládou alebo inými plnkami.

Obľúbenosť lineckého cesta od babičky je kombináciou tradičných hodnôt, jedinečnej chuti, emocionálneho spojenia a jeho všestrannosti. Je to viac ako len jedlo; je to kus rodinnej histórie a kultúrneho dedičstva.

V priebehu storočí sa recepty mierne menili a prispôsobovali sa miestnym zvyklostiam a dostupným ingredienciám, ale základné charakteristiky lineckých koláčikov – kombinácia jemného cesta a ovocného džemu – zostali nezmenené.

Dnes je klasické linecké cesto nielen symbolom kulinárskej tradície, ale aj spôsobom, ako si pripomenúť minulosť a prenášať rodinné tradície na ďalšie generácie. Tu je aj starý recept na linecké cesto. Vyskúšajte aj staré dobré punčové rezy alebo orechové rožteky. Skúste aj naše tipy, aby boli linecké koláčiky mäkké. Tu je aj recept na hrnčekové linecké cesto.

Ingrediencie

 • 420 g hladkej múky,
 • 280 g masla,
 • 140 g práškového cukru,
 • 4 žĺtky,
 • malinový džem na spájanie, prípadne iný,
 • orechy s cukrom na ozdobenie,
 • vykrajovačky,
 • papier na pečenie,
 • voliteľné: mleté mandle alebo vlašské orechy, v minulosti sa do cesta pridávali,

Postup receptu

1

Do misky pridávame zmäknuté maslo a práškový cukor, ešte štyri žĺtky a rovnako aj hladkú múku. Mixérom a neskôr rukami si z pridaných ingrediencií vypracujeme cesto.

Do misky pridávame maslo a práškový cukor. Foto - Michal Trško

2

Pripravené cesto necháme zabalené do fólie aspoň hodinu v chladničke.

Cesto necháme v chladničke. Foto - Michal Trško

3

Odležané cesto si rozdelíme na polovice a vyvaľkáme.

Cesto si vyvaľkáme. Foto - Michal Trško

4

Vykrajujeme si kolieska a ukladáme ich na plech s papierom na pečenie. Budeme ich zlepovať a tak vytvárame dvojice vhodného tvaru. Vhodné tvary (tie ktoré budú hore a nemajú okienko) môžeme potrieť bielkom a ozdobiť napríklad orechom.

Vykrajujeme kolieska. Foto - Michal Trško

5

Koláčiky na plechu pečieme v rúre na 180 stupňov asi 10 minút.

Linecké pečieme. Foto - Michal Trško

6

Upečené linecké kolieska necháme vychladnúť a pospájame s džemom. Môžeme ich ozdobiť aj čokoládovou polevou, kokosom, orechami, lentilkami a hocičím vhodným, čo vám napadne.

Klasické linecké cesto je hotové. Foto - Michal Trško
Klasické linecké cesto je hotové. Foto – Michal Trško

Dobrú chuť. Veríme, že si klasické linecké cesto obľúbite rovnako ako my. Vyskúšajte aj náš recept na linecké cesto od babičky. Alebo recept na plnené čokoládové oblátky. Skúste aj recept na grilážky. Tu je aj náš recept na čokoládové crinkles.

Videorecept

Aký džem použiť na linecké?

Klasické linecké cesto si môžete naplniť rôznymi druhmi džemov v závislosti od vašich preferencií a tradičných zvyklostí. Nasledujúce džemy sú obľúbené voľby pre linecké koláčiky:

Malinový džem: S jeho sladko-kyslou chut’ou je tradičným džemom do lineckých koláčikov, pretože vytvára krásny červený kontrast.
Ríbezlový džem: Tradičný a populárny výber pre linecké koláčiky v mnohých krajinách. Jeho mierne kyslastá chuť kontrastuje s jemným cestom a dodáva koláčikom zvláštny charakter.
Čerešňový džem: Tmavý a bohatý na chuť, tento džem pridáva luxusný nádych.
Jahodový džem: Klasický a milovaný mnohými, jahodový džem dodáva sladkosť a jemnú arómu.
Marhuľový džem: S jeho jemnou a sviežou chut’ou je skvelou voľbou, najmä ak hľadáte niečo menej tradičné.
Džem z červenej ríbezle: Má výraznú kyslastú chuť, ktorá môže byť skvelým doplnkom k lineckému cestu. Čučoriedkový džem: S jeho hlbokou modrou a fialovou farbou môže byť vizuálne atraktívny a má unikátnu chuť.

Keď si vyberáte džem pre linecké koláčiky, je dobré siahnuť po kvalitných džemoch s vyšším obsahom ovocia a nižším obsahom cukru, aby chuť bola intenzívnejšia a menej sladká. Navyše môžete vyskúšať kombinovať rôzne džemy, aby ste vytvorili vlastné unikátne verzie koláčikov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu