Čas prípravy: 30 minút
Počet porcií: 30 ks
 

Pravé karamelové grilážky, domáce karamelové tyčinky sú veľká pochúťka. Vyskúšajte chutný a osvedčený recept na grilážky z webu Chutné recepty.

Grilážky

Recept na karamelové grilážky so Salkom určite bez váhania môžeme zaradiť podobne ako linecké cesto alebo napríklad vanilkové rožky či šuhajdy medzi najtradičnejšie vianočné recepty na Slovensku.

Ak teda milujete karamel a orechy, vianočná griláž je pre vás ako stvorená. Nasekané orechy v karameli, spojené oplátkou, máčané v čokoláde. Sladká pochúťka, ktorú si pripravíte za pár minút. A Vianoce sa môžu začať.

Tento typ karamelových grilážok je obľúbený z viacerých dôvodov, ktoré spoločne vytvárajú atraktívny a chutný zážitok. Kombinácia karamelu, orechov a oblátok vytvára vynikajúci mix chutí. Karamel dodáva sladkosť a bohatosť, orechy pridávajú chrumkavosť a nutričnú hodnotu, zatiaľ čo oblátky poskytujú jemnú a ľahkú bázu.

Čokoládová poleva dodáva grilážkam atraktívny vzhľad. Konce máčané v čokoláde vyzerajú elegantne a sú lákavé na pohľad. Recept umožňuje variabilitu v použití rôznych typov orechov a čokolády, čo vytvára priestor pre kreativitu a experimentovanie s rôznymi kombináciami chutí.

Vzhľadom na ich bohatosť a slávnostný charakter sú karamelové grilážky ideálne na slávnostné príležitosti, ako sú Vianoce, oslavy alebo ako špeciálny pochutinový darček.

Karamelové grilážky sú založené na tradičnom recepte a mnohí ľudia oceňujú toto spojenie s kulinárskymi tradíciami a kultúrnym dedičstvom. Koláč je obzvlášť obľúbený medzi milovníkmi sladkostí, ktorí oceňujú také komplexné chuťové profily v jednom jedinom dezerte.

V konečnom dôsledku kombinácia týchto faktorov robí z karamelových grilážok obľúbený a pôsobivý koláč, ktorý je milovaný pre jeho jedinečnú chuť, textúru a vzhľad.

História

História prípravy karamelových grilážok, ako je to často pri mnohých tradičných a regionálnych receptoch, nie je úplne jasne zdokumentovaná, ale môžeme sa pozrieť na niektoré základné prvky, ktoré nám napomôžu pochopiť, ako sa mohol tento koláč vyvíjať:

  1. Karamelizácia cukru: Technika karamelizácie cukru je veľmi stará a používala sa v mnohých kuchyniach po celom svete na vytváranie sladkostí a dezertov. Prvky, ako je karamelizovaný cukor zmiešaný s orechmi, sú bežné v mnohých svetových kuchyniach.
  2. Použitie orechov: Orechy, vlašské alebo lieskové, sú tradičnou súčasťou mnohých európskych a stredovýchodných dezertov. Ich pridanie do sladkých jedál pridáva nielen chuť, ale aj výživnú hodnotu.
  3. Oblátky ako základ: Použitie oblátok je populárne v mnohých stredoeurópskych kuchyniach a môže byť výsledkom experimentovania s rôznymi formami a textúrami v pečení.
  4. Čokoládová Poleva: Rozvoj čokoládovej výroby v 19. a 20. storočí pravdepodobne prispel k tomu, že čokoláda sa stala bežnou súčasťou mnohých dezertov, vrátane grilážok.
  5. Moderné Variácie: Súčasné verzie karamelových grilážok, ako sú tie, ktoré obsahujú Salko (kondenzované mlieko) a iné moderné ingrediencie, sú pravdepodobne výsledkom novších kulinárskych inovácií a dostupnosti rôznych produktov.

Karamelové grilážky teda pravdepodobne vznikli a vyvinuli sa postupne, s vplyvmi z tradičných pekárskych techník a s prispôsobovaním sa novým ingredienciám a moderným chuťovým preferenciám.

Majú korene v dlhodobej tradícii sladkého pečenia, pričom každá kultúra a región prispel svojimi unikátnymi zmenami a prispôsobeniami. Pripravte si s nami aj ďalšie vianočné koláče, napríklad punčovú tortu, alebo medvedie labky. Máme aj recept na vínové koláčiky či burizónové guľky s karamelom. Skúste aj našich 10 receptov na nepečené vianočné zákusky.

Ingrediencie na karamelové grilážky

Postup receptu

Najskôr si na prípravu karamelu vezmeme kvalitnejší hrniec. Cukor do neho nasypeme, nemiešame a pri najnižšej teplote ho necháme rozpustiť. Keď je cukor rozpustený a zhnedne, premiešame ho. Pridáme maslo (musí mať izbovú teplotu) a za stáleho miešania necháme rozpustiť. Skúste aj recept na tekutý karamel.

Cukor nasypeme do hrnca, Foto - Nela

Pridáme Salko a ďalej miešame, aby sa hmota spojila. Začne bublať. Odstavíme a pridáme na menšie kúsky nasekané orechy, premiešame.

Pridáme Salko, Foto - Nela

3

Pripravíme si oblátky. Štyri kusy rozložíme a postupne na nich natierame karamelovú zmes. Pracujeme rýchlo, lebo zmes tuhne. Na každú oblátku potretú karamelovou plnkou dáme ďalšiu oblátku a poriadne zaťažíme. Grilážky necháme stuhnúť v chlade.

Pripravíme si oblátky, Foto - Nela

4

Po spojení vychladené oblátky narežeme ostrým nožom na tenké tyčinky. Konce máčame v čokoládovej poleve a necháme opäť zachladiť. Určite ich vyskúšajte, sú fantastické. Skúste aj grilážky recept so salkom.

Oblátky narežeme nožom, Foto - Nela

Hotovo! 

Videorecept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu