2x hlasované
Čas prípravy: 30 minút
Čas pečenia: 12 minút
Počet kusov: 240 (záleží od veľkosti)
 

Výborné vínové koláčiky sú podľa mňa najlepšie vianočné pečivo. Ľahko sa dajú pripraviť sladké aj slané koláčiky. Máme recept originál. Chutné vínové koláčiky k Vianociam určite patria. 

Deň za dňom ubieha, kde tu už aj nasnežilo, vianočné pesničky vyhrávajú. Blíži sa čas Vianoc. Suché vínové pečivo si môžete upiecť v predstihu, pretože dlho vydrží. Potrebujete iba maslo, múku, víno a cukor.

Vínové koláčiky

Vínové koláčiky patria u nás medzi overené recepty starej mamy. Ide o tradičný dezert v mnohých kultúrach, obľúbený najmä počas sviatkov a špeciálnych príležitostí. Tu sú niektoré zaujímavosti týkajúce sa vínových koláčikov:

  • História: Vínové koláčiky majú hlboké historické korene. Ich vznik sa datuje do stredoveku, kedy boli vyrábané v kláštroch. Pôvodne boli spojené s náboženskými sviatkami.
  • Regionálne varianty: Rôzne kultúry majú svoje vlastné varianty vínových koláčikov. Napríklad v Nemecku sú známe ako „Glühweinplätzchen„. V každej krajine môžu mať svoje špecifické prísady a spôsob prípravy.
  • Sviatočný charakter: Vínové koláčiky sú často spojené so sviatočnými obdobiami, ako sú Vianoce a Nový Rok. Ich aromatická vôňa a príjemná chuť prispievajú k atmosfére sviatočných osláv.
  • Dekorácie: Vínové koláčiky môžu byť zdobené rôznymi glazúrami, polevami, orechmi alebo inými dekoráciami. Tradične sú tvarované do rôznych foriem, vrátane hviezd, sŕdc a iných sviatočných symbolov.
  • Využitie rôznych druhov vína: Biele víno je častým výberom pri príprave vínových koláčikov, ale niektoré recepty môžu používať aj červené víno alebo iné druhy. Každý druh vína pridáva do koláčikov jedinečné tóny.

V minulosti sa vínovým koláčikom dokonca pripisovali aj určité liečivé vlastnosti. Verilo sa, že môžu pomôcť pri prechladnutí a nachladnutí, vzhľadom k tomu, že obsahovali korenie a med.

Víno

Víno má bohatú históriu, ktorá siaha tisíce rokov dozadu. Staroveké civilizácie, ako Grécko a Rím, mali silné tradície spojené s konzumáciou vína. Tento nápoj tiež zohrával významnú úlohu v náboženských a kultúrnych obradoch. Vo Francúzsku sa dokonca rozvinula filozofia spojená s vínom, kde víno nie je len nápojom, ale aj súčasťou životného štýlu a kultúry.

Existuje obrovská rôznorodosť odrôd vínnych hroznov, čo prispieva k pestrosti chutí a vôní. Odrôdy ako Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Merlot, a mnohé ďalšie poskytujú rôzne charaktery a vlastnosti vína. Každá vinica a každý región môže mať svoje unikátne odrody a štýly.

Miere konzumácie červeného vína, najmä vo vínnych kultúrach, sa pripisuje určitým zdravotným výhodám. Obsahuje antioxidanty, ako sú flavonoidy a rezveratrol, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na srdcový systém.

Je však dôležité ho vždy konzumovať víno, pretože nadmerná konzumácia alkoholu môže mať negatívne zdravotné dôsledky. Vyskúšajte aj ďalšie sladké recepty z nášho webu Chutné recepty ako napríklad recept na punčovú tortu, špaldová bublanina alebo recept na biskupský chlebíček.

Z tých vianočných napríklad plnené linecké koláčiky. Tu sú aj recepty na úžasné vianočné pečivo. Alebo aj tento recept na jednoduché cesto na vykrajované vianočné pečivo. Tu je aj recept na orechové vanilkové rožky.

Ingrediencie na vínové koláčiky

  • 250 g maslo,
  • 300 g hladká múka,
  • 7 polievkových lyžíc bieleho suchého vína,
  • na obaľovanie: 3 ks vanilínový cukor, kopcovitá lyžica práškového cukru,

Postup receptu na hrnčekový čokoládový koláč

Cesto je najlepšie si pripraviť dopredu, aj deň pred pečením. Maslo nastrúhame na strúhadle (ak použijeme zmäknuté nie je to potrebné). Pridáme víno a hladkú múku. Vymiesime cesto. Dáme do chladu aspoň na 4 hodiny. 

pripravíme si cesto, Foto - Nela
pripravíme si cesto, Foto – Nela

Cesto vyberieme a necháme trošku zmäknúť. Rozdelíme ho na dva bochníčky a na doske posypanej múkou vyvaľkáme plát o hrúbke 3 mm. Vykrajovačkami vykrajujeme obľúbené tvary – hviezdičky, kvietočky, srdiečka.

cesto povykrajujeme, Foto - Nela
cesto povykrajujeme, Foto – Nela

3

Ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme cca 12 minút pri teplote 170 stupňov.

dáme zapiecť, Foto - Nela
dáme zapiecť, Foto – Nela

4

Ešte teplé vínové koláčiky obaľujeme v zmesi cukru (vanilkového a práškového). Pri slanej verzii cukor vynecháme, neobaľujeme. Z tejto dávky upečieme 2-3 plechy, záleží od veľkosti.

A vínové koláčiky máme hotové. Foto - Nela
A vínové koláčiky máme hotové. Foto – Nela

Dobrú chuť! Skúste aj náš recept na babičkine vanilkové rožky. Tu je aj starý recept na medovníky. Vyskúšajte aj náš recept na vanilkové rožky bez vajec.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu